Tradycyjne pierogi z jagodami ze śmietaną i cukrem to wspomnienie dzieciństwa. Każde dziecko na naszym osiedlu musiało mieć w lecie jagodowy język, którym się potem chwaliło wywalając nim na prawo i lewo 😉 Nasze fioletowe od jagód języki (mój i siostry) po objadaniu się pierogami z jagodami, z reguły wygrywały. Najlepsze pierogi w naszym domu przygotowywał tata. Nasz tata lepił pierogi z różnymi farszami, a przygotowywał je bardzo często, ale 2-3 razy w sezonie letnim, zagniatał ciasto na pierogi i nadziewał je własnoręcznie zebranymi w lesie czarnymi, słodkimi jagodami. To danie to prostota i niezapomniany smak, który na zawsze będzie kojarzył mi się z beztroskim dzieciństwem. Potem ja zakasywałam rękawy i lepiłam pierogi z jagodami mojemu synowi. Dzisiaj przygotowałam jedynie dla siebie porcję pierogów i podałam je ze śmietaną i cukrem, po przekrojeniu pieroga wycieka z niego jagodowy soczek, który barwi na fioletowo śmietankę. Najczęściej lepię wytrawne pierogi, ale czasami przygotowuję pierogi na słodko jak te dzisiejsze albo. pierogi z jagodami i twarogiem lub pierogi z truskawkami.
Jak przygotować tradycyjne pierogi z jagodami?
Składniki na ok. 15 sztuk:
1 szklanka mąki pszennej
ok. 1/3-1/2 szklanki wrzącej wody
szczypta soli
1 łyżeczka soli + 1 łyżka oleju do gotowania pierogów
dodatki: gęsta śmietana i cukier trzcinowy
jagody świeże lub mrożone
Przygotowanie: Do miski wsypujemy mąkę, mieszamy z solą, wlewamy wrzącą wodę i mieszamy składniki najpierw łyżką, a gdy ciasto lekko przestygnie wyrabiamy ciasto ręką aż powstanie elastyczne ciasto. Formujemy z ciasta kulę i przykrywamy je (najlepiej miską) na ok. 30 minut, aby ciasto jak to się mówi „odpoczęło”.
Po tym czasie ciasto pierogowe ponownie wyrabiamy i wałkujemy na stolnicy, ciasto jest bardzo elastyczne i nie lepi się do stolnicy, nie wymaga więc podsypywania mąką podczas wałkowania. Z ciasta wykrawamy kółka, na których układamy jagody (ok. 1 łyżeczki), posypujemy je odrobiną cukru trzcinowego, zlepiamy pierogi tak jak umiemy 😉 Pierogi z jagodami gotujemy we wrzącej osolonej wodzie z odrobiną oleju, po wypłynięciu na powierzchnię pierogi gotujemy jeszcze ok. 2-3 minuty w zależności od ich wielkości. Podajemy pierogi z gęstą śmietaną i odrobiną cukru trzcinowego.