Dynia od pewnego czasu stała się na polskim stole królową jesiennych dań. Do niedawna przygotowywana była jedynie w postaci marynowanej w słodko-kwaśnej zalewie.
Każdego roku zostaję obdarowana różnymi gatunkami dyni, w związku z tym kuchenny sezon dyniowy trwa u nas około dwóch miesięcy, czasami go przedłużam jeśli mam miejsce w zamrażalniku mrożąc dynię.
Przyrządzamy z dyni pyszne dania, pikantne zupy, zapiekanki i słodkie ciasta. Ale dzisiaj mam dla Was mój nowy eksperymentalny przepis na ciasto bez pieczenia z twarogu, tężejące na galaretkach cytrynowych, które można też zastąpić żelatyną, czyli dyniowy sernik na zimno. Czyż nie jest piękny ten sernik z dynią na zimno, taki mocno pomarańczowy, gdyż dynia którą dostałam miała intensywny, pomarańczowy kolor miąższu. Twaróg w tym przepisie można zastąpić bitą śmietaną, czy jogurtem greckim, efekt będzie podobny.
Puree z dyni w połączeniu ze śmietankowym twarogiem i sokiem pomarańczowym tworzą idealne połączenie smakowe. Polecam też przepisy na inne moje ciasta bez pieczenia: Kolorowy sernik na kruchym spodzie , Sernik z truskawkami czy też sernik na zimno z galaretkami, pomarańczowy sernik na zimno z bezami , czy najlepszy sernik na zimno
Przepis na najlepszy sernik z dynią na zimno:
Składniki:
150 g- twaróg / serek śmietankowy
1 kg- dynia po obraniu (miąższ)
5 łyżek- cukier trzcinowy
2 opakowania- cukier cytrynowy marki RUF po 10 g
3 łyżki soku pomarańczowego
3 opakowania- galaretka o smaku cytrynowym Winiary
1 cytryna
Przygotowanie:
Dynię obieramy, usuwamy pestki i kroimy w drobną kostkę. Przekładamy do garnka, podlewamy sokiem pomarańczowym, dodajemy cukier i gotujemy do miękkości na małym ogniu, wyłączamy gdy dynia zacznie się delikatnie karmelizować, studzimy.
Dodajemy sok z połowy cytryny i dynię miksujemy blenderem na gładki mus / puree.
Ok. 250 g puree odkładamy do innego naczynia i wciskamy do niego sok z połowy cytryny, mieszamy.
Do miski z większą ilością dyniowego puree dodajemy serek i mieszamy łyżką, aż masa utworzy jednolitą konsystencję.
W 150 ml wrzątku rozpuszczamy dokładnie 3 galaretki o smaku cytrynowym, studzimy. Gdy galaretki zaczną delikatnie tężeć, wlewamy je powoli do masy serowo-dyniowej cały czas mieszając. Masę wylewamy do tortownicy o średnicy 18 cm. Wstawiamy tortownicę do lodówki, aby masa stężała.
Mus dyniowy na powierzchnię:
W 100 ml wrzątku rozpuszczamy 1 galaretkę o smaku mango i marakui, studzimy, dodajemy 250 ml puree z dyni, mieszamy, a gdy masa zacznie tężeć przekładamy ją na zastygniętą masę sernikową i wyrównujemy. Chłodzimy kilka godzin w lodówce, ale ja sernik wstawiłam na całą noc do lodówki.
Następnego dnia powierzchnię dyniowego sernika dekorujemy ubitą śmietanką, ja robiłam to rękawem cukierniczym z karbowaną końcówką, dodatkowo w śmietanę wcisnęłam złote perełki cukrowe. Piękny, cytrynowy sernik z dynią na zimno. Smacznego!
Wygląda wspaniale! 🙂
Pingback: Najlepsze świąteczne serniki. Zbiór przepisów na serniki - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię