Skubaniec z owocami (kruche ciasto z owocami)

Skubaniec to kruche ciasto z owocami. A czemu nazywa się skubaniec? Wierzchnią warstwę ciasta skubie się na warstwę owoców palcami. Ciasto przygotowałam jako słodki poczęstunek do kawy, aby uczcić moją wygraną w plebiscycie „Kobieta przedsiębiorcza Tygodnika pilskiego” .

Z 634 głosami zajęłam 1 miejsce w regionie pilskimi czarnkowsko-trzcianeckim, co dało mi również 12. miejsce w Wielkopolsce. Już 11 kwietnia 2014 r. jadę do Poznania odebrać nagrodę podczas gali Głosu Wielkopolskiego.

Tym razem  w skubańcu pominęłam warstwę bezową, którą przygotowuje się z ubitych białek z cukrem. Jako owoce wykorzystałam mus z jabłek (trzeba zacząć wykorzystywać zapasy, gdyż niedługo nowy sezon owocowy) oraz mrożone jagody, ale można też wykorzystać świeże jabłka starte na tarce o dużych oczkach. Dodatkowo zastosowałam słodką posypkę z orzechów laskowych.
Przepisów na ciasta i ciasteczka na kruchym cieście jest na blogu cała masa tutaj.

Skubaniec z owocami (kruche ciasto z owocami) wyszedł pyszny, rozpływał się w ustach.

Skubaniec

 

 

Skubaniec1/2 kg mąki
1 kostka margaryny lub masła
5 żółtek
6 łyżek cukru
15 g proszku do pieczenia
400 g musu jabłkowego
4 łyżki jagód mrożonych
75 g posypki orzechowej (Crocante de avellana)
Przygotowanie:

Mąkę pszenną, pokrojoną w kostkę margarynę, 6 łyżek cukru pudru, proszek do pieczenia, żółtka siekamy razem, a nastepnie zagniatamy, formujemy kulę i wkładamy na przynajmniej 30 minut do lodówki. Połową ciasta wykładamy spód formy, na wierzch układamy mus jabłkowy, posypujemy mrożonymi jagodami i posypką orzechową. Drugą połowę ciasta skubiemy na owoce lub jeśli ktoś nie ma cierpliwości na skubanie ciasta ścieramy je na tarce jarzynowej o dużych oczkach. Powierzchnię ciasta posypujemy jeszcze łyżką posypki orzechowej. Ciasto Skubaniec pieczemy około 45-50 minut w temp. 180 stopni. Jeśli ktoś chce to można ciasto dodatkowo posypać cukrem pudrem.

Skubaniec

Skubaniec

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

Jedna myśl nt. „Skubaniec z owocami (kruche ciasto z owocami)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *