Wafle z kremem z mleka skondensowanego.
Lubicie wafle, takie z kremem, przekładane? Wafle z kremem zawsze kojarzą mi się z babcią, która robiła najlepsze przekładane wafle. Moja babcia wafle przekładała kremem przygotowanym na bazie gotowanego mleka i śmietany. Czasami dodawała kakao, dzięki czemu wafle miały smak czekoladowy. Gdy te wafle przyniósł mi mój syn to od razu przypomniał mi się cudowny smak mojego dzieciństwa i domowych słodyczy. Ja też będąc w podstawówce czasami robiłam takie wafle z kremem, obok domku Baby Jagi, ciasteczek z płatków kukurydzianych, szyszek z ryżu preparowanego, czy mlecznych cukierków. Natomiast tutaj znajdziecie przepis na kajmak i cukierki karmelki. Wafle z kremem kajmakowym to szybki i prosty deser z gotowych wafli i kremu z gotowanego słodkiego mleka skondensowanego. Z mleka skondensowanego przygotowuje się kajmak, którym smarujemy blaty waflowe. domowy kajmak robię tak jak babcia na bazie mleka, śmietanki 30% i cukru, trwa to godzinę. Gotując samo mleko i cukier krem osiąga pożądaną konsystencję po 2 godzinach. Jednak te dwa sposoby wymagają stania przy kuchence , mieszania i pilnowania kremu, żeby nie przypalił się lub nie wykipiał. Te wafle z kremem ze zdjęcia przygotowała Patrycja, dziewczyna mojego syna. Przygotowała krem z gotowanego słodzonego zagęszczonego mleka z puszki.
Przekładaniec z kremem to słodki wafel z kremem, takie wafle mają też często inne nazwy, jak andruty, albo pischinger. Jednak oryginalny pischinger to torcik z wafli przekładanych masą czekoladowo-orzechową, oblany lukrem czekoladowym. Więc nie można nazywać pischinger wafli przełożonych dowolnym kremem!
Składniki wafle z kremem kajmakowym:
1 ½ opakowania gotowych blatów waflowych (kwadratowe) lub andrutów kaliskich (okrągłe)
1 puszka mleka skondensowanego słodzonego
Przygotowanie wafli z kremem kajmakiem:
Mleko w puszce wstawiamy do garnka z wodą i gotujemy przez 2 godziny mając na uwadze, że puszka musi być cały czas przykryta gotującą się wodą, którą w razie konieczności uzupełniamy. Po wystudzeniu puszkę z masą kajmakową otwieramy. Kajmakiem smarujemy dosyć cienko warstwy wafli, dzieląc krem równomiernie na ilość wafli, a następnie dociskamy całość czymś ciężkim i wstawiamy do lodówki.
Po 2 godzinach można już wafle pokroić na dowolne kształty. Kroimy wafle bardzo ostrym nożem, aby wafle miały równy kształt bez nierówności. Przechowujemy wafle z kremem w zamkniętym pojemniku, aby zmiękły. Smacznego!