VI Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku i Konkurs

VI Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku

 9-12 sierpnia 2012 r. na Starym Rynku w Poznaniu

http://www.ofds.pl/

Jak co roku centrum Festiwalu znajdzie się na poznańskim Starym Rynku. Jarmark Dobrego Smaku przyciągnie ponad 120 wystawców oferujących regionalne przysmaki ze wszystkich regionów Polski i Wielu Krajów Europy i Świata. Będą m.in. poznańskie szare kluchy, wędzone i smażone ryby z Milicza, sery zagrodowe z Wielkopolski, Dolnego Śląska, Podhala i Podlasia, tradycyjne nalewki, piróg biłgorajski i wiele innych smakołyków. A smakosze „zagranicznego” menu będą mogli skosztować bretońskich ostryg, węgierskich wędlin,  słodkigo sękacza – kürtöskalács, litewskie czarne chleby i kindziuki, francuskie galettes, piwa belgijskich trapistów, hiszpańskie oliwy, suszone pomidory i ser halloumi z Cypru oraz wina z europejskich regionów winiarskich.

Na rynku stanie też scena, na której od piątku do niedzieli gościć będą szefowie kuchni znanych restauracji i znane osobowości kulinarne- poznańscy Sushimasterzy, oraz Grzegorz Łapanowski z Kuchni+, Tomasz Jakubiak doskonale znani widzom Kuchni+ i TVN, oraz Maryla Musidłowska dziennikarka kulinarna, autorka programu Mammaryla w Kuchni+. Będzie można skosztować wykonanych przez nie potraw na stoisku promocyjnym sponsora festiwalu – firmy Aquanet.

a wieczorami otrzymacie trochę duchowo-muzycznej strawy w postacie folku, jazzu, muzyki klasycznej i bluesa, muzyka już na stałe wpisała się w tło Festiwalu.

Najmłodsze latorośle w wieku 4-8 lat  będą mogły uczestniczyć w kulinarnej zabawie edukacyjnej dla dzieci w wieku 4-8 lat.  Warsztaty odbędą się w Museum Cafe na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. A namiocie na starym rynku dzieci zaprojektują opakowania słodkich krówek, dowiedzą się wszystkiego o życiu pszczół i smakach miodu oraz wezmą udział w warsztatach rękodzieła.

Również dorośli znajdą coś dla siebie:

w Dreagonie w piątkowy wieczór w godzinach 19.00-23.00 odbędzie się Live Show i kolacja, których tematem będą potrawy jednogarnkowe.

w Sheratonie w sobotę o 14.00 odbędzie się pokaz kulinarny i degustacja kuchni śródziemnomorskiej z elementami fusion.

Restauracja Toga ugości w sobotę o godz. 19.00 tych wszystkich, których interesuje przygotowywanie potraw w próżni, w niskich temperaturach, będzie można posmakować łososia „ugotowanego” w 50 stopniach lub cielęcinę „duszoną” w próżni przez trzy dni?

Aby stać się ekspertem w danej dziedzinie kulinariów trzeba wziąć udział w Laboratoriach Smaku, które odbywać się będą w Trattorii Castellana przy u. Fredry. Laboratoria Smaku to  spotkania wykładowo-degustacyjne prowadzone  przez  ekspertów w danej dziedzinie. W tym roku można stać się „ekspertem” od węgierskich wędlin paprykowanych i przetworów warzywnych, hiszpańskich win i oliwy, polskich serów kozich oraz wszelkich miodów również pitnych.

Ci co chcą podnieść swoje kwalifikacje w kuchni powinni zajrzeć na zajęcia warsztatowe Akademii Kulinarnej SPOT., które odbędą się w ramach Festiwalu w restauracji SPOT. na Dolnej Wildzie.  W małych grupach w profesjonalnie wyposażonej kuchni, prowadzone przez prawdziwych ekspertów będzie można poznać  kuchnię sezonową i dania z grilla.

Oczywiście festiwal nie obędzie się bez Konkursów:
1. Polska Nalewka Roku
gdzie w szranki staną twórcy domowych nalewek z całego kraju.
2. Konkurs „Drożdżowe”
gdzie zaprezentują się wielkopolskie cukiernie, oraz  mistrzowie domowych wypieków.
3. Szare Kluchy
konkurs dla restauratorów, którzy przyrządzą Kluski  z utartych, surowych ziemniaków.

Festiwalowa niedziela to już tradycyjnie Dzień z Powiatem Poznańskim. W ramach Dnia z Powiatem Poznańskim wystąpią m.in. zespół Wolna Sobota, Face to Face Jarka Buczkowskiego i Spirit Brass Quintet. Nie zabraknie konkursów dla widzów, pokazów kulinarnych, interaktywnych wystaw.

Inna forma Festiwalu to niedzielne spotkanie poświęcone historii literatury kulinarnej: „historia książek kulinarnych od Mezopotamii do kuchni molekularnej”, oraz konferencja: Jak nawiązać i skutecznie prowadzić lokalną współpracę restaurator-producent – spotkanie producentów regionalnych specjałów z restauratorami.

Partnerem hotelowym Festiwalu są poznański Hotel Sheraton i mieszcząca się w nim Restauracja Fusion. To w Sheratonie zatrzymają się wszyscy goście specjalni Festiwalu. Restauracja Fusion przez cztery dni prowadzić będzie swą plenerową filię na poznańskim Rynku by i tam mieszkańcy miasta i turyści skosztować mogli wspaniałych dań na co dzień serwowanych w hotelu.

KONKURS dla czytelników bloga

Odpowiedz na pytanie znajdujące się w zakładce, dotyczące ulubionego elementu programu OFDS

pozostawić swój adres e-mail oraz wskazać bloga, który poinformował o konkursie,czyli  straga.pl
Spróbujcie  swoich sił, gdyż można wygrać  pakiet VIP, w skład którego wchodzi:
• 1 jedno- lub dwuosobowy nocleg w czasie trwania Festiwalu w hotelu Sheraton w Poznaniu (do wyboru: noc z piątku na sobotę lub z soboty na niedzielę);
• udział dla 2 osób w wybranym Laboratorium Smaku;
• udział dla 1 osoby w warsztacie Live Cooking odbywającym się w piątek (Sheraton) lub sobotę (Dragon);
• udział dla 2 osób w warsztatach przyrządzania dań ze świni złotnickiej prowadzonych przez Sebastiana Gołębiewskiego (sobota).

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Festiwalu

oraz na Facebook’u 
My wybieramy się w niedzielę na warsztaty kulinarne prowadzone przez Sebastiana Gołębiewskiego- Wielkopolska wieprzowina złotnicka, Restauracja Toga (Plac Wolności
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *