Galaretka z czerwonych porzeczek

Galaretki owocowe przygotowuje się z soku owoców lub przecieru z owoców o dużej zawartości pektyn, czyli związków galaretujących. Najbogatsze w pektyny są czarne porzeczki, pigwa, oraz skórki i gniazdka nasienne z jabłek. Nieco mniej pektyn, ale wystarczająco aby przygotować z nich galaretki mają czerwone porzeczki. Galaretki w warunkach domowych można przygotować na dwa sposoby: galaretki gotowane z soków lub przecierów, oraz galaretki surowe.

Dzisiaj proponuję przygotowanie galaretkę porzeczkową pierwszym sposobem. Do przygotowania galaretek z tych właśnie owoców nie dodajemy już żadnych cukrów żelujących, czy produktów utwardzających. Galaretka bez tych dodatków uzyska wymaganą fakturę. 

Polecam Wam też przygotować pyszną galaretkę z papierówek.

Galaretka z czerwonych porzeczek :

Galaretka z czerwonych porzeczekGalaretka porzeczkowa

Do przygotowania galaretki porzeczkowej potrzebujemy tylko owoce i cukier w proporcji 1:1, czyli na 1 kg czerwonej porzeczki wykorzystujemy 1 kg białego cukru.

Przygotowanie:
Dojrzałe porzeczki płuczemy, obserwujemy z gron, wkładamy do garnka i lekko gnieciemy tłuczkiem do ziemniaków. Zasypujemy 1/3 cukru i cały czas mieszając doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy na wolnym ogniu do momentu, aż porzeczki będą prawie rozgotowane. Przygotowujemy drugi garnek i sito o gęstym splocie wielkości średnicy garnka. Przelewamy masę porzeczkową na sito i przecieramy. Jeśli nie mamy sita możemy przecisnąć porzeczki przez gazę. Całość ponownie doprowadzamy do wrzenia, dosypujemy pozostały cukier i gotujemy przez ok. 5 minut, cukier musi się rozpuścić a galaretka uzyskać odpowiednią krzepliwość.  Aby sprawdzić, czy galaretka jest już gotowa możemy zrobić próbę krzepnięcia, na zimny spodek wlewamy odrobinę galaretki i sprawdzamy czy tężeje, jeśli tak, to gorącą galaretką napełniamy wyparzone, ale suche słoiczki. Zakręcamy, gorące wstawiamy do garnka z gorącą wodą. Pasteryzujemy słoiki ok. 5 min. Możemy też słoiczki pasteryzować około 15 minut w piekarniku w 100 stopniach.Taka galaretka będzie doskonałym dodatkiem do ciast, deserów, naleśników i do pieczywa.

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *