Pampuchy. Kluski na parze czy też buchty, pampuchy, parowce, parowańce, wszystkie te nazwy dotyczą w kuchni polskiej drożdżowych bułek ugotowanych na parze. W Wiekopolsce mówi się na te kluski – kluchy na łachu, ale w naszym domu mówiło się pampuchy! Ugotowana na parze kluska ma kształt kulisty, jest płaska od spodu, wypukła z góry. Pampuchy są sprężyste, pulchne i miękkie. Kluski na parze podaje się na ciepło: na słodko (z dżemem lub owocami) albo na słonona z sosami. Ja często przygotowuję pampuchy z błyskawicznym sosem np. pieczarkowym. Ale na uroczysty obiad podawało się u nas jako dodatek do pieczonej kaczki z jabłkami i modrej kapusty.
Składniki na pampuchy, kluski na parze:
- 2,5 szklanki mąki pszennej + 3 łyżki do zaczynu
- 25 g drożdży
- 1/2 szklanki letniego mleka
- 1 łyżka cukru
- 2 łyżki oleju
- 1/2 łyżeczki soli
Przygotowanie:
Z drożdży, mleka, cukru i 3 łyżek mąki zrobić zaczyn. Wstawić zaczyn do piekarnika nastawionego na ok. 50 stopni i poczekać do wyrośnięcia. Zaczyn wlać do reszty mąki, dodać sól i olej. Wyrobić elastyczne ciasto najlepiej i najszybciej hakiem robota. Zrobić wałek i odcinać po kawałku ciasta, z każdego kawałka ciasta formujemy kulkę, układać je na desce posypanej mąką, przykryć i odstawić do wyrośnięcia. Wyrośnięte bułki układać na nakładce do gotowania na parze, parować pod przykryciem około 10-12 minut. Wody nie powinno być za dużo w garnku.
Szybki sos pieczarkowy robię tak! Kroję cebulę w kostkę, a umyte pieczarki w plasterki. Dla 2 osób wystarczy 10 pieczarek i ok. 100 ml śmietanki 30%. Na rozgrzany tłuszcz wrzucamy cebulkę i pieczarki, szklimy, doprawiamy solą i pieprzem, podlewamy ok. 100 ml wody, gdy woda odparuje wlewamy śmietankę i znów dusimy pieczarki, gdy śmietanka zgęstnieje błyskawiczny sos pieczarkowy jest gotowy, Sos posypujemy posiekaną natką pietruszki.
Do pampuchów na zdjęciu poniżej przygotowałam sos z farszu z gołąbków.
Pingback: Gulasz wieprzowy z kluskami na parze - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię i dom