Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, więc pora na kolejny wielkanocny przepis – Chleb do żurku.
Jednym z obowiązkowych dań wielkanocnych w naszym domu jest żurek. Od kilku już lat podajemy go w chlebowych „miskach”. Podam więc Wam przepis na domowy chleb do żurku, gdyż przepisy na zakwas do żurku i na żurek na zakwasie jest już dawno na blogu (oba przepisy znajdziecie tutaj).
A przepis na najlepszą domową białą kiełbasę do żurku znajdziecie tutaj lub jej lżejszą drobiową wersję tutaj.
Taka forma podania żurku w chlebie staje się coraz bardziej popularna, gdyż trzeba przyznać, że taki chleb jest jadalną ozdobą wielkanocnego stołu. Dzisiaj podam Wam przepis na domowy chleb do żurku i wyjaśnię, co zrobić aby kupiony w piekarni chleb do żurku nie przemókł podczas konsumpcji.
Do jednego i drugiego wydrążonego bochenka nie można od razu wlewać gorącej zupy, gdyż szybko namoknie i jego zawartość może wypłynąć na świąteczny stół, a tego przecież nie chcemy, trzeba więc środki chlebów jakoś zabezpieczyć, a jak to napiszę poniżej!
Jak samemu upiec wielkanocny chleb do żurku, barszczu białego? A może do flaków?
Chleb na żurek – składniki na 4 bochenki:
1 kg mąki pszennej
2 opakowania suszonych drożdży
600 ml wody
3 łyżki oleju rzepakowego
2 łyżeczki soli
2 łyżeczki cukru
Dodatki:
2 jajka (osobno żółtka i osobno białka)
1 łyżka mleka
Przygotowanie: Mąkę pszenną wsypujemy do misy robota i łączymy z pozostałymi suchymi składnikami: drożdżami, solą i cukrem. Wlewamy ciepłą wodę i olej. Ciasto zgniatamy hakiem robota ok. 5 minut. Ciasto nie wyciągamy z misy, tylko przykrywamy bawełnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. godzinę. Po tym czasie ciasto chwilkę wyrabiamy ręcznie, odrywamy niewielką ilość ciasta, z którego formujemy 4 małe ozdobne kulki (będą to uchwyty bochenka), pozostałe ciasto dzielimy na 4 równe części, z których formujemy kule, które ponownie odstawiamy do wyrośnięcia na około 30 minut. Kule układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub gdy chcemy mieć bardzo równe bochenki układamy w okrągłych żaroodpornych naczyniach niezbyt dużych lub innych okrągłych formach. Gdy chleby wyrosną do ich czubków za pomocą białka mocujemy „uchwyty” i smarujemy żółtkiem wymieszanym z mlekiem.
Moje 4 chleby mieszczą się na raz w piekarniku, ale można je upiec na raty jeśli się nie mieszczą w piekarniku. Chleby pieczemy przez ok. 30 minut w 220 stopni C bez termoobiegu, a następnie odkładamy je do całkowitego wystygnięcia (najlepiej upiec je dzień wcześniej).
Przed podaniem odcinamy wierzchy chlebów, wydrążamy je, smarujemy w środku roztrzepanym białkiem (środek nie będzie przemakał), chwilkę zapiekamy w 180 stopniach, wypełniamy pokrojoną białą kiełbasą (najlepsza jest domowa biała kiełbasa), można też dodać ugotowane jajka, na koniec wlewamy gorący żurek.
Smacznego 🙂
A gdy nie mamy domowego chleba do żurku? Czy kupny chleb się nadaje? Jak przyrządzić kupny chleb do żurku?
Na pewno nie możemy wlewać do niego gorącej zupy, gdyż szybko namoknie. Odcinamy wierzch wydrążamy jego środek (nie wyrzucajcie go można z niego przygotować na przykład panierkę lub zagęścić sos! Środek wydrążonego chleba smarujemy białkiem z jajek, a następnie zapiekamy przez ok. 10 minut w 180 stopni C. Chlebek będzie chrupiący, będziemy mieć też gwarancję, że nie przemoknie. Chleb zapiekamy tuż przed podaniem żurku na stół, wypełniamy tym co mamy i podajemy.
Pingback: DomPelenPomyslow.pl » Chlebek do żurku