Galaretka z papierówek i aronii to kolejny tegoroczny przepis na domowe przetwory do słoików. Lubię smak papierówki i ich zapach dlatego wykorzystuję je do przetworów: galaretek, musów i kompotów. A to drugi w tym roku przepis na galaretkę z papierówek, zredukowałam trochę ilość cukru w poprzedniej recepturze, którą przygotowałam tydzień wcześniej: galaretkę z papierówek z wanilią. Chociaż Piotrkowi ilość cukru w tamtej galaretce z papierówek nie przeszkadzała, gdyż zajadał ją łyżeczką prosto ze słoika. Do przygotowania galaretki z jabłek nie musimy wykorzystywać jabłek o bardzo dobrej jakości, mogą to być spady, jabłka lekko obite lub niedojrzałe (ale zdrowe), gniazdka nasienne i pozostałości po innych przetworach np. obierki z jabłek, to odpadki z papierówek mają dużą zawartość pektyn i przyspieszają krzepnięcie galaretki z jabłek.
Tak przygotowana galaretka z papierówek jest bardzo smaczna, ma zwartą strukturę i ładny, intensywny kolor dzięki dodaniu soku z aronii. Jeśli nie macie soku z aronii, to polecam przepis na pyszną galaretkę z papierówek, ze świeżo wyciskanego soku jabłkowego i na galaretkę z porzeczek.
Jak przygotować galaretkę z papierówek? Papierówki myjemy, kroimy na ćwiartki, nie obieramy jabłek, nie usuwamy gniazdek nasiennych, wszystko przekładamy do szerokiego, wysokiego garnka o grubym dnie, zalewamy wodą z sokiem z 1 cytryny w takiej ilości wody, że jak naciśniemy jabłka ręką woda ma sięgać ciut nad powierzchnią jabłek. Zagotowujemy jabłka i gotujemy ok. 60 minut, zostawiamy pod przykryciem do następnego dnia. Rano rozgotowane jabłka przecedzamy na sicie wyłożonym gazą. Nie wyciskamy płynu z jabłek, gdyż zmętnieje i popsuje klarowność jabłkowej galaretki. Odcedzony płyn z jabłek (mi wyszło 3 litry) i 500 ml soku z aronii zagotowujemy i gotujemy tak długo aż się zredukuje mniej więcej ok. 1/3, dodajemy cukier (na każdy 1 litr płynu jabłkowego wykorzystujemy 500 g cukru) ja dodałam 1,5 kg cukru i gotujemy (ok. 1,5-2 godziny). Gdy galaretka z papierówek zacznie krzepnąć wyłączamy gaz i natychmiast rozlewamy galaretkę do słoików, mocno zakręcamy i zostawiamy do całkowitego stężenia. Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy galaretka z papierówek się nie popsuje może słoiki pasteryzować ok. 15 minut, na sucho lub mokro.
A czy jabłka można do czegoś potem wykorzystać?
Resztę jabłek przetrzeć przez sito i będzie mus, np. do nalesników.