Dzisiaj postanowiłam przybliżyć przepis na pierogi, które robiliśmy na warsztatach w Poznaniu w hotelu City Solei. Piotrek robił ciasto na pierogi wg naszego przepisu. Ciasto zaparzane wrzącym mlekiem jest delikatne i doskonale lepi się. Ciasto na pierogi zaparzane mlekiem znajdziecie również tutaj
Pierogi były lepione przez kilka uczestniczek warsztatów: czyli mnie, Natalię-właścicielkę strony z jadalnym kwiatami i kiełkami http://www.fusiongusto.pl/ , Grażynę z bloga Grażyna gotuje.
Pierogi z kaszą i grzybami były tak smaczne, że zniknęły w oka mgnienia, niektórzy stwierdzili, że to były najlepsze pierogi jakie do te pory jedli.
Pierogi z farszem z kaszy i grzybów mogą śmiało pojawić się na Wigilijnym stole zastępując pierogi z kapustą i grzybami.
Z tej ilości składników wychodzi około 50 małych pierogów.
Przepis na pierogi z kaszą i grzybami:
1,5 szklanka mąki pszennej
1/2 szkl. mąki durum
1 szklanka wrzącego mleka
szczypta soli
na farsz:
200 g kaszy gryczanej
2 łyżki suszonych grzybów
1 cebula
2 łyżki oleju
2 łyżki oleju
1 duży por
szczypta soli i cukru
2 łyżki soli do gotowania pierogów
Kaszę gryczaną ugotować na sypko. Grzyby namoczyć, następnie poszatkować je i cebulę w szatkownicy, lub drobno pokroić. Grzyby wraz z cebulą przesmażamy na oleju, doprawiamy solą i pieprzem.
Do misy robota wsypujemy mąkę, dajemy szczyptę soli i wlewamy wrzące mleko. Ciasto wyrabiamy hakiem ok. 5 minut, można wyrobić ręcznie. Wyrobione ciasto wyciągamy, układamy na stolnicy lekko posypanej mąką i rozwałkowujemy dosyć cienko.
Za pomocą szklanki wyduszamy koła. Na każdy kawałek nakładamy farsz przygotowany z ugotowanej na sypko kaszy gryczanej, podsmażonych poszatkowanych suszonych grzybów i cebuli. Pierogi zlepiamy dokładnie, jak potrafimy możemy dla ozdoby zrobić falbanki, albo wykorzystać zlepiarkę do pierogów. Ulepione pierogi układamy na posypanej mąką desce (aby się nie kleiły) i wrzucamy na gotującą się, osoloną wodę. Po wypłynięciu pierogów gotujemy je jeszcze około 2-3 minuty na małym ogniu. Ugotowane pierogi wyjmujemy łyżką cedzakową na talerz, przed podaniem posypujemy przesmażonym porem z odrobiną cukru i soli.
Smacznego.
Zrobiłam dzisiaj również te pierożki z warsztatów, oczywiście przepis na ciasto wzięłam od Was i rzeczywiście świetnie się lepi, nie robi się suche …rewelacja! no a ten por na masełku jest niebo!!!
ale ja dałam 50g grzybów to wiele więcej niż 2 łyżki…:)
Planuję zrobić w sobotę, dzięki za dokładny przepis i za wspólne lepienie w niedzielę 🙂
Te pierożki były z mąką durum? Nie z mąką z amarantusa?
Kasiu , Piotrek dodał mąkę durum, o amarantusie była tylko mowa podczas rozmowy, bo również można ją wykorzystywać.
Pingback: Pierogi z kaszą gryczaną i grzybami | W Krainie Smaku
Pingback: Jak zrobić idealne ciasto na pierogi? - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię i dom