Piwne pierogi z kapustą, grzybami i z kminkiem (piwne kapuśniaczki). Przepis zrodził mi się w głowie, gdy dostałam piwo z dziką różą. Postanowiłam to piwo wykorzystać jako składnik ciasta do drożdżowych pierogów z farszem jak do krokietów, czy wigilijnej kapusty.
A, że dania z ciasta drożdżowego często przygotowuję, szczególnie te wytrawne, podstawowy przepis drożdżowy wypracowałam już do perfekcji. Jednak dodatek piwa to pewne urozmaicenie, a receptura tej potrawy została specjalnie skomponowana do piwa Książęce Burgundowe Trzy Słody.
Z tego przepisu wychodzi 16 drożdżowych pierogów / kapuśniaczków.
Pierogi pieczone są średniej wielkości, z niezbyt mocno wypieczonego drożdżowego ciasta.
No i co? Niech żyją piwne pierogi z kapustą, grzybami i z kminkiem (piwne kapuśniaczki) !!! Są pyszne, polecam takie pierogi pieczone przygotować do wigilijnego barszczu.
Składniki:
-
- 3 szkl mąki pszennej,
- 1 łyżeczka cukru,
- 1 łyżeczka soli,
- 200 ml piwa np. Książęce Burgundowe Trzy Słody
- 1 op. suszonych drożdży,
- 3 łyżki oleju rzepakowego lub masła
- 1 żółtko
- kminek do posypania
PRZYGOTOWANIE pierogów pieczonych:
Farsz można przygotować z tego przepisu:
- 1/2 kg- kapusta kiszona
- garść – suszone grzyby
- liście laurowe 1 szt
- 1 łyżka – klarowane masło
- 2 szt. ziele angielskie
- czarny pieprz mielony do smaku
- 1 cebula
- 1/2 łyżeczki kminku
Grzyby suszone zalewamy wodą i moczymy. Grzyby drobno siekamy. Kapustę kiszoną mam ze sprawdzonego źródła więc nie jest za kwaśna, jeśli jednak jest płuczemy ją kilka razy.Następnie kapustę drobno siekamy, zalewamy wodą kapustę, najlepiej wodą z moczenia grzybów i zagotowujemy. Dodajemy posiekane grzyby, liście laurowe, ziele angielskie nie solimy, gdyż kapusta ma słony smak. Całość gotujemy do miękkości kapusty i grzybów, powinien też odparować nadmiar płynu. Masło klarowane rozgrzewamy na patelni, dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę, szklimy i dodajemy do kapusty, mieszamy, dodajemy też kminek do kapusty. Chwilę jeszcze trzymamy w garnku na ogniu, uważając by kapusta się nie przypaliła. Doprawiamy do smaku świeżo zmielonym pieprzem.
Ciasto: W misce mieszamy piwo z olejem rzepakowym lub rozpuszczonym masłem. Do misy robota wsypujemy 3 szklanki mąki pszennej, sól, cukier i suszone drożdże, mieszamy. Do suchych składników wlewamy piwo wymieszane z olejem (masłem), ciasto wyrabiamy za pomocą haka do pizzy 5 minut. Stalową misę robota z ciastem przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia, gdy ciasto wyrośnie wyciągamy ciasto drożdżowe z misy i jeszcze chwilkę wyrabiamy ręcznie.
Na blacie wałkujemy dosyć cienko ciasto, wykrawamy z niego okrągłe krążki. Na każdym krążku układamy po 2 łyżeczki farszu, zlepiamy jak tradycyjne pierogi. Każdy pieróg układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia niezbyt ściśle, gdyż pierogi jeszcze urosną. Pierogi smarujemy roztrzepanym żółtkiem i delikatnie posypujemy kminkiem. Blachę z pierogami wstawiamy na 20-30 minut do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. I czekamy na te pyszności, które delikatnie się zarumienią. Te piwne pierogi pieczone to rewelacja. Zróbcie, polecam. Ja podałam piwne pierogi z kapustą, grzybami i z kminkiem do czerwonego barszczu.
Smacznego!
Super wyglądają! Bardzo bardzo fajny pomysł:)
I do tego były bardzo smaczne 🙂 Samo piwo nie przypadło mi do gustu, ale jako składnik dania świetne!