Rogaliki drożdżowe ze śliwkami. Kupiłam pyszne, duże i słodkie śliwki z myślą, że z części upiekę drożdżowe rogaliki. 1 śliwka starczyła na nadzienie do 4 rogalików. Rogaliki ze śliwkami, sezonowe, małe, pyszne, domowe! Można też upiec rogaliki z domowymi powidłami śliwkowymi, z cytrynowym lukrem. Smaczne. Akurat takie by ugościć gości. Polecam też przepis na Pizzę owocową ze śliwkami i kruszonką.
Składniki na 16 rogalików ze śliwkami:
20 g drożdży świeżych lub 8 g drożdży suchych
½ szklanki letniego mleka
½ szklanki cukru
szczypta soli
40 g masła, (roztopionego i przestudzonego)
1 jajko (miałam 2 żółtkowe)
2 szklanki mąki pszennej
duże śliwki bez pestek, pokrojone w ćwiartki + cukier do posypania śliwek
Lukier cytrynowy: sok z połowy cytryny + cukier puder w takiej ilości by lukier stał się lejący. Cukier puder ucieramy z sokiem z cytryny i lukrujemy wystudzone rogaliki.
(szklanka o poj. 250 ml)
Przepis na rogaliki ze śliwkami i lukrem. Mąkę pszenną mieszamy z suchymi drożdżami. Dodajemy pozostałe składniki i wyrabiamy, pod koniec dodając roztopione masło. Wyrabiamy ciasto, tak długo, aby było elastyczne i miękkie. Formujemy z niego kulę, wkładamy do oprószonej mąką miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na kwadrans do nagrzanego piekarnika do 50 stopnic C do lekkiego wyrośnięcia.
Ciasto wałkujemy na grubość ok. 5 mmm i nadajemy mu kształt prostokąta. Kroimy wzdłuż na pół, a następnie w trójkąty, mi wyszło 16 trójkątów. U podstawy każdego trójkąta kładziemy ćwiartkę śliwki, posypujemy cukrem i zwijamy od najszerszej części, czubek trójkąta musi znaleźć się pod spodem, nadając formę rogala. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Przekładamy na nią przygotowane rogaliki. Pieczemy w temp. 180 stopni 10 minut ( na funkcję ciasta), wyłączamy, ale zostawiamy rogaliki na kolejne 10-15 minut aż się zarumienią. Wyjmujemy z piekarnika. Po upieczeniu, ostudzone rogale lukrujemy cytrynowym lukrem. Ja uwielbiam rogaliki drożdżowe jako słodki dodatek do kawy z mlekiem.
Smacznego. Nic nie przebije domowych rogali.