Na Świętego Marcina na stołach króluje gęsina. Ale nie u Nas. U nas króluje kaczka pieczona z jabłkami i morelami. Ten przepis na kaczkę pieczoną z jabłkami można podsumować stwierdzeniem, że to jest kaczka pieczona „po polsku” . Jako przyprawy wykorzystuje się jedynie sól, pieprz i majeranek, to typowo polskie zestawienie smakowe. Ten przepis chyba każdy ma w swoim rodzinnym kajecie zapisany jako rodzinny przepis. Ja dla urozmaicenia dodałam do farszu natkę pietruszki i suszone morele. Kaczkę pieczemy zaczynając od niższej temperatury, powoli wytapiając tłuszcz, po godzinie dopiero zwiększamy temperaturę, wtedy kaczka będzie miękka i krucha, a nie sucha jak wiór. Tłuszcz wytopiony z kaczki można wykorzystać do pieczenia innych mięs. A podroby z kaczki, które były w środku wykorzystam w inny sposób, chyba zrobię krupnik na podrobach.
Polecam też mój przepis na kaczkę pieczoną z sokiem pomarańczowym, oraz piersi z kaczki sous vide na sałatce z orientalnym makaronem ryżowym i sałatką z pieczonych czerwonych buraków, które robiliśmy z Piotrem na warsztatach kuchni orientalnej z Karolem Okrasą.
Kaczka pieczona z jabłkami doskonale nadaje się na uroczystość rodzinną, albo jakieś inne święto.
Składniki:
- 1,8-2 kg kaczka Barbarie
- sól do smaku
- majeranek
- 4 szt. kwaskowe jabłka np. reneta
- siekane orzechy włoskie
- natka pietruszki
- suszone morele
- 1 łyżka oliwy
Kaczkę myjemy i osuszamy papierowym ręcznikiem. Następnie dobrze nacieramy kaczkę solą, majerankiem i białym pieprzem na zewnątrz i również w środku, można kaczkę posmarować delikatnie oliwą. Umyte 2 jabłka obieramy ze skórki, usuwamy gniazdka nasienne, jabłka kroimy w ćwiartki, wraz z posiekaną pietruszką, orzechami włoskimi i kilkoma suszonymi morelami (dla dodania słodyczy) wkładamy do środka kaczki, spinamy rozcięcie wykałaczkami, lub zszywamy nićmi. Układamy kaczkę w żaroodpornym naczyniu wysmarowanej delikatnie oliwą, skrapiamy kaczkę delikatnie wodą i wstawiamy do nagrzanego piekarnika, pieczemy 1 godzinę w temp. 140 stopni (na dnie piekarnika ustawiamy naczynie żaroodporne z wodą), po godzinie kaczkę obracamy, zwiększamy temperaturę do 180 stopni, pieczemy kolejne 30 minut. Następnie kaczkę ułożoną grzbietem do góry obkładamy obgotowanymi ćwiartkami ziemniaków, pozostałymi jabłkami i morelami i pieczemy jeszcze 30 minut. W trakcie pieczenia polewamy kaczkę tłuszczem, który się wytapia podczas pieczenia.
Zasada pieczenia kaczki jest taka: tyle ile waży kaczka tyle minut się ją piecze! Kaczka nie powinna być sucha, ani zbytnio spieczona.
Gdy kaczka jest już upieczona, wyłączamy piekarnik, ale kaczki nie wyciągamy jeszcze z piekarnika, niech ok. 15 minut odpocznie, aby soki równomiernie rozłożyły się w mięsie. Następnie kaczkę przekładamy na drewnianą deskę i ostrym nożem ( nie mam nożyc do drobiu) kroimy na porcje. Układamy mięso na ciepłym półmisku, a z naczynia, w którym kaczka się piekła zlewamy tłuszcz do sosjerki. Sosem polewamy kaczkę, obok układamy jabłka z kleksami borówek i morele.
Pingback: Pieczony kurczak w miodzie i rozmarynie - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię i dom
Pingback: Kurczak pieczony z majerankiem i papryką - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Pingback: Kurczak pieczony w pikantnej marynacie - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Pingback: Ćwiartki kurczaka faszerowane mięsem mielonym i pieczarkami - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Chciałabym upiec tę kaczkę, ale zastanawiam się nad początkową temperaturą pieczenia. Przejrzałam mnóstwo przepisów i tylko u Państwa podane jest aby najpierw piec ją w 140 stopniach a dopiero potem zwiększyć temperaturę. Wszystkie inne przepisy podają najpierw wysoka temperaturę a potem niższą.
Podobno zapiecznie jej w wysokiej temp. powoduje, że jest wyjątkowo soczysta. Co Państwo myslą o takim sposobie pieczenia kaczki?
Polecam przeczytać wstęp do przepisu. Zaczynam pieczenie w niższej temp. bo zależy mi na wytopieniu całego tłuszczu z kaczki, który nagromadzony jest w dużej ilości pod jej skórą, a dopiero potem w wyższej temp. podpiekam na rumiano kaczkę, kaczka będzie miękka i krucha. Piersi z kaczki również zaczynam smażyć całkowicie na zimnej patelni http://straga.pl/drugie-danie/kaczka-pieczona-z-sokiem-pomaranczowym/
Pingback: Pampuchy. Kluski na parze. - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Dzień dobry,
Czy kaczkę piecze Pani w otwartym czy zamkniętym naczyniu żaroodpornym?
W otwartym naczyniu