Pierogi z owocami. Z najlepszego zaparzanego ciasta pierogowego. Podane na słodko z ubitą słodką śmietaną, można też podać z jogurtem greckim. Ekspresowe, lekkie i wegetariańskie danie na lato. Gdyż pierogi z owcami zawsze kojarzą mi się z latem, wakacjami i kuchnią mamy, czyli ze wspomnieniami dzieciństwa. Najczęściej lepię wytrawne pierogi, ale czasami przygotowuję pierogi na słodko jak te dzisiejsze, pierogi z jagodami i twarogiem lub pierogi z truskawkami. Te z nektarynkami zrobiłam, gdyż zabrakło mi farszu do ruskich pierogów, a szkoda było mi wyrzucić ciasto. Zastanawiałam się tylko jakie owoce wybrać, czy wykorzystać wiśnie czy mandarynki, wypadło na nektarynki.
Polecam do pierogów ciasto zaparzane, gdyż jest sprężyste i elastyczne, bardzo łatwe do przygotowania! Zawsze się udaje, bardzo łatwo się zagniata, cienko się rozwałkowuje, bardzo dobrze się lepi i nie wysycha gdy leży dłuższy czas.
Składniki na ok. 30 sztuk pierogów z owocami:
2 szklanki mąki pszennej
ok. ½-3/4 szklanki wrzącej wody
½ łyżeczki soli
1 łyżka oleju
1 łyżeczka soli + 1 łyżka oleju do gotowania pierogów
Ciasto na pierogi zaparzane: Do miski wsypujemy 2 szklanki mąki, dodajemy sól i wlewamy wrzącą wodę z olejem, mieszamy energicznie najlepiej łyżką, a następnie wyrabiamy ciasto ręką aż powstanie elastyczne ciasto. Formujemy kulę i przykrywamy je (najlepiej miską) na ok. 30 minut, aby „odpoczęło”. Potem możemy je cienko wałkować i wykrawać krążki na pierogi.
nektarynki lub brzoskwinie ( 1 starcza na farsz do 8 pierogów)
Do podania: ubita śmietana 30 % z cukrem pudrem lub jogurt grecki, naturalny lub skyr wymieszany z cukrem pudrem
Przygotowanie pierogów z owocami: Najpierw przygotowujemy ciasto na pierogi.
W większym garnku zagotowujemy wodę bez dodatku soli. Wykładamy ciasto na stolnicę i wygniatamy przez około 1 minutę, następnie dzielimy na 4 części i kolejno rozwałkowujemy każdą część na cienki placek, gdy ciasto się lepi do stolnicy to obsypujemy stolnicę i wałek lekko mąką.
Nektarynki kroimy w ósemki, ja Ne obierałam owoców ze skórki. Jak ktoś ma ochotę to niech obierze owoce.
Na środek kółka kładziemy kawałek nektarynki Składamy ciasto na pół i zlepiamy dokładnie brzegi pierożków, układamy je na stolnicy.
Jak woda będzie mocno wrzała solimy (ok. 1 łyżki) i wkładamy pierwszą partię pierogów (15 sztuk). Po ponownym zagotowaniu zmniejszamy ogień i gotujemy owocowe pierogi przez około 2-3 minuty licząc od czasu wypłynięcia na powierzchnię wody.
Wyławiamy pierogi łyżką cedzakową i układamy na talerzu. Podajemy z ubitą śmietaną lub jogurtem oraz z plasterkami owoców. Smacznego!