Pikantna pasta z ciecierzycy do pieczywa, którą specjalnie przygotowałam do domowych chlebków naan. Pikantny hummus.
Cieciorka, znana jest także pod nazwą ciecierzyca lub groch włoski, pochodzi z Bliskiego Wschodu. Cieciorka trafiła na talerze całego świata dzięki odkrywcom z Hiszpanii i Portugalii. Dzisiaj uprawia się cieciorkę głównie w Indiach, Turcji, Pakistanie i Chinach.
Cieciorka jest dostępna wszędzie, dla wygody pakuje się ją w puszki. Ale w postaci suchego grochu też jest dostępna, a że wymaga długiego gotowania zaleca się do gotowania dodawać sodę, aby przyspieszyć efekt końcowy. Cieciorka może mieć różne kolory – brązowy, czerwony, kremowy, zielony, żółty, a nawet czarny, jej kolor wpływa mniej lub bardziej na smak, który ma posmak orzechowy.
Cieciorkę możemy przygotować na wiele pysznych sposobów. Możemy zrobić z niej rozgrzewającą zupę, którą ja nazwałam ją Ciecierzówka, albo zupę meksykańską, prawdziwy hummus z dodatkiem tahini i soku z cytryny i oliwy z oliwek. Kotlety falafele – małe smażone kotleciki z mieszanką libańskich przypraw podobnie jak kotlety z soczewicy. Ja czasami gotowaną cieciorkę jem prosto z puszki. Można zrobić z wody z gotowania cieciorki bezę. Z nasion ciecierzycy wyrabia się także mąkę, którą wykorzystuje się do wypieku placków, miałam okazję zapoznać się z tym produktem na warsztatach kulinarnych, gdzie piekliśmy różne pieczywa.
Składniki na pikantną pastę z ciecierzycy, pasta z cieciorki:
1 puszka cieciorki ja przeważnie mam z Bonduelle z serii „Gotowane na parze” poj. ok.260 g po odsączeniu
1-2 ząbki czosnku
2 łyżki oliwy
1-2 łyżki soku z cytryny
2-3 łyżki pikantnej pasty paprykowej (u mnie domowa), może być też pikantny Ajwar
domowe pieczywo np. naan
domowa mieszanka przypraw: tymianek, sól himalajska, chili w płatkach, pieprz ziarnisty
Jak przygotować pikantną pastę z ciecierzycy, pasta z cieciorki przepis krok po kroku?
Czosnek obieramy z łupin i rozgniatamy. W blenderze umieszczamy ciecierzycę, pastę paprykową, czosnek, oliwę, sok z cytryny, do smaku doprawiamy ja: swoją mieszanką przypraw, można też tylko solą i pieprzem. Składniki miksujemy, w razie potrzeby gdy pasta jest za gęsta, można dolać 1-2 łyżki wody. Pikantną pastę z ciecierzycy podajemy jako dodatek do pieczywa. Smacznego! Przed podaniem dekorujemy natką pietruszki.
Im więcej pikantnej pasty paprykowej, tym smaczniejszy hummus:) Z ajwarem też jest ok, ale ja dałam łagodny, bo to była druga wersja pasty – dedykowana pod syna:)