Croissant to rodzaj pieczywa z ciasta francuskiego w kształcie rogalika, tradycyjne są bez nadzienia w środku. Oryginalne Croissanty pierwszy raz jadłam w Paryżu wiele lat temu, podawali nam je na śniadanie obok bagietek. Doskonale smakowały z konfiturami, ale bez dodatków, miały również wyśmienity smak.
Moje Croissanty przygotowałam 2 blatów gotowego ciasta francuskiego. Potrzebujemy do ich przygotowania jeszcze żółtko roztrzepane z łyżeczką zimnej wody, posłuży do posmarowania croissantów przed pieczeniem, będą po wyjęciu z piekarnika, błyszczące.
Croissant (rogaliki z ciasta francuskiego) jak oryginalny z Francji.
Blat ciasta francuskiego smarujemy wodą za pomocą pędzelka i przykrywamy drugim blatem, lekko je dociskamy, ciasto powinny mieć grubość ok. 5 mm. Z ciasta za pomocą radełka wykrawamy trójkąty. Croissanty zaczynamy zwijać u podstawy trójkąta, najpierw luźno, potem coraz ciaśniej, formując rogalik.
Croissanty układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Smarujemy żółtkiem roztrzepanym z wodą.
Blaszkę wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni z termoobiegiem lub 220 stopni, pieczemy 5 minut, następnie zmniejszamy temp. do 180 stopni z termoobiegiem lub 200 stopni bez termoobiegu i pieczemy jeszcze ok. 10 minut.
Mi croissanty najlepiej smakują gdy są jeszcze ciepłe. Lubię wyroby z ciasta francuskiego, są takie wielowarstwowe.
Rogaliki idealne są z dżemem, konfiturą itp.
Croissanty robi się nie z ciasta francuskiego tylko drodżdżowo – francuskiego 🙂 Gorące pozdrawiam z Brukseli, miasta gdzie takie rogaliki jada się nie tylko od święta 🙂
A podpowie mi Pani jak takie zrobić
Zrobilłam, ale nijak nie przypominają tych ze zdjęc 🙁 jakieś takie zflaczałe są… Dlaczego ?
Prawdopodobnie do nadzienia użyła pani dżemu a nie konfitury. Dżem sie po prostu roztopił dlatego ciasto nasiąkało i zrobiło sie sflaczałe
Zrobiłam wszystko wg przepisu. Niestety są niedopieczone w środku.