Wigilijne pierogi z kapustą i grzybami

Ciąg dalszy świątecznych przepisów. Tym razem polecam Wam mój kolejny przepis na Wigilijne pierogi z kapustą i grzybami, których nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Tym razem do ciasta dodana jest semolina, czyli gruboziarnista mąka  otrzymywana z pszenicy twardej (durum). Pierogi to danie postne. Farsz jest przygotowany z dobrej jakościowo kapusty kiszonej, którą kupujemy ze sprawdzonego źródła i z borowików suszonych (prawdziwków), które sami zbieraliśmy z Piotrem w lesie, a potem suszyliśmy. Pierogi wigilijne to moje drugie ulubione danie po karpiu w galarecie. Na Wigilii są u nas również ruskie pierogi dlatego, że mój syn nie jada tych z kapustą i grzybami.

Jak zrobić wigilijne pierogi? W swojej galerii mam już kilka pomysłów na drożdżowe pierogi z kapustą i grzybamitradycyjne pierogi z kapustą i grzybami oraz na pierogi z kaszą gryczaną i grzybami.

SKŁADNIKI na farsz do wigilijnych pierogów z kapustą i grzybami:

  • 5 dag – garść suszonych borowików
  • 500 g kapusty kiszonej
  • 1 cebula
  • 1 łyżka oleju
  • sól do smaku
  • pieprz do smaku

PRZYGOTOWANIE farszu:

Suszone borowiki zalewamy wrzącą wodą i zostawiamy na noc, następnie obgotowujemy je w tej samej wodzie. Odcedzamy, ale wody nie wylewamy. Na łyżce oleju podsmażamy drobno posiekaną cebulę, dodajemy borowiki delikatnie obsmażamy. Kapustę kiszoną bardzo drobno siekamy, dodajemy do podsmażonych grzybów, lekko dusimy, podlewamy niewielką ilością  wody która została z gotowania grzybów, doprawiamy solą, pieprzem i dusimy 10 minut. Farsz studzimy.

Składniki na tradycyjne ciasto na pierogi:
3 szklanki mąki
ok. 1 szklanki wrzącej wody
2 łyżki oleju
płaska łyżeczka soli

lub

1 szklanka mąki pszennej
1 szkl. semoliny
1 szklanka wrzącego mleka
szczypta soli

na okrasę:
1 łyżka oleju
1 łyżka masła
1 duża cebula
szczypta soli i cukru

2 łyżki soli do gotowania pierogów

Do misy robota wsypujemy  mąkę, dajemy szczyptę soli i wlewamy wrzące mleko. Ciasto wyrabiamy hakiem ok. 5 minut, można wyrobić ręcznie. Wyrobione ciasto wyciągamy, układamy na stolnicy lekko posypanej mąką i rozwałkowujemy dosyć cienko.
Za pomocą obręczy do wykrawania pierogów lub ciasteczek wykrawamy koła. Na każdy kawałek nakładamy farsz. Pierogi zlepiamy dokładnie, jak potrafimy możemy dla ozdoby zrobić falbanki.  Ulepione pierogi układamy na posypanej mąką desce (aby się nie kleiły) i wrzucamy  na gotującą się, osoloną wodę. Po wypłynięciu pierogów gotujemy je jeszcze około 5 minut na małym ogniu. Ugotowane pierogi wyjmujemy łyżką cedzakową na talerz, przed podaniem posypujemy przesmażoną cebulą z odrobiną cukru i soli.

Smacznego.

Wigilijne pierogi z kapustą i grzybami

Wigilijne pierogi z kapusta i grzybami

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

2 myśli nt. „Wigilijne pierogi z kapustą i grzybami

  1. Pingback: Ruskie pierogi z boczkiem - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię i dom

  2. Ja uwielbiam pierogi z kapustą i do tego sos grzybowy. Ostatnio przekonałem się do koncentratu grzybowego od Krakusa. Można na bazie jego zrobić bardzo smaczną zupę grzybową lub właśnie sos. Skład jak to w przypadku produktów Krakus bardzo spoko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *