Czasami bawię się w przygotowanie serka Labneh (arabski serek jogurtowy). Podczas jego przygotowania z 800 g jogurtu greckiego odcieka mi ok 250-300 ml serwatki. Wtedy wykorzystuję ją do przygotowania innego sera: domowej ricotty. Ponieważ tradycyjną ricottę przygotowuje się wykorzystując świeżą serwatkę, czyli resztki z przygotowywania serów. Ricottę lubię, gdyż jest to uniwersalny bezsmakowy serek, który można wykorzystać na wiele sposobów. Ricottę robię, albo czasami kupuję, ale ostatnio w sklepach, do których chodzę ostatnio tego sera nie ma. Polecam moje przepisy z ricottą: ricottę do kanapek. Mini vol-au-vent z serem ricotta i łososiem Naleśnikowe roladki z truskawkami i serem ricotta Naleśnik ze szpinakiem i serem ricotta Świeża, domowa ricotta jest smaczna, delikatna w smaku. Przygotowywanie ricottty jest bardzo proste. Aby przygotować Ser ricotta (domowa ricotta na serwatce) oprócz serwatki (250 ml)potrzebujemy 1 litr mleka świeżego lub pasteryzowanego 3,2 %. Serwatkę wraz z mlekiem zakwasza się sokiem z cytryny lub 6 % białym octem winnym.
Jeśli chcemy by risotta była bardziej kremowa należy ją przecedzać przez gęsto tkaną ścierkę, jeśli chcemy mieć ricottę bardziej zwartą przecedzamy ją przez cienką gazę. Ser ricotta (domowa ricotta na serwatce) warta jest przygotowania.
- serwatka (250 ml)
- mleko 3,2 % pasteryzowane (1 litr)
- 2 łyżki 6 % białego octu winnego lub 2 łyżki soku z cytryny
Serwatkę pozostałą z przygotowania Labneh podgrzewamy z 1 litrem mleka do temperatury ok. 90 stopni, ja nie mam kuchennego termometru więc sprawdzałam palcem, powinna być bardzo gorąca, ale nie wrząca, Dodajemy 2 łyżki octu winnego 6 % lub soku z cytryny, gotujemy przez około 5 minut cały czas mieszając, żeby serwatka nie przywarła do dna i nie przypaliła się. Gdy powstaną skrzepy sera, ostrożnie wyciągamy je za pomocą łyżki, układamy ricottę na gazę ułożoną na dużym sicie. Czekamy aż serwatka odcieknie, wtedy podnosimy gazę za jej końcówki do góry, zawiązujemy jej końce tworząc coś w rodzaju sakiewki i zawieszamy pomiędzy końce np. drewnianej kopystki, którą opieramy o rant garnka w którym gotowała się serwatka z mlekiem, ricottę zostawiamy najlepiej na całą noc do odcieknięcia. Odwijamy ro Na drugi dzień gotową ricottę możemy zjeść np. ze śmietanką i szczypiorkiem, lub przechowywać kilka dni w lodówce aż znajdziemy pomysł na jej wykorzystanie. Smacznego!
Ricoty jeszcze nie robiłam ale fajnie ze są przepisy jak przygotować ją w domu 🙂
Pingback: Domowy ser żółty - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię