Labneh (arabski serek jogurtowy)

Labneh, to domowy serek z jogurtu, który w naszych warunkach można przygotować z jogurtu greckiego lub bałkańskiego. Serek uzyskuje się poprzez odsączania jogurtu, bez problemu każdy może go wykonać samodzielnie w domu. Przygotowanie takiego jogurtowego serka trwa niezbyt długo, po 36 godzinach odsączania, ser z jogurtu labneh jest gotowy.

Jeśli ktoś chce to może labneh przygotować z jogurtu domowej roboty.

Ja jednak idę na łatwiznę i stosuję kupny jogurtu grecki. Jogurt grecki powinien być bardzo gęsty, mieć w składzie żywe kultury bakterii i nie powinien mieć sztucznych zagęstników.

Wykorzystuję Tolonis z Biedronki, gdyż ser jogurtowy Labneh z tego jogurtu wychodzi bardzo smaczny. Można przed odsączaniem dodać do jogurtu łyżeczkę soli, jeśli planujemy z niego zrobić wytrawną potrawę. Po odsączeniu serwatki z jogurtu możemy wykorzystać ją do zrobienia domowej ricotty.

Labneh arabski serek jogurtowy

– 2 op. (800g) jogurtu greckiego
– gaza

Sito układamy na misce. Wykładamy sito świeżą gazą i przekładamy na jej środek jogurt grecki, zostawiamy na 12 godzin odcedzając z grubsza z serwatki. Następnie brzegi gazy ściągamy razem, skręcamy w sakiewkę, obwiązujemy gumką, zawieszamy nad miską na haku odstawiamy  do całkowitego odsączenia na minimum 24 godziny. Z serka ściągamy gazę i przekładamy do szklanego naczynia.

Domowy serek z jogurtu można przechowywać w lodówce kilka dni, ale u nas nigdy nie miał okazji stać dłużej. Można również z tego serka zrobić małe kulki, obtoczyć je w świeżych ziołach, ułożyć je w słoiku i zalać oliwą.

Labneh (arabski serek jogurtowy)  ma delikatną, kremową konsystencję i jest bardzo smaczny.

Serek ten jest bez dodatków smakowych, więc można go wykorzystać do wytrawnych kanapek (tutaj z wędzonym łososiem) lub może też być bazą do paschy, sernika, czy też słodkich naleśników.

Labneh

Labneh wyciagamy z gazyserek zawieszamy na haku i zostawiamy na minimum 24 godziny do odsączeniaodsączamy jogurt z serwatki

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

9 myśli nt. „Labneh (arabski serek jogurtowy)

  1. Pingback: Drożdżówki z serem i jagodami - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

  2. Pingback: Ser z jogurtu na słodko do wypieków - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

  3. Pingback: Naleśniki ze szparagami - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

  4. Pingback: Jak zrobić domowy serek ziołowy jak almette - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

  5. Pingback: Serniczek wiśniowy błyskawiczny bez cukru - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *