Kapuśniak na ogonach wieprzowych. Czy ktoś jeszcze gotuje kapuśniak na ogonach wieprzowych? My tak. Zapewniam Was, ze jest no najsmaczniejszy kapuśniak jaki znam. U nas świnskie ogony można kupić u rzeźnika. Najbardziej mi smakuje kapuśniak z młodej kiszonej kapusty. Polecam gotować kapuśniak wieczorem, a podawać go następnego dnia. Kapuśniak na ogonach wieprzowych zyskuje wtedy na smaku. Kapuśniak gotowany zimą robię z zasmażką, jest wtedy gęsty, sycący i rozgrzewający.
Kapuśniak na ogonach wieprzowych.
Składniki :
1 duży, mięsisty ogon wieprzowy ( ok. 1 kg) lub 2 mniejsze
1/2 kg młodej kiszonej kapusty z marchewką
4 średnie ziemniaki
1 duża marchew
kawałek selera
1 pietruszka
1 łyżka kminku w ziarnach (opcjonalnie, można pominąć)
3 łyżki domowej prażonej cebulki (lub 1 duża cebula, drobno pokrojona usmażona na złoto)
1 listek laurowy
4 ziarna ziela angielskie
mielony czarny pieprz
1 gałązka lubczyku ogrodowego
Jak ugotować kapuśniak na ogonach wieprzowych . Kapuśniak z młodej kiszonej kapusty. Ogony skrobiemy nożem, oczyszczamy, myjemy, ogon dzielimy na kawałki. Marchew obieramy i myjemy, kroimy w plasterki. Obrane i umyte ziemniaki kroimy w kostkę . Resztę warzyw obieramy, myjemy i ścieramy na tarce jarzynowej. Do garnka wkładamy mięso, warzywa, kiszoną kapustę, prażoną cebulkę i przyprawy. Wlewamy ok. 6 szklanek wody i gotujemy ok. 2 godziny na małym ogniu ( gdyby woda za mocno wyparowywała to uzupełniamy wrzątkiem) .
Wyciągamy ogony, końce ogona kroimy w plastry, większe kawałki mięsa oddzielamy od kości ) i wrzucamy od razu do kapuśniaku . Niektórzy mają awersję do tłuszczu, ale uwierzcie mi, jest tak samo smaczny jak ten z golonki. Doprawiamy kapuśniak do smaku solą i pieprzem. Kapuśniak na ogonach wieprzowych , tak jak bigos najlepszy jest kilka razy odgrzewany,podajemy gorący. Smacznego!