Mięso w sosie pieczeniowym na świąteczny obiad.
Często otrzymuję pytania dotyczące wpisu Jak zrobić domowy sos pieczeniowy, na FB lub w emailach czytelnicy pytają mnie co to za mięso jest na zdjęciach i jak upiec takie mięso, oraz jak zrobić kluski śląskie. Mięso w sosie pieczeniowym idealnie będzie nadawać się na świąteczny obiad.
Mimo, że podałam składniki marynaty do mięsa postanowiłam przygotować osobny wpis z przepisem na mięso w sosie pieczeniowym przygotowanym naturalnym sposobem na bazie pozostałości po pieczeniu mięsa (tłuszcz, resztki przypraw i sok).
Do Mięsa w sosie pieczeniowym idealnie pasuje wiele dodatków: ziemniaki, kasze, wszelakie kluski, w tym kluski śląskie, kopytka oraz makarony. Smak takiego mięsa w sosie pieczeniowym jest nie do podrobienia przez zamienniki typu kostki mięsne, bulionetki, sosy z torebki czy inne zamienniki.
Mięso piekę w całości, a sos przygotowuję z tego co zostaje po upieczeniu mięsa na papierze do pieczenia.
Ten obiad powstał na bazie pieczonego mięsa z łopatki wieprzowej. Na sos można też wykorzystać resztki z pieczenia mięsa np. z tego przepisu na pieczoną łopatkę.
Składniki:
Ok. 1 kg kawałek łopatki wieprzowej
Marynata: Mięso zamarynowałam dzień przed pieczeniem,
2 łyżki oliwy lub oleju
1 łyżka majeranku,
po 1 łyżeczce soli, czerwonej papryki, czosnku granulowanego, pieprzu młotkowanego z kolendrą, 1/3 łyżeczki mielonego lub roztartego kminku, kilka ziaren utłuczonego w moździerzu ziela angielskiego
Jak upiec łopatkę wieprzową. Po wyjęciu z lodówki przekładamy łopatkę na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 160 stopni C, mięso pieczemy ok. 1 godziny bez przykrycia, na ostatnie 30 minut przykrywamy mięso folią aluminiową i zwiększamy temperaturę do 200 stopni C. Mięso po upieczeniu można wykorzystać jako wędlina na kanapki lub przygotować mięso w sosie pieczeniowym. Sos pieczeniowy jest pyszny w smaku, oraz bardzo aromatyczny, podany został do klusek śląskich.
Składniki na mięso w sosie pieczeniowym:
kawałek upieczonej łopatki wieprzowej pokrojonej w grube plastry,
1 szklanka pozostałości po pieczeniu mięsa (tłuszcz, resztki przypraw i sok)
1 szklanka wody
ok. 2 łyżeczki mąki
ewentualnie sól i pieprz do smaku
Jak przygotować mięso w sosie pieczeniowym naturalnym?
To co zostało na blaszce po upieczeniu łopatki wieprzowej (tłuszcz, resztki przypraw i sok) przekładamy do garnka, dolewamy szklankę ciepłej wody, mieszamy trzepaczką, aż wszystko się rozpuści, jeżeli nie chcemy w sosie tłuszczu to go nie dodajemy, sos gotujemy około 5 minut pod przykryciem.
Mąkę łączymy z w niewielką ilością wody i wlewamy do gotującego się sosu, gotujemy na małym ogniu, mieszamy, gęstość sosu regulujemy ilością mąki. Aby zrobić aksamitnie gładki sos, całość przelewami przez sitko, lekko go przecieramy łyżką, możemy dodać łyżkę masła, (mieszamy aż masło się rozpuści, masło doda aksamitności sosu). Do sosu wkładamy plastry mięsa i gotujemy jeszcze chwilkę. Tym sposobem mamy pyszny obiad mięsny w kremowym sosie pieczeniowym!
Jak ktoś chce iść na łatwiznę to oczywiście może wykorzystać mięsną kostkę lub bulionetkę lub przygotować sos z torebki.
Witam a może być rozmaryn zamiast tymianku do mięsa?
Mozna dodać ulubione zioła, ale niektóre z umiarem, jak rozmaryn.
Łyżeczkę dałam zamiast tymianku
W przepisie nie ma tymianku… jest kminek
Hej. A czy koniecznie trzeba mieso z lopatki? Czy moze byc karkowka tez?
Może być też karkówka 🙂
Mięso przed marynowaniem kroimy? Czy dopiero po upieczeniu?
Na zdjęciach poniżej widać, że mięso było w całości pieczone, czyli marynowane też w całości, kroimy mięso po upieczeniu.
Witam, czy można takie mięso upiec w naczyniu żaroodpornym?
Jak się zmieści to tak 🙂 Pozdrawiam
To tak pysznie wyglada ze nie wytrzymam zaraz
Dawac mi to, ale pysznościii