Jak zrobić kluski śląskie

Kluski śląskie jak nazwa wskazuje to potrawa bardzo popularna na Śląsku. Kluski śląskie podawane są najczęściej do zrazów zawijanych, bitek wołowych,  czy okrasza się je skwarkami ze słoniny czy boczku. Charakteryzuje je dziurka zrobiona w środku, w której ma gromadzić się sos podany do mięsa. Nie wymagają dużo pracy, są mięciutkie i rozpływają się w ustach. Jak zrobić kluski śląskie, o to jest pytanie? Kluski śląskie uczyła mnie robić moja niedoszła teściowa, która była  Ślązaczką z dziada pradziada. Zawsze mi mówiła, że prawdziwe kluski robi sie tylko z ziemniaków i mąki ziemniaczanej.

Na Śląsku najczęściej podaje się kluski śląskie z roladami wołowymi i modrą kapustą.

Jak zrobić kluski śląskie, czyli gumiklyjzy:

SAM_4574

  • 1 kg ziemniaków
  • 3 łyżeczki soli
  • 1 jajko
  • mąka ziemniaczana
  • sól i pieprz do smaku

PRZYGOTOWANIE:

Kartofle obieramy, myjemy, zalewamy wodą w garnku i gotujemy z 1 łyżeczką soli. Odcedzamy. Jeszcze gorące dusimy za pomocą praski do kartofli wtedy masa jest gładsza i aksamitna. Najlepszy do robienia puree jest „MASHER” z Triblade Kenwood, to idealna przystawka do robienia wyjątkowo gładkiego puree z ziemniaków, ale i marchwi, buraków, zielonego groszku.

Puree z ziemniaków przekładamy do miski, wyciągamy 1/4 ziemniaków, w to miejsce wsypujemy  mąkę ziemniaczaną, dodajemy wyjęte ziemniaki, niektórzy dodają  jajko (są dwie szkoły, jedna poleca z jajkiem druga bez jajka) ja śmiem twierdzić, że prawdziwe „białe” kluski śląskie są bez jajka i dokładnie wyrabiamy masę. Za pomocą dużej łyżki nabieramy ciasto, formujemy je w kształcie koła, spłaszczamy, robimy w nich dziurkę np. trzonkiem drewnianej łyżki lub palcem.

Zagotowujemy wodę w dość dużym garnku, dodajemy 2 łyżeczki soli, zmniejszamy ogień pod garnkiem i wrzucamy kluski, gotujemy, 1-2  minut y po wypłynięciu kluski śląskie są już gotowe. Kluski wyciągamy łyżką cedzakową na talerz. Ja  podałam je z bitkami wołowymi, polane sosem, w dziurkach gromadzi się sos i modrą kapustą lub buraczkami.

kluski śląskiekluski sląskiekluski śląskiekluski śląskiekluski śląskiekluski śląskie

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

4 myśli nt. „Jak zrobić kluski śląskie

  1. Pingback: Najlepsze kopytka domowe - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

  2. Pingback: Jak zrobić domowy sos pieczeniowy ? - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

  3. Pingback: Bitki wieprzowe w sosie kurkowym - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.