Wszyscy pieką ciasta dyniowe, piekę i ja. Polecam pyszne ciasto dyniowe z orzechami, które obok jabłecznika można zaliczyć do kolejnych moich udanych jesiennych wypieków. Do przygotowania tego ciasta nie potrzebujemy puree dyniowego, lecz dynię tartą na dużych oczkach. Zamiast tartej dyni można wykorzystać tartą marchewkę. Ciasto nie wymaga stosowania miksera, wystarczy metalowa trzepaczka i sprawna ręka. To ciasto jest bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu. Trzeba jedynie uzbroić się w cierpliwość podczas pieczenia, gdyż unosi się smakowity aromat . Ciasto dyniowe z orzechami wspaniale pachnie wanilią i karmelem. Ciasto jest długo wilgotne, aromatyczne, o pięknym kolorze. Ciasto jest smaczne nawet kilka dni po upieczeniu.
Piotrek pierwszy raz dał się przekonać do zjedzenia czegoś z dyni, ma jakąś fobię z dzieciństwa, dynia tak jak szpinak źle mu się kojarzą. Do zupy z dyni nie chciał się przekonać. A gdy skosztował tego ciasta stwierdził, że ciasto jest bardzo smaczne, widać to było po ilości zjedzonych kawałków!
Ciasto dyniowe z orzechami na tortownicę z kominkiem o śr. 23 cm.
1 szkl. mąki + szczypta soli
1 szkl. startych orzechów włoskich lub laskowych + 2 łyżki do obsypania tortownicy
1/2 szkl. cukru
2 łyżeczki sody oczyszczonej
3 łyżki posiekanych skórek kandyzowanych (mix)
2 łyżki wanilii z karmelem od Kotanyi
2 jajka
3 łyżki jogurtu greckiego
2 szklanki dyni startej na grubych oczkach jarzynowych
1/2 szkl. oleju
lukier
1/2 szkl. cukru pudru
2-3 łyżki soku z pomarańczy lub zimnej wody
orzechy do posypania
Przygotowanie:
W jednej misce łączymy suche składniki: mąkę ze szczyptą soli, sodą, posiekaną drobno skórką kandyzowaną, zmielonymi orzechami i karmelem z wanilią. Do drugiej miski wbijamy całe jajka, dodajemy cukier i ubijamy za pomocą trzepaczki, wlewamy olej i jogurt grecki, dokładnie łączymy cały czas ubijając trzepaczką. Do trzeciego naczynia ścieramy dynię- ok. 2 szklanek.
Do miski z suchymi składnikami, wlewamy mokre składniki, mieszamy za pomocą trzepaczki, dodajemy startą dynię, mieszamy całość łyżką.
Tortownicę smarujemy tłuszczem i obsypujemy tartymi orzechami. Przekładamy do niej ciasto, wyrównujemy. Ciasto dyniowe pieczemy w nagrzanym piekarniku w temp. 160 stopni z termoobiegiem ok. 45-50 minut.
Studzimy ciasto przy uchylonych drzwiczkach piekarnika. Wierzch smarujemy lukrem przygotowanym z cukru pudru i soku z pomarańczy lub wody (całość dokładnie ucieramy trzepaczką, gdy zacznie gęstnieć wylewamy na ciasto, równomiernie rozsmarowujemy na powierzchni), możemy lukier posypać tartymi orzechami i większymi kawałkami orzechów.
Smacznego!
I seriously love your website.. Pleasant colors &
theme. Did you develop this web site yourself? Please reply
back as I’m planning to create my own blog and want to
learn where you got this from or exactly
what the theme is called. Thank you!
ciasta dyniowe są pyszne, nieco jak marchewkowe.
muszę koniecznie zrobić podobne do Twojego – mocno czekoladowe, wilgotne i jesienne.
Hello everyone, it’s my first pay a quick visit at this
site, and paragraph is really fruitful designed for me, keep up posting these content.
Pingback: Drożdżówki dyniowe z cynamonem i jeżynami - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię