Pasta z bakłażana , czyli domowa baba ghanoush. Pasta z bakłażana podawana jest przeważnie jako dodatek do pieczywa. Na świecie można spotkać wiele podobnych potraw, które nieznacznie różnią się między sobą składnikami, przyprawami, czy sposobem podania. W krajach arabskich popularna jest baba ghanoush, w Turcji patlıcan salatası, w Armenii mutabal, zaś w Grecji melitzanosalata. Ja postanowiłam zrobić samodzielnie Baba ganoush, której nieodzownym składnikiem jest pasta tahini. Do tej pory kupowałam gotową pastę w arabskim sklepie. Ale bakłażany na bazarze są tak świeże i piękne, że postanowiłam Baba ganoush zrobić sama! Polecam Wam też przygotować faszerowane bakłażany kaszą i warzywami, czy też sałatkę z grillowanego bakłażana.
Baba gannoush, baba ghannouj lub baba ghannoug to potrawa w formie pasty lub dipu, której podstawowym składnikiem są bakłażany i sezam , to popularna potrawa wegetariańska pochodząca z kuchni arabskiej, jest bardzo popularna na Bliskim Wschodzie , ale w Europie ma też wielu zwolenników. Brzydka, szarobura i niefotogeniczna, bo baba ghanoush nie wygląda ładnie, ale jest bardzo smaczna, że hej! Odkąd mieszkam poza Polską, pokochałam egzotyczne potrawy, a gdy wchodzę do tureckiego, czy arabskiego sklepu to na widok wielkich oliwek, różnorodnych serów, marynowanych lub faszerowanych papryk dostaję ślinotoku i chętnie bym wszystko to kupiła. Tak pokochałam hummus, Muhammara i Baba ganoush, którą nazywa się też wegetariańskim kawiorem czy kawiorem z bakłażana. Ponieważ bakłażany o tej porze roku aż się proszą aby je kupić to zrobiłam domową wersję baba ghanoush.
Tajemnicą smacznego baba ghanoush jest opalany bakłażan, można go też upiec w piekarniku, podobnie jak w przepisie na moją pasta paprykowa tak samo robi się ajwar, czy sos lutenica.
Podstawą tego dania jest bakłażan, pasta tahini, czosnek. Przyprawy możemy dodawać w zależności od upodobań smakowych.
Dodałam jeszcze drobno siekaną pietruszkę, oraz odrobinę oliwy z oliwek. Przeważnie jem baba ghanoush z chlebkami pita lub naan, ale tym razem nie miałam ich w domu, więc zjadam z solonymi krakersami. Podałam baba ghanoush ze świeżymi warzywami.
Domowa baba ghanoush, pasta z bakłażana:
1 duży bakłażan lub 2 mniejsze, przekrojony na pół
2 łyżki pasty sezamowej tahini
sok z 1/2 cytryny,
1 ząbek czosnku,
posiekana natka pietruszki,
1/4 łyżeczki kminu rzymskiego (kumin),
sól himalajska i pieprz młotkowany z kolendrą do smaku,
oliwa z oliwek,
Jak przygotować domową wersję baba ghanoush, pasta z bakłażana?
Piekarnik nagrzewamy do najwyższej temperatury (w przypadku mojego piekarnika wynosi 250 stopni C). Bakłażana układamy stroną przeciętą do góry, posypujemy solą i skrapiamy 1 łyżką oliwy. Można też bakłażana upiec w całości, ale polecam nakłuć bakłażana, gdyż podczas pieczenia może wybuchnąć.
Wstawiamy do piekarnika i pieczemy ok. 30 minut, aż wierzch zrobi się ciemno brązowy, a miąższ miękki. Czas pieczenia zależy od piekarnika i temperatury.
Upieczonego bakłażana studzimy, następnie łyżką wybieramy miąższ (bez przypalonej skórki). Przekładamy miąższ na durszlak, aby sok odciekł. Dodajemy do bakłażana drobno posiekany czosnek, pastę tahini, sok z cytryny, sól i pieprz. Możemy dodać odrobinę oliwy z oliwek. Możemy bakłażana rozgnieść widelcem lub zmiksować blenderem na gładką masę.
Przekładamy pastę do miseczki, wstawiamy do lodówki na minimum 1 godzinę, przed podaniem wierzch skrapiamy oliwą z oliwek i posypujemy natką pietruszki, możemy też posypać np. wędzona papryką lub pestkami granatów. Smacznego!