Domowy przecier pomidorowy .Puree pomidorowe, Passata, czy domowy sos pomidorowy.Sierpień i wrzesień to najlepszy czas na pomidory. Mają aromat pomidorów, są dojrzałe od słońca, mają soczysty czerwony kolor i smakują jak pomidory. Bardzo lubię passatę, czyli włoskie purée z pomidorów. Pomidory na przecier przeciera się przez sito, dzięki czemu sos jest gładki i kremowy.
Od pewnego czasu w sezonie jesienno /zimowo/wiosennym gdy nie mam domowego koncentratu pomidorowego kupuję tylko Passatę z kartonika zamiast gotowego koncentratu pomidorowego albo kupuję czasami pomidory krojone z puszki. W sezonie letnim zajadamy się świeżymi pomidorami, przygotowuję też pieczone pomidory, no i obowiązkowo domowy przecier pomidorowy, puree pomidorowe..
- 2 kg podłużnych pomidorów Lima
- 1-1,5 łyżeczki soli
- 2 łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka suszonych pomidorów z czosnkiem i bazylia (opcjonalnie)
Jak przygotować Domowy przecier pomidorowy. Przygotowując dzisiaj domowy koncentrat pomidorowy nie bawiłam się w parzenie pomidorów, obieranie ich i zdejmowaniem skórki , gdyż miksowałam pokrojone pomidory Lima wraz ze skórką i pestkami w szklanym blenderze, gdyż ten robot miksuje wszystko idealne na puree, dzięki temu zaoszczędzamy sporo czasu, nie musimy się potem bawić w przecieranie puree pomidorowego przez sito.
Nie należy też się przerażać bladym kolorem zmiksowanej pomidorowej masy, gdyż podczas gotowania koncentrat pomidorowy nabiera intensywnie czerwonego, typowego koloru koncentratu jak ze sklepu.
Jak przygotować domowy przecier pomidorowy bez blendera? Umyte, nie uszkodzone pomidory nacinamy na krzyż i parzymy wrzątkiem 1-2 minuty, schładzamy w zimnej wodzie i ściągamy skórę, pomidory wrzucamy do garnka gotujemy aż pomidory się rozpadną, aby pozbyć się pestek przecieramy pomidory przez sito. Przetarte pomidory przekładamy ponownie do garnka, doprawiamy solą i cukrem do smaku, ja dodałam jeszcze suszone pomidory z czosnkiem i bazylią, aby dodać trochę pikanterii przecierowi, gotujemy ok. 1 godziny aż pomidory zgęstnieją.
Przecier pomidorowy przekładamy do wyparzonych, suchych słoików. Słoiki zakręcamy.
Następnie słoiczki pasteryzujemy dla bezpieczeństwa. Chociaż niektórzy uważają, że jak wlejemy wrzący koncentrat / passatę i dobrze zakręcimy słoiki, odwrócimy je do góry dnem to produkt nie wymaga już pasteryzacji.
Jeżeli pasteryzujemy gorące jeszcze słoiki, to do garnka wyłożonego ściereczką wlewamy gorącą wodę do 3/4 wysokości słoika, słoiki też nie mogą się dotykać z innymi słoikami, bo pękną, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na wolnym ogniu około 30 minut. Jeszcze gorące słoiki ustawiamy „do góry nogami”.
Tak przygotowany domowy przecier pomidorowy . Puree pomidorowe przechowujemy w chłodnym miejscu przez sezon zimowy.
Jaki piękny kolor ci wyszedł tego przecieru 🙂 Uwielbiam domowe przetwory.
Pingback: Sos pomidorowy na zimę - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Pingback: Pomidory na zupę do słoików - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię