Chinkali z mięsem

Chinkali z mięsem to danie kuchni kaukaskiej, bardzo popularne zwłaszcza w Gruzji.  Chinkali to inaczej pierogi, czy też duże kołduny, które zwija się jak sakiewki. Aby je spożyć należy je umiejętnie nadgryźć, wypić sączący się ze środka rosół i zakończyć zjedzeniem pozostałej reszty. Tajemnicą chinkali jest dodanie wody do mięsnego farszu z pietruszką lub kolendrą, podczas gotowania naturalne soki z mięsa łączą się z wodą tworząc bulion.

Ciasto jest bardziej elastyczne niż na pierogi. Wykrawa się z niego ok. 7-8 cm krążki, kładzie na środku kulkę z mięsa i zawija do góry, tworząc zakładki na górze tzw. czubek. Całość musi być szczelna aby tworzący się w środku bulion nie wypłynął podczas gotowania chinkali. Polecam też mój przepis na kołduny wołowe. lub uszka z grzybami.

Przepis na Chinkali:

fot. Jolanta Perz-Straga

fot. Jolanta Perz-Straga

chinkali

Składniki*:
500 g mąki pszennej
1 szklanka ciepłej wody
50 g roztopionego masła
Mielona wieprzowina: 200 g
Mielona wołowina: 200 g
Mielona baranina: 200 g
1 szklanka bulionu lub wody
2 cebule
2 łyżki oleju
Natka pietruszki świeża i suszona
czosnek granulowany np. marki Galeo
Sól, pieprz czarny mielony np. marki Galeo

Przygotowanie:

Zaczynamy od przygotowania mięsa. Najlepiej zmielić je samemu. Mieszamy wszystkie gatunki mięsa ze sobą, doprawiamy czosnkiem, solą i pieprzem. Podsmażamy na oleju pokrojoną w drobną kostkę cebulę, studzimy i dodajemy do mięsa. Samo mięso nie wystarczy, by wytworzyć wystarczającą ilość płynu wewnątrz chinkali, trzeba dolać do niego około szklanki wody lub bulionu. Gdy dajemy wodę, musimy  mocniej doprawić mięso na farsz. Na koniec do farszu dodajemy natkę pietruszki w ilości jakiej lubimy i dokładnie mieszamy farsz, następnie formujemy kulki wielkości dużego orzecha włoskiego.

Z mąki, ciepłej wody i rozpuszczonego masła przygotowujemy elastyczne ciasto. Najlepiej zagnieść hakiem robota, a po wyrobieniu odstawiamy na ok. 20 minut aby ciasto odpoczęło. Następnie ciasto rozwałkowujemy i wykrawamy duże krążki ok. 8 cm.

Na środek ciasta układamy kulkę mięsną i zawijamy od góry tak, aby powstał czubek. Ciasto na górze porządnie zlepiamy. Chinkali gotujemy w osolonej wodzie ok. 3-4 minuty od chwili wypłynięcia na powierzchnię. Można je ugotować również w rosole.

Jemy tak, aby w pierwszej kolejności wypić powstały w środku każdego pierożka rosół.

* Przepis jest autorstwa Macieja Wawryniuka, który otrzymałam podczas warsztatów z marką Galeo.

chinkal

fot. Iza Kulińska

fot. Iza Kulińska

fot. Iza Kulińska

fot. Iza Kulińska

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *