Kluski śląskie jak nazwa wskazuje to potrawa bardzo popularna na Śląsku. Kluski śląskie podawane są najczęściej do zrazów zawijanych, bitek wołowych, czy okrasza się je skwarkami ze słoniny czy boczku. Charakteryzuje je dziurka zrobiona w środku, w której ma gromadzić się sos podany do mięsa. Nie wymagają dużo pracy, są mięciutkie i rozpływają się w ustach. Jak zrobić kluski śląskie, o to jest pytanie? Kluski śląskie uczyła mnie robić moja niedoszła teściowa, która była Ślązaczką z dziada pradziada. Zawsze mi mówiła, że prawdziwe kluski robi sie tylko z ziemniaków i mąki ziemniaczanej.
Na Śląsku najczęściej podaje się kluski śląskie z roladami wołowymi i modrą kapustą.
Jak zrobić kluski śląskie, czyli gumiklyjzy:
- to zdjęcie jest bardzo stare i przedstawia bitki wołowe.Jak zrobić prawdziwe kluski śląskie bez jajka?
- 1 kg ziemniaków
- 3 łyżeczki soli
- 1 jajko (opcjonalnie dla tych , którzy uważają, że bez jajka ciasto na kluski się rozpadnie)
- mąka ziemniaczana
- sól i pieprz do smaku
PRZYGOTOWANIE:
Kartofle / ziemniaki obieramy, myjemy, zalewamy wodą w garnku i gotujemy z 1 łyżeczką soli. Odcedzamy. Jeszcze gorące dusimy za pomocą praski do kartofli wtedy masa jest gładsza i aksamitna. Najlepszy do robienia puree jest „MASHER” z Triblade Kenwood, to idealna przystawka do robienia wyjątkowo gładkiego puree z ziemniaków, ale i marchwi, buraków, zielonego groszku, ale zwykły tłuczek do ziemniaków, czy praska też da radę ;).
Puree z ziemniaków przekładamy do miski, ugniatamy, wyciągamy 1/4 ziemniaków, w to miejsce wsypujemy mąkę ziemniaczaną, dodajemy wcześniej wyjęte ziemniaki, niektórzy dodają jajko (są dwie szkoły, jedna poleca z jajkiem druga bez jajka) ja śmiem twierdzić, że prawdziwe „białe” kluski śląskie są bez jajka i dokładnie wyrabiamy masę ręką, ziemniaki muszą idealnie połączyć się z mąką ziemniaczaną. Za pomocą dużej łyżki nabieramy ciasto, formujemy je w kształcie kulki wielkości dużego orzecha włoskiego, lekko spłaszczamy, robimy w nich dziurkę np. trzonkiem drewnianej łyżki lub palcem.
Zagotowujemy wodę w dość dużym garnku, dodajemy 2 łyżeczki soli, zmniejszamy ogień pod garnkiem i wrzucamy kluski, gotujemy partiami ,1-2 minuty po wypłynięciu kluski śląskie są już gotowe. Kluski wyciągamy łyżką cedzakową na talerz. Ja podaję np. z łopatką wieprzową, lub z bitkami wołowymi. Kluski śląskie maja dziurkę po to, aby po polaniu sosem, w dziurkach gromadził się sos, jako dodatek możemy podać modrą kapustą lub tarte buraczki.
Pingback: Najlepsze kopytka domowe - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Pingback: Jak zrobić domowy sos pieczeniowy ? - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Wyszły przepyszne, bez jajka -:) Pozdrawiam
Pingback: Bitki wieprzowe w sosie kurkowym - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Pingback: Mięso w sosie pieczeniowym - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Gorgeous meal 😍 thank you for sharing. I would love to make this meal. May I please have your recipe for the red cabbage?