W środę moje dziecko zadzwoniło do mnie, mamo przywieź mi w sobotę pierogi! A, że tydzień miałam bardzo napięty głównie za sprawą pieczenia pierniczków na rzecz fundacji, to przygotowanie pierogów z kaszą jaglaną i serem, oraz z dużą ilością smażonej cebulki rozłożyłam na kilka dni. W sobotę na spotkaniu wielkopolskich blogerów zgadałam się z Kasią z bloga „W krainie smaku”, że ona również przygotowała podobne pierogi i przepis ma na blogu. Myślę, że ten pomysł jest wart propagowania, gdyż kasza jaglana jest bardzo zdrowa i traktowana po macoszemu w polskiej kuchni, przynajmniej w mojej kuchni. Ostatnio wykorzystałam kaszę jaglaną np. zastępując bułkę w pieczeni rzymskiej.
Najpierw przygotowałam ciasto zaparzane mlekiem, ciasto zawinięte w folię może spokojnie leżeć w lodówce. Na drugi dzień przygotowałam farsz. Na trzeci dzień lepiłam pierogi. Gotowałam pierogi w sobotę rano. W smaku pierogi były zbliżone do klasycznych ruskich pierogów, gdyż kasza jaglana jest bardzo neutralna w smaku i doskonale imituje ziemniaki, do tego wymieszana z twarogiem i smażoną cebulką doskonale się formuje. Pierogi z kaszą jaglaną i serem polałam smażoną cebulką i szałwią. Szałwia jest świetnym dodatkiem do dań, podawałam ją np. do ravioli z łososiem i ricottą.
Ciasto przygotowałam wg mojego przepisu Jak zrobić idealne ciasto na pierogi?
Pierogi z kaszą jaglaną i serem.
Ciasto na pierogi:
- 4 szklanki mąki
- duża szczypta soli
- 1 szklanka wrzącego mleka
- 1/2 szklanki kaszy jaglanej
- 2 cebule
- 2 łyżki oleju do smażenia
- 250 g twarogu półtłustego
- sól i pieprz do smaku
Farsz: Cebule kroimy w drobną kostkę i podsmażamy na złoto na oleju. Gotujemy na sypko kaszę jaglaną w osolonej wodzie z dodatkiem łyżki masła. Studzimy, dodajemy rozdrobniony twaróg, oraz podsmażoną cebulkę, doprawiamy solą i pieprzem, dokładnie mieszamy.
Ciasto na pierogi: Do misy robota wsypujemy mąkę, dajemy sól i wlewamy wrzące mleko. Ciasto wyrabiamy hakiem ok. 5 minut, można wyrobić ręcznie. Wyrobione ciasto wyciągamy i przekładamy do woreczka, następnie wkładamy na 20-30 minut do lodówki aby odpoczęło. Ciasto układamy na stolnicy lekko posypanej mąką i rozwałkowujemy dosyć cienko.
Za pomocą szklanki lub obręczy do wykrawania pierogów lub ciasteczek wykrawamy koła. Na każdy kawałek nakładamy farsz. Pierogi zlepiamy dokładnie, jak potrafimy możemy dla ozdoby zrobić falbanki, szczypanki. Ulepione pierogi układamy na posypanej mąką desce (aby się nie kleiły) i wrzucamy na gotującą się, osoloną wodę. Po wypłynięciu pierogów gotujemy je jeszcze około 5 minut na małym ogniu. Ugotowane pierogi wyjmujemy łyżką cedzakową na talerz, posypujemy przesmażoną cebulą z tłuszczem i listkami świeżej szałwii.
Pycha robiłam juz nawet kilka razy, polecam tę pierożki i kaszę jaglana również