Podlaskie kartacze

W Centrum Doram przy ulicy Racjonalizacji  pod okiem szefa kuchni Marcina Budynka przygotowaliśmy również Podlaskie kartacze ze złocistą zasmażką i listkami brukselki. Kartacze faszeruje się surowym, dobrej jakości zmielonym  mięsem, (może być wieprzowym, czy też wołowym) wymieszanym z podsmażaną cebulką, przyprawami i np. z dodatkiem świeżej natki pietruszki.

To kolejny, już trzeci przepis, który Wam proponuję. Kartacze to nie jest dla mnie w żadnym wypadku nowość, zarówno je jadłam jak i gotowałam. Mówią na te ziemniaczane danie kluchy, pyzy, cepeliny, zeppeliny, kartacze, może jeszcze inaczej- jak zwał tak zwał, chodzi o to samo to tylko kwestia regionu. W naszym domu mówi się na kartacze Zeppeliny i nie daje do masy tartych surowych ziemniaków, ale to szczegół.

Kartacze są trochę pracochłonne, trzeba uważać z mąką, aby ciasto się nie stało za twarde, ma być zwarte i jednocześnie puszyste. Podobno nasze kartacze były najlepsze i Marcin Budynek chciał nam dać nagrodę, ale my zmyliśmy się po 17.00 bo przed nami była jeszcze kilkugodzinna droga do domu. U nas robi się do kartaczy  zasmażkę z boczku i podaje z zasmażaną kapustą, natomiast my przygotowaliśmy zasmażkę z cebulki i blanszowanej w tłuszczu brukselki. To był kolejny raz, gdzie mogłam się przekonać, że blanszowana brukselka jest smaczna i godna polecenia.

kartacze podlaskiekartacze

Składniki:

1  kg surowych ziemniaków
300 g ugotowanych ziemniaków
300 g mięsa wieprzowego
natka pietruszki
1 bułka lub 1/2 szkl. bułki tartej
1 jajko
2 cebule
1 -2 łyżki mąki ziemniaczanej
10 szt brukselek, może być mrożona
olej do smażenia
1/4 kostki masła
sól i pieprz do smaku
mąka pszenna do podsypania

Przygotowanie:

1 cebulę siekamy i szklimy na oleju. Mięso doprawiamy do smaku solą i pieprzem tak jak lubimy, my preferujemy ostre smaki. Dodajemy do mięsa podsmażoną cebulę, jajko i odciśniętą bułkę lub bułkę tartą, oraz posiekaną natkę pietruszki. Wyrabiamy masę mięsną i formujemy równe wałeczki.

Surowe ziemniaki ścieramy na tarce o drobnych oczkach, odciskamy przez gazę płyn i zlewamy do miski.

Ugotowane ziemniaki przecieramy przez praskę i łączymy z utartymi ziemniakami, doprawiamy solą. Dobrze wyrabiamy, dodajemy skrobię powstałą po odstaniu płynu z utartych ziemniaków, możemy też dodać mąkę ziemniaczaną, ale nie koniecznie. Dobrze wyrabiamy ciasto i formujemy małe placki, w które wkładamy wałeczki mięsa. Formujemy kształt kartacza, czyli owalny zwężający się na końcach. Podczas tego formowania potrzebna jest mąka by ciasto nie lepiło się do rąk i do deski.
Gotujemy kartacze w osolonej wodzie ok. 20 minut, tak długo, gdyż nie możemy zapomnieć, że w środku jest farsz z surowego mięsa.

Przygotowujemy zasmażkę z posiekanej cebuli i pojedynczych listków brukselki. Cebulę szklimy na maśle, pod koniec dodajemy listki brukselki, nie dusimy długo, gdyż brukselka ma być tylko blanszowana.

Kartacze wyciągamy na talerze, polewamy zasmażką, dekorujemy natką pietruszki i wcinamy z apetytem.

Smacznego!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

2 myśli nt. „Podlaskie kartacze

  1. Pingback: Zeppeliny. Pyzy z mięsem - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

  2. Świetny przepis i wyjątkowe podanie! Właśnie takie regionalne smaki mają szansę na wygraną w naszym konkursie kulinarnym. Wystarczy, że dodasz do wpisu grafikę konkursową i kilka zdań od siebie (info dostępne na stronie e-turysta.net/konkurs-kulinarny/), a będziesz mogła wygrać chociażby aparat cyfrowy i promocję na Smaker.pl. Pozdrawiam i powodzenia! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *