Bułki wrocławskie. Bułki z przedziałkiem

Bułki wrocławskie. Bułki z przedziałkiem. Podobnie piekę bułki pszenne z sezamem, one też mają tzw. przedziałek.

bułki z przedziałkiemBułki z przedziałkiem

Od dziecięcych lat lubię jeść bułki z przedziałkiem, które u nas nazywano zamiennie bułkami wrocławskimi. To nazwa regionalna bułek, spotkałam się też z nazwą bułki poznańskie. Podejrzewam, że każdy region Polski ma swoją regionalną nazwę na bułki z przedziałkiem. Najczęściej te bułki kupowaliśmy „U Motyla”, u niego były najlepsze. Miały chrupiącą skórkę i miękki miąższ, dzięki przedziałkowi idealnie dzieliło się je na pół. Gdy z koleżankami wracałyśmy ze szkoły wpadało się do piekarni, kupowało po gorącej bułce wrocławskiej i oranżadę, nic wtedy lepiej nie zaspokajało głodu jak to połączenie. No chyba, że jeszcze pyszna szneka z glancem albo gorący chleb z rumianą, błyszczącą skórką, który aż parzył palce i język, bo nikt nie odmówił kawałka oderwanego chleba. Niestraszny nam był potencjalny skręt kiszek, przed którym ostrzegały nas nasze mamy 😉Moje bułki nie są tak pyszne jak te bułki z dawnych lat, ale prawie im dorównują. Przepis na bułki jest jednak na tyle dobry, że dzielę się nim z Wami, do tego są niezwykle proste do przygotowania.

Składniki na około 12 bułek z przedziałkiem:
1 szklanka letniego płynu (ok. 125 ml mleka + 125 ml wody)
7 g suchych drożdży
1 łyżeczka cukru
2 łyżeczki płaskie soli
1 jajko
2 łyżki  rozpuszczonego masła
4 szklanki mąki pszennej (poj. 250 ml) + do podsypania

Jak przygotować bułki wrocławskie. Z drożdży, 2 łyżek letniego płynu  (nie może być za gorące, bo zabije drożdże) i  1 łyżeczki cukru przygotowujemy rozczyn i odstawiamy go na ok. 15 minut do wyrośnięcia.

Mąkę przesiewamy do miski i mieszamy z 2 łyżeczkami soli.  Dodajemy rozpuszczone, wystudzone masło, roztrzepane widelcem  jajko, wlewamy  letni  płyn (mleko+woda), dodajemy wyrośnięty rozczyn i zagniatamy gładkie ciasto, ja wyrabiam hakiem około 5 minut. Aby przyspieszyć proces wyrastania polecam ciasto wstawić  na 30 minut do piekarnika nastawionego na 30 stopni z termoobiegiem, do podwojenia objętości.

Po tym czasie ciasto krótko wyrabiamy na lekko posypanej mąką stolnicy, robimy wałek i kroimy na 12 kawałków. Formujemy bułeczki, układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, robimy przez środek tzw. przedziałek za pomocą tępej strony noża. Odstawiamy ponownie do piekarnika  o temp. 30 stopni C na 30 minut .

Bułki pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 º C (bez termoobiegu) przez około 15 – 20 minut do zrumienienia. Studzimy na kratce. Jednak najlepsze są jeszcze ciepłe z chrupiącą skórką i miękkim środkiem.

Na zdjęciu bułki wrocławskie są z rogalikami z parówką i serem i czarnuszką, gdyż piekłam je tego samego dnia.

bułki poznańskiebułki poznańskie

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

7 myśli nt. „Bułki wrocławskie. Bułki z przedziałkiem

  1. mam pytanie, po uformowaniu bułek wstawiamy je do piekarnika na 30 minut – czy piekarnik ma być wtedy nagrzany na 30 stopni?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *