Uwielbiamy z Piotrem ryby, zwłaszcza te smażone, a najbardziej smakują na ryby smażone w cieście piwnym. Niektórzy smażą ryby w cieście naleśnikowym, ale ja wolę zastąpić mleko świeżo otwartym piwem. Należy jednak pamiętać, aby filety rybne przed zanurzeniem w cieście piwnym były dokładnie odsączone i wytarte z wszelakiego płynu, oraz obtoczone w mące, mamy wtedy gwarancję, że ciasto będzie się trzymać ryby.
Tak przygotowana ryba jest soczysta w środku, a otaczające je ciasto jest chrupiące i ma złocisty kolor. Natomiast przepis na rybę w cieście piwnym jest banalnie prosty.
Do wykonania potrawy użyłam filetów z mintaja. Ryba najlepiej smakuje na ciepło skropiona sokiem z cytryny podana z frytkami przygotowanymi domowym sposobem.
Ryba w cieście piwnym
Składniki:
4 kawałki filetów z ryby – u mnie mintaj, ale może być dorsz, morszczuk
sól morska,
tymianek
pieprz cytrynowy
Ciasto piwne:
¾ szklanki piwa jasnego
1 jajko
ok ¾ szklanki mąki pszennej
½ łyżeczki proszku do pieczenia
sól morska
pieprz cytrynowy
olej do smażenia
Jeśli filety z ryby są mrożone to je rozmrażamy, pozostawiamy najlepiej na durszlaku, aż wypłynie z nich cała woda i dokładnie osuszamy je ręcznikiem papierowym . Każdy kawałek ryby doprawiamy solą , cytrynowym pieprzem i tymiankiem.
Ciasto piwne: W misce umieszczam przesianą mąkę z proszkiem, jajko, piwo oraz przyprawy. Całość mieszam trzepaczką aż do uzyskania gładkiej i jednolitej konsystencji ciasta naleśnikowego. Ciasto powinno być gęste, tak aby można było w niej zanurzać kawałki ryby. W razie gdy ciasto jest za gęste dolewamy piwo. Filety rybne maczamy w cieście i smażymy na rozgrzanym oleju po 2-3 minuty z każdej strony, aż uzyskają złoty kolor.
Usmażone ryby odsączamy na papierowym ręczniku z nadmiaru oleju. Podajemy z frytkami, sałatą i ćwiartkami cytryny. Smacznego!
Pingback: Ryba smażona. Jak usmażyć rybę - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię