Sałatka z mlecza z jajkiem

Sałatka z mlecza z jajkiem, to moja propozycja na kolację. Mlecz czyli mniszek lekarski albo  dmuchawiec, jak kto woli dla większości chwast, dla niektórych lekarstwo, dla niewielu potencjalny składnik potraw. Również bohater piosenki. Pamiętacie piosenkę Urszuli latawce, dmuchawce, wiatr, to o nim była mowa w piosence.
Proponuję przygotować prostą, rustykalną, wiosenną sałatkę z mlecza, mlecz był stosowany w dawnej kuchni,  po zimie gdy były braki witamin uzupełniano je zajadając mlecz i pokrzywy. Mlecz znów powoli wraca do łask,  teraz jest doskonała pora na zbieranie mlecza, bo jest młody i jeszcze nie kwitnie, potem niestety gorzknieje i nie nadaje się do sałatek. Wystarczy się schylić i popatrzeć pod nogi, o tej porze jest go sporo. Potem mlecz się zażółci, a jeszcze później powiew wiatru będzie unosił jego puchate dmuchawce do góry.

Dzisiaj zbierałam mlecz razem ze szczawiem, z którego ugotowałam zupę szczawiową. Na mojej górce przed blokiem, rośnie sporo różnych zielonych roślinek, zastanawiałam się dzisiaj, które oprócz szczawiu i mlecza jeszcze są jadalne, musiałabym przypomnieć sobie wiadomości z botaniki. Może powstaną jeszcze inne pyszne sałatki z roślinek, które mamy na wyciągnięcie ręki.

Wiosenna Sałatka z mlecza z jajkiem:

Sałatka z mlecza z jajkiem

Do sałatki potrzebujemy garść młodych, dokładnie umytych i osuszonych liści mlecza, 1 jajko, 1 pomidor, 2 rzodkiewki i sos. Sos do sałatki: 1 posiekany ząbek czosnku, 1 łyżka oliwy, 1 łyżka czerwonego octu winnego, 1 łyżeczka musztardy francuskiej Kamis, odrobina miodu, sól, pieprz.

Jajko kroimy drobniej, pomidor kroimy w kostkę, rzodkiewkę w plasterki. Całość mieszamy z sosem i liśćmi mlecza. Smacznego.

Sałatka z mleczasałatka z mlecza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

Jedna myśl nt. „Sałatka z mlecza z jajkiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *