Pierogi z rybą nadają się idealnie do podania podczas wigilijnej kolacji, wraz z bulionem warzywnym i rybnymi klopsikami. Pierogi z rybą w bulionie warzywnym doskonale mogą zastąpić barszcz czerwony z uszkami, czy zupę grzybową. Zapomniałam o tym przepisie na pierogi z rybą. Zdjęcia bulionu z pierogami i klopsikami z suma wpadły mi w oko podobnie jak ryba marynowana żubrówką podczas segregowania zdjęć i przepisów i przerzucania ich na dysk zewnętrzny.
Inne pomysły na pierogi znajdziecie TUTAJ.
Skąd przepis na rybne pierogi? W 2017 roku byliśmy w ramach warsztatów kulinarnych na Poznań Food Days, które w Restauracji Toga prowadził Sebastian Gołębiewski .
Na warsztatach z Sebastianem byliśmy już kolejny raz, zawsze były one ciekawe i inspirujące. Sebastian zawsze tak komponuje dania na warsztatach, aby były smakowo i wizualnie na najwyższym poziomie restauracyjnym. Chcę wam podać przepis, gdyż można wykorzystać go na Wigilię i nie tylko!
Na tamtych warsztatach pracowaliśmy w kilkuosobowej grupie m.in. z Piotrem z bloga najsmaczniejszy.com , ulepiliśmy wspólnie około 80 pierogów wg. naszego przepisu, ugotowaliśmy rybny bulion warzywny i przy okazji zrobiliśmy jeszcze rybne klopiki, których w planie nie było, a że zostało trochę rybnego farszu, to klopsiki rybne zrobiliśmy przy okazji.
Mieliśmy do dyspozycji doskonały surowiec – suma afrykańskiego z polskiej hodowli „slow food”.
Bulion był przygotowany z warzyw, z dodatkiem 1 fileta wędzonego suma, co nadało bulionowi lekkiej, wędzonej nuty ryby.
Farsz do pierogów zrobiony został z posiekanego suma wędzonego i surowego (pół na pół), z dodatkiem lubczyku, koperku, oraz pieprzu z odrobiną soli wędzonej. Ciasto na pierogi było zaparzane, robi się je tylko z mąki, soli i wody.
Pierogi z suma w bulionie o smaku rybnym
Składniki na ok. 80 sztuk pierogów z rybą:
Ciasto na pierogi
3 szklanki mąki pszennej
1 szklanka wrzącej wody
1 łyżeczka soli
opcjonalnie 2 łyżki oleju i rozpuszczonego masła
farsz.
400 g – sum filet świeży
400 g – sum filet wędzony
świeży koperek i lubczyk
sól wędzona i pieprz do smaku
bulion:
pęczek pietruszki
kilka gałązek lubczyku
1-2 marchew
1 cebula
2-3 pietruszki (korzeń)
½ selera
gałązka selera naciowego
lubczyk
1 por
sól i pieprz do smaku
Jak ugotować bulion warzywny z nutą wędzonej ryby?
Warzywa myjemy i obieramy. Z wymienionych w składnikach warzyw gotujemy wywar warzywny, gdy podczas gotowania na powierzchni pojawią się szumowiny, ściągamy je łyżką cedzakową. Podczas gotowania dodajemy do bulionu kawałek wędzonej ryby, która nada delikatnego wędzonego posmaku.
Jak przygotować farsz rybny? Siekamy oba rodzaje suma w stosunku 1: 1. Doprawiamy pieprzem, świeżym koperkiem, lubczykiem i ewentualnie wędzoną solą do smaku gdyż wędzony sum ma dość soli.
Jak przygotować zaparzane ciasto na pierogi? Ciasto na pierogi przygotowujemy z zaparzonej mąki 3 szkl. mąki i 1 szklanki wrzątku z 1 łyżeczką soli. Można dodać olej lub rozpuszczone masło. Mąkę z solą i wodą mieszamy w misce, najpierw drewnianą łyżką, potem zagniatamy ręką, wyrabiamy dokładnie na jednolite ciasto, przykrywamy i zostawiamy na ok. 30 minut aby odpoczęło. Ciasto na pierogi cienko rozwałkowujemy, wykrawamy z ciasta kółka za pomocą np. obręczy, czy szklanki. Na każde kółko ciasta kładziemy ok. 1 łyżeczki rybnego farszu, składamy na pół i lepimy dokładnie brzegi ciasta. Gotujmy pierogi w osolonej wodzie, wyciągamy je łyżka cedzakową po ok. 3-4 minutach od wypłynięcia na powierzchnię. Po ugotowaniu w pierogach pojawił się intensywny, wędzony smak ryby, bardziej wyczuwalny w smaku był też pieprz. Gotowe pierożki podajemy z bulionem warzywnym i klopsikami rybnymi.
Ponieważ zrobiliśmy za dużo rybnego farszu, z reszty przygotowaliśmy rybne klopsiki, wystarczyło do farszu dodać jajka i trochę bułki tartej, klopsiki zostały ugotowane bezpośrednio w bulionie. Te klopsy były jeszcze smaczniejsze, ich smak był intensywny, a one same nasiąkły bulionem. Smacznego!