Najlepszy smalec ze skwarkami z dodatkiem czosnku, cebulki i majeranku, skwarki w nim są smaczne, mięciutki, rozpływają się w ustach. Idealny smalec do ogórków kiszonych, ogórków konserwowych i razowego chleb, bułki grahamki. Takie typowe „chłopskie jadło”.
Można słoninkę zmielić w maszynce do mięsa, wtedy wytapia się jej trochę więcej, bez problemu rozsmarowuje się smalec na chlebie, ale my wolimy słoninę pokroić, aby skwarki były wyczuwalne podczas jedzenia. Aby lepiej się słonina kroiła, można przed tą czynnością włożyć na godzinkę do zamrażalnika.
Smalec ze skwarkami z dodatkiem czosnku i cebulki:
Składniki:
1/2 kg świeżej słoniny
1 ząbek czosnku
1 mała cebula
1 łyżeczka majeranku
sól do smaku
Przygotowanie:
Słoninę mielimy lub kroimy w bardzo drobną kostkę, wytapiamy powoli w szerokim rondlu na niezbyt mocnym ogniu. Następnie dodajemy drobno posiekaną cebulę i chwilkę smażymy, zdejmujemy z ognia, dodajemy do smaku czosnek przeciśnięty przez praskę oraz doprawiamy solą, majerankiem, temperatura smalcu jest dosyć wysoka, więc cebulka zarumieni się odpowiednio. Niektórzy dodają też tarte jabłko. Przelewamy smalec do szklanych słoiczków, zakręcamy i zostawiamy do zastygnięcia, wtedy postoi dłużej. Aby skwarki były rozłożone równomiernie na całej powierzchni, polecam przed całkowitym zastygnięciem przemieszać całość. Przechowujemy smalec w lodówce.
Pingback: Smalec domowy z kiełbasą - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię i dom
Oooch Pychaaa!prosty w przygotowaniu dziękuję Leśna
Pingback: Sałatka z warzywami i ryżem w słoiku - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Witam i pytam. Czy Pani próbowała kiedyś pasteryzować/tyndalizować słoiki ze smalcem ze skwarkami? I jak się ewentualnie przetrzymuje?