Pasta z lubczyku. Pasta lubczykowa. Domowe maggi.
Niedawno podawałam Wam przepis na pastę selerową, a dzisiaj przyszła pora na pastę z lubczyku. Roślina ta ma charakterystyczny smak i intensywny zapach, który określany jest jako „przyprawa maggi”, można z lubczyku przygotować domową przyprawę w formie pasty. Można też liście lubczyku wysuszyć lub zamrozić, aby je potem wykorzystać jako naturalny dodatek do potraw. Polecam też moje przepisy na pasty: Pasta paprykowa do słoików, Pasta paprykowa, Pikantna pasta chili i sos sweet chili
Lubczyk rośnie u mnie na działce od maja, nie zdążyłam go jednak w tym roku wcześniej przetworzyć, teraz przyszła na niego pora! Pastę z lubczyku robi się identycznie jak pastę z selera. Zapewniam, ze warto zadbać o zrobienie zapasów na zimę. Najważniejsze jest, żeby zdążyć przed kwitnieniem rośliny, gdy ma jeszcze intensywnie zielone liście.
Wystarczy listki lubczyku zmiksować z dodatkiem soli i oliwy. Ja wykorzystuję sól morską, ale może też być kamienna, czy himalajska. Dodając sól i oliwę, naturalnie konserwujemy lubczyk, dzięki czemu można taką pastę długo przechowywać, nawet do następnego sezonu.
Idealna do zup i sosów. Rosół z lubczykiem jest najlepszy w smaku.
Składniki na pastę lubczykową. Przepis na 2-3 słoiczki pasty z lubczyku:
10-12 łodyg lubczyku wraz z liśćmi
ok. 2 łyżki soli (20g)
4 łyżki oliwy, może też być olej
Jak przygotować pastę lubczykową? Łodygi lubczyku płuczemy i osuszamy na papierowym ręczniku. Odrywamy liście. Kroimy i wraz z solą wkładamy do blendera. Miksujemy dolewając porcjami oliwę, aż do otrzymania pasty niezbyt gładkiej. Jak chcecie idealnie gładką pastę z lubczyku wydłużcie czas miksowania. Pastę przekładamy do wyparzonych słoiczków, zakręcamy, na wierzchu polewamy dodatkowo oliwą i gotowe! Używamy według potrzeb. Smacznego!
Ciekawostki o lubczyku:
Lubczyk (Levisiticum) to to bylina należąca do roślin selerowatych. Do Polski dotarła z Afganistanu i Iranu. Lubczyk jest rośliną wieloletnią, moja osiąga wielkość do 1,5 metra. Można wykorzystywać nie tylko liście ale i korzeń. Lubczyk stosowany jest nie tylko w kuchni, ale też jako środek leczniczy, szczególnie w nieżytach górnych dróg oddechowych, leczy niestrawność, ma właściwości przeciwgrzybiczne, traktowany jest też jako afrodyzjak, podobno zwiększa pobudliwość seksualną.
Gdzie przechowywać te słoiczki z przyprawą?
W lodówce.
A można pasteryzować?
Można.