Ciasto z jabłkami i orzechami. Ciasto wiewiórka jest wilgotne i puszyste, z dużą ilością orzechów i jabłek, pieczone na oleju, zawsze się udaje. Piekłam je jeszcze w okresie PRL, bo przepis mam z tamtych czasów. Zachwyca smakiem i prostotą wykonania, nie wymaga wyszukanych składników, dużej ilości czasu, ani dużych umiejętności kulinarnych Jego nazwa i kolor związana jest ze smakoszkami orzechów, czyli wiewiórkami, zaś smak wynika z połączenia jabłek, orzechów i cynamonu, to ciasto to prawdziwe uosobienie jesieni. Obok tego przepisu trudno przejść obojętnie. Jabłka można zastąpić gruszkami lub wymieszać razem jabłka i gruszki. Do ciasta można dać więcej kakao będzie wtedy ciemne, można je pominąć to będzie jaśniejsze, można też dać przyprawę do piernika będzie bardziej świąteczne! Ciasto wiewiórka dzięki dodatkowi orzechów i aromatycznego cynamonu to idealny wypiek na jesienne i zimowe popołudnia.
Gdy pominiemy orzechy w przepisie i dodamy w ich miejsce 1 szklankę mąki i ciut więcej kakao to powstanie nam ciasto zwane u nas SALCESON, albo zamiast orzechów damy suchy mielony mak to powstanie nam MAKOWIEC JAPOŃSKI..
Mimo, że jestem na diecie to w weekend piekę ciasta dla Piotra. Akurat mi to nie przeszkadza, nie ciągnie mnie do słodkiego. Jako kochająca zona upiekłam mężowi ciasto, które ja nazywam ciasto wiewiórka gdyż ma bardzo dużo orzechów, do tego jeszcze jabłka i cynamon, dodaję jeszcze łyżeczkę kakao. a przepis jest banalnie prosty.
Jeśli szukasz innych przepisów z jabłkami to zerknij w linki poniżej:
Kakaowe ciasto orkiszowe z jabłkami
kruche babeczki z jabłkami
kakaowy jabłecznik z budyniem
pączki z jabłkami
jabłka w cieście francuskim
Ciasto wiewiórka. Składniki na keksówkę o wymiarach 12 x 30 cm
2 szklanki* mąki pszennej, czyli 300 g
100 g posiekanych orzechów włoskich, czyli 1 szklanka*, posiekanych w szatkownicy + zostawić kilka połówek do dekoracji
1 szklanka* cukru , czyli 200 g
1 opakowanie cukru wanilinowego
1/2 szklanki* oleju
po 1 łyżeczce proszku, sody, cynamonu i kakao
3 jabłka obrane, bez gniazdek nasiennych, pokrojone w kostkę ok. 1 x 1 cm
3-4 jajka
* szkl. o poj.250 ml
do dekoracji cukier puder i połówki orzechów
Jak zrobić pyszne ciasto wiewiórka?
2 szklanki mąki pszennej mieszamy dokładnie z 1 łyżeczką cynamonu, 1 łyżeczką kakao, 1 łyżeczką proszku do pieczenia i 1 łyżeczką sody oczyszczonej (można sypkie składniki przesiać na sicie.
Jajka ubijamy ze szczyptą soli, cukrem i cukrem wanilinowym, ubijamy na puch, wlewamy cienkim strumieniem olej i ponownie mieszamy. Dodajemy posiekane orzechy i pozostałe suche składniki, miksujemy na średnich obrotach, na końcu dodajemy pokrojone jabłka, mieszamy ostrożnie najlepiej za pomocą silikonowej łopatki. Przekładamy do keksówki wysmarowanej tłuszczem i obsypanej mąką. Wstawiamy formę do piekarnika i pieczemy ok. 45-50 minut w 180 stopniach C, do tzw. suchego patyczka (opcja pieczenia góra/dół na środkowej półce w piekarniku). Po ok. 40 minutach polecam ostrożnie uchylić drzwi piekarnika i sprawdzić drewnianym patyczkiem do szaszłyków czy ciasto jest już upieczone. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że ciasto jest już gotowe. Nie polecam piec ciasto dłużej „dla tzw. pewności”, aby nie przesuszyć ciasta.
Po upieczeniu uchylamy drzwiczki i zostawiamy na 5 minut, po tym czasie wyjmujemy ciasto. Ciasto wiewiórka przed podaniem oprószamy cukrem pudrem, albo smarujemy polewą z czekolady lub lukrujemy. Polecam też do dekoracji wykorzystać połówki orzechów .
Moje rady: Do ciasta wiewiórka można dodać różnego rodzaju bakalie np.: suszoną żurawinę, czy rodzynki. Dodatkowo oprócz cynamonu można dodać przyprawy korzenne np.: kardamonem, gałkę muszkatołową, imbir. Ciasto wiewiórka można również przygotować w formie na muffinki albo w tortownicy.