Likier jajeczny. Ajerkoniak. Advocaat.
Aksamitny i delikatny likier jajeczny z dodatkiem mleka skondensowanego. Swój wyjątkowy smak i aromat zawdzięcza połączeniu naturalnych składników: świeżych żółtek kurzych jajek, domowej roboty ekstraktu waniliowego, spirytusu i aromatycznej brandy.
Zostały 3 tygodnie do Świąt Bożego Narodzenia, więc czasu jest wystarczająco dużo by domowy Likier jajeczny. Ajerkoniak. Advocaat nabrał smaku i aromatu.
Gdy w zeszłym roku na Sylwestra pokazałam zdjęcie naszego sylwestrowego menu wraz z deserem tiramisu bez jajek, ale z adwokatem to dostałam masę pytań, czy adwokata robię sama. Oczywiście, że robię sama, przepis jest jeszcze maminy, ale namówiliście mnie do wstawienia tego rodzinnego przepisu na likier jajeczny! U mnie w domu mówiło się na ten likier adwokat lub ajerkoniak. Ajerkoniak należy do tego rodzaju trunków, które piję z przyjemnością, rozkoszując się jego smakiem i zapachem. Robię go poprzez ucieranie żółtek jaj z cukrem i alkoholem (na przykład wódką lub spirytusem) ja preferuję spirytus i odrobinę brandy. Mój przepis na ajerkoniak można modyfikować poprzez dodanie np. cukru waniliowego, kakao, rozpuszczonej czekolady lub cynamonu, można zmieniać dodatki na inne kompozycje smakowe i tworząc likiery o nowym smaku. Ten słodki likier jajeczny jest uwielbiany, zwłaszcza przez panie. Powodem jest słodki i delikatny smak alkoholu w tym trunku. Ze względu właśnie na swoją słodycz, ajerkoniak dodaję do deserów, zwłaszcza do tiramisu jak i do lodów. Mój Ajerkoniak nadaje się do picia od razu po przygotowaniu, jednak warto wstawić butelki na minimum 24 godziny do lodówki, wtedy zyskuje na smaku. W lodówce ajerkoniak gęstnieje, wystarczy go potem odstawić i ogrzać w temperaturze pokojowej. Taka ozdobna butelka z własnoręcznie przygotowanym ajerkoniakiem może być również świetnym pomysłem na prezent dla rodziny lub przyjaciół.
Likier jajeczny. Ajerkoniak – składniki, polecam zwiększyć ilość składników i zrobić podwójną porcję:
10 żółtek jaj
ok. 250 ml spirytusu
1 ½ -2 szklanka cukru pudru
1 łyżka ekstraktu waniliowego, u mnie domowy
ok. 250-300 ml niesłodzonego mleka skondensowanego, może być też mleko 3,2 %
mały chlust brandy
Likier jajeczny. Ajerkoniak – sposób przygotowania:
Żółtka oddzielamy od białek, przekładamy do miski. Z białek polecam przygotować mini bezy pavlova z bitą śmietaną i owocami lub mini bezy. Żółtka i cukier puder ucieramy mikserem. Następnie dodajemy ekstrakt waniliowy. Do utartych żółtek powoli wlewamy mleko skondensowane, nie przerywając miksowania. Cały czas miksując bardzo powoli, cienkim strumieniem wlewamy spirytus. Powstały ajerkoniak przelewamy do butelek. Chłodzimy w lodówce. Likier jest najlepszy w smaku po mniej więcej 2 tygodniach od przygotowania. Smacznego!