Zupa rybna z ziemniaków i dorsza. Prosta, pożywna, rozgrzewająca i smaczna.
Norweska zupa rybna, nazywana jest biedną zupą, a spożywana jest w Norwegii podczas siarczystych mrozów. Zupa jest łatwa i szybka do ugotowania. Można ją porównać do polskiej zupy zalewajki, która również jest zupą tanią, prostą i rozgrzewającą.
Nasze najlepsze przepisy na zupy znajdziecie tutaj.
Na blogu jest już przepis na zupę z łososiem i ziemniakami, ale tam jest ciut więcej składników niż w tej dzisiejszej zupie.
Norweską zupę rybną robi się z zaledwie kilku składników, nie robi się specjalnego wywaru, składniki dodaje się po kolei, a do jej zrobienia wystarczą: ryba, ziemniaki, masło, cebula, czosnek, koperek i przyprawy. Można ją zrobić z łososiem lub z dorszem, w zależności o tego, na którą rybę masz właśnie ochotę. Przepis na zupę znalazłam w gazetce tematycznej, ale podobną zupę jadłam w jednej z nadmorskich restauracji w Sankt Peter Ording.
W Norwegii podczas siarczystego mrozu, nie można wyjść z domu bez zjedzenia solidnego talerza tej tzw. biednej zupy, która jest bardzo rozgrzewająca.
My z Piotrem lubimy zupy rybne na różne sposoby i ta zupa smakuje fantastycznie mimo, że nie musimy się rozgrzewać, gdyż w Niemczech nie ma takich mrozów jak w Norwegii.
Jak zrobić norweską zupę rybną z ziemniaków i dorsza tzw. biedną zupę?
Składniki na ok. 5-6 porcji zupy:
2 średniej cebule
100 g masła
500 g filetów z dorsza lub filety łososia
5 średniej wielkości ziemniaków
2 ząbki czosnku
1 pęczek koperku
sól i pieprz do smaku
cytryna
opcjonalnie śmietana lub mleko do zabielenia
Siekamy cebulę i kroimy obrane i umyte ziemniaki w małą kostkę. Rozpuszczamy w garnku masło. Kiedy masło się rozpuści, dodajemy do garnka cebulę i dusimy przez około 10 minut mieszając od czasu do czasu. Następnie dodajemy ziemniaki i dusimy je z cebulą przez kolejny kwadrans, także mieszając od czasu do czasu. Następnie dodajemy posiekany drobno czosnek, dolewamy 500 ml wody, mieszamy i po ok. 5 minutach dodajemy całe filety rybne (np. dorsza czy łososia ). Rybę dodajemy w całości, gdyż podczas gotowania sama się rozpadnie.
W międzyczasie siekamy koperek. Kiedy ziemniaki będą już ugotowane, dodajemy ok. ¾ koperku, wlewamy jeszcze ok. 250 ml wody, aby zupa nie była ani za gęsta, ani za wodnista. Rozlewamy do talerzy, podajemy posypaną resztą świeżego koperku oraz z kilkoma kroplami cytryny. Zupę można też zabielić śmietaną lub mlekiem.