Ciasto z patelni. Tak, tak. Gdy wstawiłam zdjęcie z opisem na FB-ku, to odezwały się głosy niedowierzania, jak to ciasto z patelni? Takie samo niedowierzanie było z moim przepisem na pizzę z patelni, czy ciasta z mikrofalówki: murzynek z wiśniami, czy błyskawiczne ciasto z owocami. To jest przepis na kolejne szybkie ciasto. Uwielbiam przygotowywać ciasta, które są proste i szybkie.
Tym razem propozycja na ciasto porzeczkowo-jogurtowe z patelni bez piekarnika. Porzeczki rosną u mnie na działce, a to są idealnie sezonowe owoce, które nadają się do przygotowania letnich ciast, ponieważ szybko się nie rozpadają podczas pieczenia, nie puszczają soku i wprowadzają orzeźwiającą nutę smakową. Zaletą placka z patelni jest to, że nie wymaga włączenia piekarnika, gdy ma się ochotę na ciasto, a nie ma się ochoty „grzać” przy piekarniku w letni skwar.
Plusem tego przepisu jest też czas przygotowania, gdyż czas „gotowania/smażenia” placka na patelni nie przekracza 30 minut. Po za tym nie wszyscy mają w domu piekarnik, a często mają ochotę na pyszne ciasto z owocami.
Ciasto jogurtowe z porzeczkami jest bardzo smaczne, delikatne i puszyste.
Kolejnym plusem tego ciasta jest to, że nie jest wyczuwalna różnica między tym ciastem a ciastem upieczonym w piekarniku. Polecam.
Jak przygotować placek z patelni? Ciasto jogurtowe z porzeczkami z patelni:
Składniki – patelnia o średnicy 20 cm
2 jajka
5 łyżek cukru
1 łyżka cukru wanilinowego
125 ml jogurtu greckiego
1 łyżka oleju
1 szklanka o poj. 250 ml mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Dodatek:
Porzeczki, ok. 1 filiżanki, przesypane odrobiną mąki pszennej
olej do posmarowania patelni
cukier puder do posypania
Przygotowanie: Jajka ubijamy z cukrem i cukrem wanilinowym na puszystą, dobrze napowietrzoną masę. Cały czas ubijając dodajemy jogurt grecki, wlewamy 1 łyżkę oleju, a następnie dodajemy przesianą z proszkiem do pieczenia mąkę pszenną. Na samym końcu dodajemy czerwone porzeczki obtoczone delikatnie w mące pszennej, mieszamy delikatnie łyżką.
Masę przekładamy na wyłożoną natłuszczonym krążkiem papieru do pieczenia patelnię (bez papieru też robiłam). Wyrównujemy powierzchnię i szczelnie przykrywamy patelnię pokrywką bez otworu. Ciasto „ gotujemy/ smażymy” na patelni do tzw. „suchego patyczka” na bardzo małym ogniu przez około 15 minut (pilnujcie jednak czasu bo może się wydłużyć w zależności od tego jaką kuchenkę macie i jakiej patelni używacie). Moja patelnia była mała, dosyć cienka i lekka, dlatego ciasto szybciej „doszło”. Obracamy ciasto gdy jest już prawie suche na wierzchu. Ciasto nie może się zbytnio zarumienić od spodu.
Odwrócone ciasto „gotujemy/smażymy” jeszcze ok. 10 minut również pod przykrywką. Jak odwrócić ciasto na patelni? Patelnię przykrywamy pokrywką lub talerzem, odwracamy i ciasto zsuwamy na pokrywkę lub talerz i z powrotem surową częścią ciasta umieszczamy na patelni. Gdy ciasto jest gotowe, zsuwamy je na talerz i studzimy.
Po ostudzeniu ciasto obkładamy czerwonymi porzeczkami i posypujemy obficie cukrem pudrem. Smacznego!
OOO – bardzo ciekawe 🙂 a średnica patelni mierzona jest po dnie, czy u góry po obwodzie?
Po dnie 16 cm u góry 20,5 cm.
Idealnie sprawdziło się na wakacjach. Dopasowałam ilości do mąki orkiszowej, zamiast porzeczek użyłam nektarynkę i śliwkę (to co było pod ręką). Wyszło cuuudne… 🙂 Dziękuję za inspirację. Pozdrawiam! 🙂
Cieszę się, że przepis się przydał 🙂
Ja z racji popsutego piekarnika staram się zrobić to ciasto już poza sezonem… Tylko przez braki asortymentowe trochę zmieniłam przepis, bo zamiast jogurtu greckiego, dałam naturalny w większej ilości(prawie szklanka) i żeby gęstość pasowała, dałam więcej mąki… Patelnie mam ciut wieksza i z grubym dnem… Ciekawa jestem co z tego wyjdzie 🙂
Daj znać jak wyszło.