Rożki francuskie w 15 minut. Rożki francuskie z jabłkami. Rożki z ciasta francuskiego z jabłkami. Mój ulubiony sposób na gotowe ciasto francuskie to rożki z owocami. Błyskawiczny sposób na ciasto francuskie na słodko jest z owocami. To najszybsze ciastko z owocami, jeśli macie w domu gotowe ciasto francuskie. Ja zawsze mam ciasto francuskie w lodówce, w Niemczech ciasto francuskie pakowane jest po 2 sztuki więc albo robię 12 rożków francuskich na raz, albo zostawiam i mam na następny raz i piekę np. Oponki, błyskawiczne faworki z ciasta francuskiego, Ciastka francuskie z gruszką i serem pleśniowym, Ekspresowe całuski z ciasta francuskiego, czy robię jabłka w cieście francuskim.
Wróćmy do naszych rożków, nadzienie w tych rożkach jest klasyczne, z jabłek z nutą cynamonu. Zawsze w rożkach przed pieczeniem robię nacięcie, aby nadmiar soku z jabłek odparował, dzięki temu zabiegowi rożki mają chrupiący spód. Bardzo polecam zarówno ten przepis jak i ten zabieg!
Składniki na 6 dużych rożków francuskich z jabłkami:
1 opakowanie ciasta francuskiego na maśle (1 płat),
2 duże jabłka,
sok z połowy cytryny
2 łyżki cukru wymieszane z dużą szczyptą cynamonu
1 jajko roztrzepane z 1 łyżką wody do posmarowania (opcjonalnie)
1 łyżka mąki ziemniaczanej lub budyniu waniliowego lub śmietankowego
Jak przygotować błyskawiczne rożki francuskie z jabłkami?
Rozwijamy ciasto francuskie wyjęte z lodówki, zostawiamy aby uzyskało temperaturę pokojową. W międzyczasie przygotowujemy nadzienie z jabłek.
Umyte jabłka obieramy, usuwamy gniazda nasienne, kroimy w kostkę, skrapiamy sokiem z cytryny, aby nie ściemniały. Posypujemy cukrem wymieszanym z cynamonem, dokładnie mieszamy. Możemy też dodać łyżkę budyniu lub mąki ziemniaczanej i ponownie wymieszać, ale nie jest to konieczne.
Ciasto dzielimy na 6 równych kwadratów. Na każdym kwadracie rozkładamy nadzienie z jabłek. Brzegi rożków można posmarować jajkiem roztrzepanym z wodą, (ale ja tego nie robię) następnie składamy na pół, po przekątnej, aby powstały trójkąty. Zlepiamy rożki, a boki dociskamy widelcem. Tak przygotowane ciastka francuskie przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, można je posmarować jajkiem. Robimy nożem małe nacięcia na krzyż, albo równolegle, to będą otworki wentylacyjne na wierzchu każdego z rożków.
Mój piekarnika ma specjalną funkcję do pieczenia ciasta, piekę więc rożki na tej funkcji ok. 15 minut w 200 stopniach C. Tradycyjnie pieczemy ciastka góra-dół w temperaturze 220ºC przez około 20 minut, aż rożki będą złote i chrupiące. Gdy są ciepłe można je polukrować lukier przygotowujemy mieszając ½ szklanki cukru pudru z 1 łyżką gorącej wody lub soku z cytryny albo pomarańczy. Ja tym razem rożki francuskie posypałam cukrem pudrem. Polecam je jednak polukrować, będą słodsze.
Smacznego 🙂
Nie wiedziałam, że to tak łatwo zrobić rożki francuskie! Dzięki za informacje.