Sernik marmurkowy (sernik zebra)

Sernik to jedno z najczęściej pieczonych przeze mnie ciast. Ostatnio piekłam rewelacyjny sernik kajmakowy, w którym zamiast cukru dodałam kajmak waniliowy z puszki.

Teraz postanowiłam przygotować sernik marmurkowy, czyli taką sernikową zebrę, który prezentuje się niezwykle dekoracyjnie.

Sernik marmurkowy (sernik zebra) podbił serce mojego męża.

Sernik marmurkowy

Przepis na sernik marmurkowy z bezą był na starym blogu, ale zw względu na jakość zdjęcia postanowiłam go tutaj nie wstawiać. Teraz przyszła ponownie pora na niego.  Do sernika marmurkowego nie przygotowujemy kruchego spodu, gdyż przeszkadzałby w jego wizualnym efekcie końcowym. Sernik marmurkowy świetnie się prezentuje i doskonale smakuje. Idealny sernik do kawy lub herbaty.

sernik marmurkowy

Ten sernik swoim wyglądem przypomina bardzo ciasto zebra. Natomiast masa serowa podobna jest do tej z sernika z truskawkami i czekoladą, nie dałam masła, i śmietany, a mąkę ziemniaczaną zastąpiłam budyniem. Pieczenie tego sernika odbywa się w kąpieli wodnej, umieszczając foremkę z masą sernikową w większej foremce wypełnionej wodą. Pieczemy go w 160 stopniach, czyli w niższej o 20 stopni temperaturze niż wszystkie moje tradycyjne serniki, ale dzięki temu sernik nie wyrasta za szybko, nie pęka, ale i nie opada. Sernik nie jest za słodki, ma delikatną konsystencję, najlepiej smakuje na drugi dzień po upieczeniu.

Składniki

  • 1 kg twaróg półtłusty
  • 4 jaka
  • 2/3 szklanki cukru
  • 1 łyżka  cukru waniliowego
  • 1 budyń waniliowy Winiary (60 g)
  • 2-3 łyżki kakao

Ser przekładam do misy robota i miksujemy dokładnie dodając stopniowo cukier, po jednym jajku, oraz suchy budyń. Masę serową dzielimy na dwie części, do jednej dodajemy kakao i dokładnie mieszamy. Keksówkę o wymiarach 24 x 14 cm  wykładamy papierem do pieczenia i naprzemiennie za pomocą łyżki wykładamy masę jasną i ciemną.

Keksówkę z masą sernikową wstawiamy do większej blaszki, wypełnionej do 3/4 wysokości wrzącą wodą. Sernik marmurkowy pieczemy w temp. 160 stopni ok. 1 godz, następnie włączamy termoobieg i pieczemy jeszcze 30 min. Foremkę z sernikiem wyjmujemy z blaszki i studzimy sernik w piekarniku. Następnie sernik wstawiamy do lodówki, najlepiej niech w niej postoi całą noc. Smacznego 🙂

sernik marmurkowy

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *