Fasolka kiszona

Fasolka kiszona to dalszy ciąg mojej przygody z domowym kiszeniem warzyw, czyli fermentowaniem warzyw.  Kiszenie to najzdrowszy i najprostszy sposób konserwowania warzyw. Kiszone warzywa po lekkim zakwaszeniu można jeść po 3-4 dniach kiszenia, tym razem wypróbujcie mój sprawdzony przepis na kiszoną fasolkę. Kiszę nie tylko ogórki na różne sposoby, oraz kapustę, ale też marchewkę, buraki, brukselkę, rzodkiewkę. Pierwszy raz fasolkę zakisiłam trzy lata temu i trwa to do dzisiaj. Bo Kiszonki rządzą u nas! Tym razem w słoiku znalazła się fasolka. Robię również w słoikach fasolkę na zimę, ale wcześniej pasteryzuję ją w słoikach.
domowe kiszonkidomowe kiszonkiPoczątkowo chciałam przygotować fasolkę z bułką tartą, ale stwierdziłam, że fasolkę zakiszę do bieżącego jedzenia. Ta kolorowa fasolka jest z mojego ogrodu, ale fasolka jest łatwo dostępna o tej porze roku, gdyż teraz jest na nią sezon. Przygotowanie kiszonej fasolki jest mało kłopotliwe, wystarczy ją umyć, usunąć końcówki, można ją też pokroić do kiszenia. Polecam wykorzystać chrzan, ale i bez niego kiszonka się uda, można też wykorzystać świeży imbir do kiszenia.
Kiszona brukselka
kiszona marchew,
kiszone rzodkiewki,
buraki.
ogórki na sucho
ogórki małosolne w plastrach.
kiszona kapusta.

Fasolkę szparagową można kisić surową albo obgotowaną. Surowa fasolka kisi się dłużej podobnie jak brukselka i ma twardszą konsystencję. Mi bardziej smakuje kiszona fasolka wcześniej lekko obgotowana.
Użyłam do kiszenia fasolki fioletowej, zielonej i żółtej bo razem ładnie wyglądały w słoiku, ale możecie użyć tylko jedną odmianę. Ważne żeby fasolka do kiszenia nie była łykowata. Proces kiszenia zmienia kolor warzyw, a zalewa staje się mętna, to znak, że bakterie kwasu mlekowego są w akcji.

Kiszona fasolka szparagowa
ok. 1 kg fasolki szparagowej u mnie kolorowa
3-4 łodygi kopru z baldachami nasion
główka czosnku
kawałek chrzanu pokrojony w paski

do zalania: solanka w proporcjach 1 łyżka soli na 1 litr wody
do gotowania fasoli: 2 łyżki soli, 1 łyżka cukru

Jak zakisić fasolkę szparagową? 

Fasolkę przebieramy, odcinamy końcówki. Fasolka do kiszenia powinna być młoda, bez łyka, w tej starszej łyko i końce strąków usuwamy.

W garnku zagotowujemy wodę z solą i cukrem. Wrzucamy fasolę i gotujemy ją ok. 3 minuty. Odcedzamy na durszlaku.

Do każdego wyparzonego  słoja wrzucamy po 2 przekrojone ząbki czosnku i po 2 paski chrzanu. Można dodać ziarna gorczycy. Wkładamy pionowo fasolę, po trochu fasolki fioletowej, zielonej i żółtej. Dokładamy po 1-2 łodygi kopru z baldachami kwiatów i nasion. Całość zalewamy gorącą solanką tak żeby fasolka była przykryta. Słoiki zakręcamy i odstawiamy na 3-4 dni.

Moja kolorowa fasolka była już ukiszona po pięciu dniach. Im dłużej fasolka kisi się w słoikach tym jest kwaśniejsza. Polecam zrobić test na jakim etapie kiszenia najbardziej Wam smakuje kiszona fasolka! Sprawdźcie też czy surowa fasolka kiszona jest smaczniejsza od tej obgotowanej!
Taką fasolkę można jeść samą albo jako surówkę do obiadu.
kiszona fasolkakiszona fasolka

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *