Kiszone rzodkiewki

Kiszone rzodkiewki a właściwie małosolne rzodkiewki to warzywa, które kiszę odkąd pamiętam, kisiła je moja mama, kiszę i ja. Gdy zaczyna się robić ciepło to często z Piotrem przygotowujemy kiszonki warzywne. Można kisić różne warzywa, nie tylko kapustę, czy ogórki, można kisić buraki, cukinię, kalafior, marchewkę! Kiszenie to najzdrowszy i najprostszy sposób konserwowania warzyw. Kiszone rzodkiewki i ogórki po lekkim zakwaszeniu można jeść po 3-4 dniach kiszenia, wypróbuj mój sprawdzony przepis na kiszone rzodkiewki. Ostatnio kupiliśmy rzodkiewkę po 50 groszy za pęczek, część została zużyta na koktajl, część znalazła się w twarożku, a pozostały nadmiar rzodkiewek został wpakowany do słoików. Kiszone rzodkiewki są pyszne i bardzo zdrowe jak wszelkie kiszone warzywa.  Do kiszenia rzodkiewek wolę wykorzystywać podstawowe dodatki, czyli koper z baldachem, chrzan i czosnek, tak samo kisimy ogórki. Do kiszenia rzodkiewki można dodać trochę gorczycy, ziela angielskiego i liści laurowych, jak kto woli.

Składniki na 5 słoików kiszonych rzodkiewek:

5 pęczków- rzodkiewka
korzeń chrzanu, koper z baldachami i mała główka czosnku,
1 i 1/2 łyżki soli,
1 i 1/2 litra wody,

Jak przygotować kiszone rzodkiewki / małosolne rzodkiewki. Wyparzamy słoiki. Odcinamy liście rzodkiewek. Myjemy rzodkiewki. Na dnie słoików układamy małe baldachy kopru, następnie układamy ciasno rzodkiewki, przetykając je pokrojonymi ząbkami czosnku i wiórkami chrzanu, na wierzchu układamy ponownie koper. W 1 i 1/2 litra gorącej wody rozpuszczamy 1 i 1/2 łyżki soli, studzimy, zalewamy rzodkiewki w słoikach . Zamykamy słoiki i czekamy.

Małosolne rzodkiewki można już jeść po ok. 3–4 dniach. Te ze zdjęcia mają 4 dni, rzodkiewki podczas kiszenia tracą swój kolor, który przechodzi do zalewy, a same robią się blado różowe. Jeśli zostawicie je dłużej w słoikach to po ok. 10 dniach kiszone rzodkiewki są gotowe i można je wynieść do piwnicy lub schować w spiżarni. Zimą kiszone rzodkiewki na kanapkach  są idealne!
Oczywiście jak kisimy rzodkiewki to robimy jednocześnie ogórki małosolne!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *