Napój z kaszy jaglanej

Napój z kaszy jaglanej zrobiłam kilka lat temu z przepisu na Buzę , który znalazłam na  blogu Izy. Czemu ma taką nazwę? Mi buza kojarzy się z buzowaniem (u mnie tak się mówiło na coś co się pieni po otwarciu butelki np. szampan, czy wino musujące). A buza po otwarciu właśnie mocno buzuje za sprawą dodanych drożdży. Czemu zrobiłam napój z kaszy jaglanej? Po pierwsze z ciekawości, po drugie dlatego, że miałam wtedy sporo kaszy jaglanej .
napój z kaszy jaglanejbuzabuza

Co można zrobić z kaszy jaglanej?
deser z kaszy jaglanej
gołąbki z kasza jaglaną
kotlety z kaszy
papryka faszerowana kaszą
pierogi z kasza i serem
–  jaglany budyń.

Zrobiłam ten napój, jest smaczny, orzeźwiający, na upały jest idealny. Buza to lekko sfermentowany, kwaskowaty napój bezalkoholowy na bazie kaszy jaglanej z cukrem , rodzynkami i sokiem z cytryny. Znany jako Boza jest w krajach bałkańskich, Turcji, Bułgarii oraz od I wojny św. w Białymstoku i okolicach dzięki imigrantom z Macedonii.

składniki:
150 g suchej kaszy jaglanej
2 szklanki wody do kaszy
250 g cukru
4 cytryny
2 g świeżych drożdży
garść rodzynek
3 litry wody

Sposób przygotowania napoju z kaszy jaglanej.
Kaszę płuczemy na sicie, wsypujemy do garnka, zalewamy dwoma szklankami wody i gotujemy na małym ogniu, pod przykryciem, aż kasza będzie miękka. Za pomocą blendera miksujemy ugotowaną kaszę na gładką masę. W garnku zagotowujemy 3 litry wody z cukrem, dodajemy zmiksowaną kaszę, mieszamy za pomocą trzepaczki , kasza z wodą będzie wyglądać jak zważone mleko, tak ma być. Wlewamy sok wyciśnięty z cytryn i przecedzamy całość przez gęste sito, na końcu przecieramy.
Powstały płyn studzimy, odlewamy ok. 1/3 szklanki i mieszamy z drożdżami , zostawiamy na kilkanaście minut żeby się spieniły a następnie wlewamy je do reszty napoju. Przelewamy buzę do szklanych butelek z kapslami, do każdej dodajemy po kilkanaście rodzynek, zamykamy.  Odstawiamy napój na 24 godziny w ciepłe miejsce, a potem wstawiamy do lodówki.  Napój z kaszy jaglanej najlepiej smakuje mocno schłodzony. W przechowywanej dłużej niż 3 – 4 dni buzie pojawiają się procenty, uważajcie przy otwieraniu, gdyż po otwarciu mocno buzuje stąd  myślę pochodzi nazwa. Na zdrowie!
buza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *