Na blogu jest już przepis na ozory w sosie chrzanowym. Dzisiaj dowiecie się jak przygotować Ozory w sosie koperkowym.
Ozory to danie z gatunku tych, które nie każdemu smakuje, niektórzy na samą myśl czują obrzydzenie . Ozory wraz z innymi podrobami: nerkami, wątróbką, płuckami, sercami czy żołądkami, to produkty, które albo się kocha, albo nienawidzi. Jedni się nimi zachwycają a inni mówią że to ohyda. Jeśli ktoś nigdy nie jadł ozorków niech zrobi pierwszy krok i pójdzie do restauracji gdzie je serwują i niech skosztuje z zamkniętymi oczami i delektuje się ich smakiem, ozorki jak są dobrze przygotowane rozpływają się w ustach, no i do tego podaje się do nich sosy, ja polecam sos koperkowy, chrzanowy, czy musztardowy.
Prosty przepis na Ozory w sosie koperkowym:
składniki:
4 ozory wieprzowe
3 ziarna ziela angielskie
2 liście laurowe
1 marchew
1/2 selera
1 pietruszka
1 płaska łyżeczka soli
sos:
150 ml gęstej śmietanki 30%
2 łyżki mąki
2 łyżki siekanego świeżego koperku + 1 łyżka koperku na sam koniec
sól i biały pieprz do smaku
Ozory dokładnie myjemy i usuwamy ślinianki z obu stron, przekładamy do garnka, zalewamy wrzącą wodą i wstawiamy na gaz. Kiedy woda zacznie się gotować, na powierzchni pojawią się szumowiny, które należy ściągnąć łyżką cedzakową (można też odlać wodę, wypłukać ozory, wlać świeżą wodę i ponownie zagotować) dodajemy marchewkę, seler i pietruszkę, ziele angielskie, liść laurowy i doprawiamy solą. Gotujemy na niewielkim ogniu przez ok. 1-1,5 godziny. Po tym czasie ozory powinny zmięknąć i dać się łatwo obrać. Mięso wyjmujemy z wywaru i zalewamy je zimną wodą. Gdy ozory trochę przestygną ostrym nożem ściągamy z ich powierzchni skórkę, która powinna łatwo odchodzić. Mąkę rozrabiamy z niewielką ilością zimnej wody i odrobiną gorącego wywaru z gotowania, żeby ją zahartować. Całość wlewamy do wywaru , w którym były gotowane ozory (jak jest wywaru za dużo to go odlewamy). Dokładnie mieszamy żeby nie było grudek i zagotowujemy, doprawiamy do smaku solą i pieprzem, wlewamy śmietankę, dodajemy posiekany koperek. Obrane ozory kroimy w plastry i wrzucamy do koperkowego sosu. Gotujemy jeszcze ok. 5 minut, żeby smaki się połączyły, na koniec dodajemy resztę posiekanego koperku, mieszamy i już nie gotujemy. Świetnym dodatkiem do ozorów w sosie koperkowym jest zasmażana czerwona kapusta. Smacznego!
Według mnie bombastyczny przepis. Skoro jestem mięsożerna, to dla mnie nia ma różnicy czy ozór czy ogon. Grunt, żeby było przygotowane zgodnie ze sztuką. A tu tak jest.
Pozdrawiam serdecznie
Kasia
Niektórzy mają psychiczną barierę przed jedzeniem niektórych części ciała zwierząt 😉 Pozdrawiam Kasiu 🙂
Pingback: Ozory w sosie musztardowym - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię
Korzystam z przepisu, ale bez mąki. Wystarczy zblendowac sos z warzywami i jest gęsto i smacznie.