Od kilku dni z rzędu piekę chleb z garnka, zmieniałam tylko rodzaj drożdży (świeże lub suszone), oraz zmniejszałam ilość wody. A wszystko dlatego, że Piotrkowi ostatnio zdarza się zapomnieć kupić chleb 😉 Rozsmakował się w tym chlebie, nie pozwala nawet temu chlebkowi przestygnąć, od razu zabiera się za jego krojenie. My generalnie lubimy domowe pieczywo, czy to chleby, bułki, bagietki. U nas w domu zawsze jest spory zapas mąki i suszonych drożdżowy, więc niestraszna nam perspektywa braku chleba.
Polecam również przepis na rustykalne bagietki, które są szybkie i łatwe w wykonaniu. Piekłam chlebek drożdżowy sypany (pszenno-żytni) , ale przepisów na pieczywo na naszym blogu nie brakuje.Świetne i szybkie są również mini bułeczki na proszku do pieczenia.
- 3 szklanki mąki ( u mnie pszenna tortowa typ 450) + do podsypania
- 1 i 1/2 szklanki wody
- 2 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka cukru
- 7 g suszonych drożdży
- 2 łyżeczki przyprawy do chleba włoskiego
- olej do wysmarowania miski
Mąkę przesiewamy do misy robota, dodajemy suszone drożdże, sól, cukier i przyprawy, mieszamy hakiem robota. Do misy wlewamy wodę i mieszamy hakiem robota, można wymieszać łyżką, ale ja wolę to zrobić mechanicznie. Mieszamy niezbyt długo, chodzi jedynie aby składniki się połączyły. Stalową misę nakrywamy ściereczką i odstawiamy na ok. 12 w temperaturze pokojowej. (Ja to robię ok. godz. 18.00 i zostawiam do rana) Silikonową matę lub blat obsypujemy mąką pszenną, wykładamy ciasto, lekko spłaszczamy i podsypujemy mąką składamy w tzw. kopertę, powtarzamy tę czynność kilkakrotnie. Misę robota smarujemy olejem i układamy w niej kulę z ciasta gładką stroną do góry. Ponownie nakrywamy ciasto ściereczką i zostawiamy do wyrośnięcia w misce ja zostawiam do czasu aż wrócę z pracy (czyli ok. 6 godzin) chleb powiększa sobie spokojnie swoją objętość.
Nagrzewamy piekarnik do 230 stopni i wstawiamy do niego pusty żeliwny garnek, w którym będziemy piec chleb. Garnek nagrzewamy ok. 1/2 godziny gdyż musi być bardzo gorący. Garnek wyciągamy i jego dno obsypujemy mąką, z misy zsuwamy ciasto do gorącego garnka, naczynie nakrywamy pokrywką i wstawiamy ponownie do piekarnika na 30 minut. Aby chleb był chrupiący na dno piekarnika wstawiamy żaroodporne naczynie z 250 ml wody, ja dodatkowo po ściągnięciu pokrywki z garnka spryskuję chleb wodą, pieczemy jeszcze ok. 15-20 minut. Upieczony chleb studzimy na kratce.
Smacznego!
A to chleb z garnka upieczony dzień wcześniej, tylko bez ziołowych dodatków i na świeżych drożdżach.
Uroczy ten chlebek, uwielbiam domowe pieczywo. Ps. Bardzo apetyczny baner 🙂
naprawde apetycznie wygląda. bardzo fajny sposób „garnkowy”
Witam Chlebek jest cudny i muszę go wypróbować ale mam pytanie czy możesz mi podać jak jest przelicznik suchych drożdży do świeżych ? kiedyś już pisałam do Ciebie czy można dać świeże i dostałam odpowiedź że można ale gdzieś mi się to zapodziało i teraz mam do wklepania Twój blog to już bym miała na stale ile drożdży świeżych Pozdrawiam Serdecznie!!
Krystyna, op. drożdży suchych jest na ok. 400-500 g mąki , czyli na ok. 3 szklanki o pojemności 250 ml, ja do tego chleba, którego zdjęcie jest na samym dole dałam pół kostki – 50 g świeżych drożdży, ale wg tabel odpowiednikiem suchych drożdży jest 25 g świeżych drożdży.
Dziękuję bardzo za odpowiedź i już zanotowałam a żeby wciąż nie pytać no cóż skleroza nie boli ..Pozdrawiam Serdecznie!!
Witam właśnie zarobiłam ciasto na chlebek według Twego przepisu ..zobaczę jak jutro będzie wyglądało bo u mnie w nocy jest raczej zmienna temperatura nie mam centralnego i zobaczę ile tego ciasta będzie i w co je włożę do piekarnika ..bardzo mnie korci ten chlebek ..jak jutro upiekę to się pochwalę albo popłaczę hihi Pozdrawiam serdecznie włożyłam 2.5 dkg. drożdży świeżych do 3 szkl .mąki ..
Garnek musi być żeliwny, prawda?
Jaką mniej więcej ma średnicę ten, który jest na zdjęciu?
To jest ten garnek http://dukapolska.com/la-famiglia-garnek-zeliwny.html
Też chciałam zapytać o średnicę garnka , bo się przymierzam do kupna . Link podany wyżej jest nieaktualny . Wyrabiam ciasto chlebowe ręcznie. Wiem ,że jest dość gęste. I chciałam zapytać jakiego miksera używacie. Bo też bym się chciała zaopatrzyć w taki , który ” uciągnie ” ciasto na chleb. Najlepiej z dużą misą , bo często robię ciasto na dwa chleby jednocześnie.
Garnek ma średnicę 25 cm. Bosch MUM 54240/01 o mocy 900 W. Ma na wyposażeniu róże przystawki w tym hak, którym wyrabiam ciasta na chleby, bułki i wyrabiam nim też wszystkie ciasta na pizze.
Dziękuję i pozdrawiam
Bardzo fajny przepis muszę go wypróbować tylko znajdę taki garnek pozdrawiam Gotowanie – UK
Właśnie miałam zapytać gdzie kupiłaś przyprawę do chleba, kiedy dojrzałam datę artykułu (2013) Niestety w sklepach nie ma już tej przyprawy, której również używałam. Natomiast łatwo można sobie przyrządzić własną przyprawę. Suszone pomidory, czarnuszka, czosnek granulowany, bazylia, oregano. Każdy składnik wedle własnego uznania. Ja dodaję jeszcze suszoną mieloną paprykę wędzoną. 😀 Pozdrawiam.
Niestety też mi się skończyła, ale teraz robię sobie sama mieszanki.
Witam a czy mąkę pszenną mogę zamienić na orkiszową lub kukurydzianą ?
Nie stosowałam, te mąki mają inną strukturę, więc nie wiem jak się takie ciasto zachowa.
A mogę wiedzieć jakie przyprawy do tego chleba?
Dziękuję
To był zestaw przypraw Kamis.
Witam serdecznie,
proszę mi powiedzieć czy można użyć czegoś innego niż żeliwny garnek? Zwykła forma do pieczenia ? Mam dość spartańskie warunki w tym momencie a marzy mi się domowy chlebek 🙂 Ręcznie da się wyrobić takie ciasto prawda?
Niestety w tym przepisie musi być garnek żeliwny, gdyż w innej formie nie uzyska się tak dużej temperatury niż żeliwo. Na spartańskie warunki polecam zą przepis na bagietki http://straga.pl/przetwory/bagietki-pszenno-zytnie-ekspresowe-rustykalne-bagietki/
Pięknie dziękuję za odpowiedź. Bagietki na pewno wypróbuje:)
Pingback: Najlepsze bagietki pszenne - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię