Konkurs „Makaronowe pożegnanie lata”

Lada moment pożegnamy lato, proponuję więc kolejny makaronowy konkurs, tym razem jego tematem będzie „Makaronowe pożegnanie lata”.
Zadanie konkursowe polega na zgłoszenie przepisu na potrawę z wykorzystaniem makaronu, która musi mieć też w składnikach letnie dary natury. Czy będą to owoce, warzywa, czy też grzyby, które dodacie do ciastach, deserów, zup, czy innych dań zależy tylko od Was. Warunkiem podstawowym to makaron i letnie (owocowe, warzywne, grzybowe) dodatki w składnikach.

Nagrodami w konkursie są 2 zestawy produktów, które ufundowała marka Lubella. W każdej paczce jest 21 sztuk produktów ( makaronów zwykłych i pełnoziarnistych, 4 rodzaje mąki, kasze i płatki) takich jak na zdjęciu poniżej.

konkurs Lubella

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REGULAMIN KONKURSU : 
 
1. Konkurs organizują autorzy bloga http://straga.pl, trwać będzie od 1.09. 2014 -14.09.2014 r.

2. Do konkursu może przystąpić każdy kto wykona prawidłowo zadanie konkursowe. Ilość zgłoszeń od jednej osoby jest nieograniczona, pod warunkiem, że jedno zgłoszenie będzie zawierać jeden przepis. Można dodawać przepisy nowe i archiwalne, pod warunkiem, że są zgodne z tematyką konkursu. Jeśli przepis nie jest autorski to opiszcie go własnymi słowami i podajcie źródło Waszych inspiracji.

3. Aby wziąć udział w konkursie należy pod tym postem konkursowym zostawić komentarz, w którym powinien znaleźć się: nazwa potrawy, składniki, przepis na potrawę, imię i nazwisko albo nick, Komentarze z linkami do swoich blogów, czy stron  www, oraz przepisy skopiowane będą kasowane i nie będą brane pod uwagę.

4. Zwycięzców wybierzemy dwóch wg naszych subiektywnych preferencji, nasz wybór nie będzie podlegał dyskusji.

5. Nazwiska zwycięzców ogłosimy w ciągu 14 dni od zakończenia konkursu. Po wybraniu zwycięzców, będziemy czekać trzy dni kalendarzowe (po tym czasie nagroda zostanie przyznana innej osobie) na dane adresowe, które po otrzymaniu zostaną przekazane agencji reklamowej Synertime, która obsługuje markę Lubella i zajmuje się wysyłką paczek. Wysyłka nagród tylko w granicach RP.

6. Nagrody, czyli 2 zestawy produktów marki Lubella  ( po 21 opakowań) zostaną ufundowane przez markę Lubella

7. Jeśli macie autorskie zdjęcia do przysłanego przepisu, możecie je przysyłać na e-mail p.jola1@wp.pl  a ja zamieszczę je w albumie konkursowym na fan pegu bloga.

8. Regulamin może ulec zmianie.

Serdecznie zapraszamy do zabawy !  Myślę, że warto powalczyć o tę nagrodę, która przyda się w każdym domu.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

156 myśli nt. „Konkurs „Makaronowe pożegnanie lata”

  1. Typowo letni makaron, kwintesencja lata, prostota smaku.

    Makaron z karmelizowaną cebulką, świeżymi pomidorami i ziołami.

    Składniki: 2-3 pomidory malinowe (sparzone i obrane ze skórki),
    3 ząbki czosnku,
    1 mała czerwona cebulka,
    brązowy cukier, sól i pieprz,
    świeże zioła – bazylia i oregano,
    pestki dyni do posypania.

    Pestki dyni prażymy na suchej patelni, aż będą rumiane. Cebulkę siekamy w drobną kostkę i wrzucamy na rozgrzaną oliwę. Posypujemy szczyptą soli oraz brązowego cukru. Mieszamy. Smażymy cebulkę kilka minut, aż będzie miękka i lekko skarmelizowana. Wrzucamy przeciśnięty przez praskę czosnek i po chwili dorzucamy pokrojone w kostkę pomidory (wcześniej sparzone i obrane ze skórki). Smażymy, by odparować nadmiar płynów, aż powstanie gęsty sos pomidorowy. Na koniec doprawiamy solą, pieprzem i cukrem oraz hojną garścią posiekanych świeżych ziół (bazylii i oregano).

    Podajemy z makaronem (najlepiej razowym!) ugotowanym al dente, posypane prażonymi pestkami dyni.

  2. Moja propozycja na wykorzystanie letniego warzywa – cukinii. Swego czasu natknęłam się na takie połączenie smaków w książce „Makarony”, lekko zmodyfikowałam dopasowując do naszych kubków smakowych i wyszło pyszne, szybkie, lekkie i letnie danie. :))

    Makaron z cukinią, pistacjami, szynką i parmezanem

    Składniki
    makaron penne – 250 gram
    wino białe – 1/4 szklanki
    cukinia – 1 duża
    pistacje – 100 gram
    szynka – 150 gram
    cebula dymka – 2 sztuki
    parmezan – 100 gram
    olej
    sól, pieprz

    Makaron gotujemy al dente w lekko osolonej wodzie. Odstawiamy.Cebulę dymkę szatkujemy. Cukinię myjemy, obieramy ze skóry i kroimy w kostkę. Pistacje obieramy i szatkujemy. Parmezan ścieramy na tarce o drobnych oczkach. Szynkę kroimy w kostkę. Na głębokiej patelni rozgrzewamy dwie łyżki oleju. Podsmażamy chwilę cebulkę. Dolewamy wina i podduszamy przez kilka minut. Następnie do cebuli dodajemy cukinię, przyprawiamy solą i pieprzem i dusimy do miękkości. Dodajemy na patelnię pistację i szynkę, a następnie makaron. Całość mieszamy. Na koniec dodajemy parmezan. Mieszamy, aż ser całkowicie się rozpuści pomiędzy składnikami. Ewentualnie doprawiamy do smaku.

    Pozdrawiam!

  3. Moja druga makaronowa propozycja – Spaghetti w sosie czosnkowym z cytrynowym kurczakiem i pomidorkami cherry.

    Składniki
    Kurczak:
    filet z kurczaka – 1 duży
    tymianek – 1 łyżeczka
    rozmaryn – 1 łyżeczka
    skórka otarta z cytryny – z 1 małej cytryny
    sok z cytryny – z 1/2 małej cytryny
    oliwa z oliwek – 2 łyżki
    sól, pieprz – szczypta
    Sos czosnkowy:
    masło – 30 gram
    czosnek – 3 duże ząbki
    mąka pszenna – 1 łyżka
    bulion z kurczaka – 1 i 1/2 szklanki
    bazylia – 1 łyżka
    sól, pieprz – szczypta
    Dodatkowo:
    ser niebieski Lazur – 60 gram
    pomidorki cherry – 250 gram
    makaron spaghetti – 300 gram
    pietruszka świeża – do posypania

    Kurczak: Marynujemy go minimum godzinę przed przygotowaniem dania, a najlepiej całą noc. Pierś myjemy, oczyszczamy i kroimy na mniejsze kawałki. Umieszczamy w miseczce. Dodajemy wszystkie składniki marynaty i mieszamy, by dobrze obtoczyły kawałki kurczaka. Przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do lodówki. Rozgrzewamy patelnię i obsmażamy na niej kurczaka, aż mięso będzie białe. Odstawiamy. W tym czasie gotujemy makaron al dente. Sos: Czosnek siekamy. Na patelni rozgrzewamy masło. Dodajemy czosnek i obsmażamy, aż zacznie być wyczuwalny i miękki. Dodajemy mąkę i gotujemy około minutę. Następnie dolewamy bulion i dosypujemy bazylię. Mieszamy i gotujemy kilka minut. Doprawiamy solą i pieprzem. Ser niebieski kroimy na małe kawałeczki. Siekamy pietruszkę. Myjemy pomidorki. Na patelnię z sosem czosnkowym wrzucamy kurczaka. Mieszamy. Dodajemy makaron i ser i ponownie wszystko razem mieszamy do połączenia. Kilka minut podgrzewamy. Makaron podajemy posypany pietruszką, z pomidorkami. Wino pasuje jak najbardziej. Smacznego.

  4. Spaghetti z pulpetami w sosie ze świeżych pomidorów

    Składniki:

    0,5 kg świeżo mielonego mięsa (wołowe i wieprzowe)
    1 jajko
    1 kajzerka
    2 łyżki otrębów
    mleko
    świeża natka pietruszki
    świeży koperek
    sól, pieprz

    Sos:
    4 świeże pomidory – najlepiej różne gatunki
    1 cebula
    2 ząbki czosnku
    oliwa
    sól, cukier

    Dodatkowo:
    250 g makaronu spaghetti
    parmezan

    Cebulę kroimy w piórka i obsmażamy na patelni z dodatkiem odrobiny oliwy. Dodajemy drobno posiekany czosnek. Pomidory sparzamy, obieramy ze skórki i kroimy w kostkę. Dodajemy do cebuli, przyprawiamy i smażymy ok. 15 min. W tym czasie robimy pulpety.

    Mięsa przekładamy do miski, dodajemy jajko, namoczoną w mleku kajzerkę, otręby oraz posiatkowane drobno zioła i przyprawy. Całość zagniatamy do całkowitego połączenia się składników. I tutaj mała uwaga – im dłużej zagniatacie mięso tym będzie smaczniejsze.

    Formujemy małe kulki (wielkości orzecha włoskiego). Na patelni rozgrzewamy odrobinę oliwy i przesmażamy pulpety z obu stron (tylko tyle, aby się ładnie zarumieniły).

    Pulpety przekładamy do sosu pomidorowego i gotujemy jeszcze ok. 10-15 min.
    Podajemy z ugotowanym makaronem – najlepiej spaghetti, choć z innymi będzie równie smaczne.
    Całość posypujemy startym parmezanem.

  5. Składniki
    cebula 1 szy
    makaron 500 gram
    pomidory – 5 szt
    koncentrat pomidorowy 100 gram
    czosnek 1 ząbek
    mielone 500 gram
    brukselka 250 gram
    ser żółty 150 gram
    oliwki 10 szt

    Cebulę pokroiłam w kostkę i podrumieniłam na patelni. Potem podsmażyłam mielone z pieprzem i solą. W tym czasie ugotowałam makaron do miękkości oraz brukselkę.
    Przygotuję sos z pomidorów, koncentratu, czosnku oraz świeżych ziół. Wszystko mieszam i pomidory rozdrabniam za pomocą widelca. Gdyby sos był za gęsty warto dodać wodę z makaronu.
    Smaruję blaszkę tłuszczem, układam makaron.
    Polewam makaron sosem, układam składniki i posypuje startym serem.
    Piekę w piekarniku o temp. 180 stopni przez 20 minut.

  6. Składniki:
    makaron penne 3/4 szkl
    jajka 2 szt Lubię Nie lubię
    bambus 100 gram
    ser żółty 2 plastry
    mortadela 2 plastry
    rozmaryn 1 łyżeczka
    bazylia 3 listi
    oliwki 5 szt
    mąka 1 łyżka
    marchew 1 łyżka
    pół cukinii
    pomidor 1 szt

    Gotuję 3/4 szklanki makaronu penne w lekko osolonej wodzie. Gdy będzie miękki odcedzam z wody.
    Dwa jajka rozrabiam z łyżką mąki. Dodaję świeże, pokrojone zioła.
    Przyprawiam pieprzem i solą.
    Dodaję marchew, cukinie i ser starte na tarce, pokrojoną w kostkę mortadelę, bambus, plastry pomidor oraz oliwki pokrojone w paski. Mieszam wszystko.
    Dodaję jeszcze makaron i mieszam tak by każdą rurkę oblepiła masa.
    Wylewam wszystko na patelnię i smażę z obu stron.

  7. Moja letnia propozycja, niezwykle prosta, acz dla kogoś takiego jak ja nie ma rzeczy prostych, w kuchni liczy się fantazja i czasem nie warto iść na skróty. Ma to być danie z makaronem w tle, ale czy makaron musi być tak serio traktowany. A może by go sobie zrobić, np. z naleśników i to w dodatku czekoladowych 🙂

    Proponuję mocno naleśnikowe tagliatelle z karmelizowanymi brzoskwiniami w polewie czekoladowej (w końcu to owoce lata, same wyglądają jak rozgrzane słońce)

    Naleśniki:
    1,5 szklanki mąki pszennej
    2-3 łyżki kakao
    1 szklanka mleka
    0,5 szklanki przegotowanej wody
    0,5 szklanki oliwy
    2 jajka
    szczypta soli
    Wykonanie: smażymy naleśniki. Naleśniki kroimy w paski, takie podobne do makaronu tagliatelle.

    2-3 brzoskwinie
    3 łyżki miodu
    2 łyżki masła
    kilka łyżek białego wina
    polewa (1 łyżka wody, 2 łyżki masła, 2 łyżki cukru, 1 łyżka kakao; cukier rozpuszczamy w łyżce wody. Dodajemy masło, mieszamy. Na końcu wsypujemy kakao i podgrzewamy do całkowitego rozpuszczenia, ale tak, aby nie zagotować całości).
    Przyrządzamy brzoskwinie: obieramy, kroimy w plastry. na patelni roztapiamy 2 łyżki masła z 2 łyżkami miodu. Dodajemy owoce i mieszamy poprzez potrząsanie, tak aby miodek oblepił brzoskwinie. Podlewamy 2-3 łyżkami białego wina i gotujemy na wolnym ogniu do odparowania nadmiaru płynu. Gotowe brzoskwinie układamy na makaronie, całość wieńczymy polewą czekoladową.

    Przepis zgłasza bastalena (Magdalena Karolak), zdjęcie wysyłam na maila.

    pozdrawiam,
    bastalena

  8. makaron penne 200 gram
    kukurydza 2 łyżki
    śmietana kremówka 2 łyżki
    jajka 2 szt
    majeranek 1/2 łyżeczki
    ser żółty 100 gram
    margaryna do smarowania formy
    bułka tarta
    parówka 1 szt
    cebula 1/2 szt
    pomidor
    bakłażan 100 g

    Delikatnie rozgotowuje makaron. Dodaję kukurydze i dokładnie mieszam. Do miseczki wbijam jajka, dodaję śmietanę, mieszam aż nie będzie grudek, dodaję starty ser oraz majeranek. Na patelni podsmażam pokrojoną w kostkę cebulę bakłażan, pomidora oraz w bardzo cienkie plastry parówkę. Mieszam zawartość patelni z makaronem. Foremki na muffinki dokładnie wysmarowuję margaryną oraz obsypuję bułka tartą. Nakładam makaron. Każdą muffinę zalewam mieszanką jajeczną tak by makaron był nim dobrze oblepiony, na wierzchu zazwyczaj jest dużo jajka więc dodatkowo układam makaron. Piekę 20 minut w temperaturze 180 stopni.

  9. oto moje zgłoszenie konkursowe – przepyszne i lekkie – Świderki z czereśniami, twarożkiem i kokosem

    Składniki na 4 porcje:
    200 g makaronu świderki Lubella
    4 szklanki wydrylowanych czereśni (czerwonych; 1 szklankę odkładamy do ułożenia na wierzchu)
    300 g twarogu półtłustego
    1 duże jabłko (około 200 g)
    7 łyżek cukru
    ½ szklanki wiórków kokosowych
    oliwa z oliwek lub olej do wysmarowania naczynia żaroodpornego

    Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu. Ser biały kroimy w kostkę i mieszamy z ugotowanym makaronem, kokosem i cukrem. Naczynie żaroodporne smarujemy tłuszczem, przekładamy do niego 3/4 makaronu, wykładamy czereśnie i przykrywamy resztą makaronu. Jabłko obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach, rozkładamy na wierzchu makaronu, układamy pozostałe czereśnie. Zapiekamy około 30 minut pod przykryciem w piekarniku nagrzanym do 180 st. C.

    pozdrawiam, AgataB

  10. oto moje kolejne zgłoszenie konkursowe: Makaron z malinkami, bananami, nektarynką i twarożkiem
    Składniki na 4 porcje:
    250 g makaronu Lubella np. świderki
    3 szklanki malin
    350 g twarogu półtłustego
    2 banany
    nektarynka
    5 łyżek cukru kryształu
    4 łyżki cukru brązowego
    tłuszcz do wysmarowania naczynia żaroodpornego

    Makaron gotujemy według przepisu na opakowaniu. Ser biały kroimy w kostkę i mieszamy z ugotowanym makaronem i cukrem kryształem. Naczynie żaroodporne smarujemy tłuszczem, przekładamy do niego połowę makaronu, wykładamy malinki, pokrojone w plastry banany, posypujemy cukrem brązowym (cukru możemy dać mniej lub więcej – w zależności od upodobań) i przykrywamy resztą makaronu. Nektarynkę myjemy, kroimy w plasterki i rozkładamy na wierzchu makaronu. Zapiekamy około 20 minut pod przykryciem w piekarniku nagrzanym do 180 st. C.

  11. Lato kojarzy mi się zawsze ze straganami uginającymi się pod ciężarem sezonowych owoców i warzyw, i ogródkiem pełnym plonów. Latem mam ochotę na lekki i szybki obiad. Gdy za oknem upał mam mniejszy apetyt jednak trzeba zadbać o odżywczy posiłek i brzuszki zgłodniałej rodzinki. Latem mam spore pole do popisu, ponieważ potrzebne produkty mam pod ręką. Przedstawię Wam przepis na zupę. Nazywam ją zupą „Na winie” lub „Ogródówką”. Dlaczego akurat tak, już wyjaśniam.
    „Na winie”, ponieważ do garnka wkładam to, co akurat się nawinie pod rękę w kuchni.
    „Ogródówka”, bo to właśnie latem rośnie w moim ogródku wszystko to, co do niej potrzebuję.
    Zajadam ją najczęściej z makaronem, jednak w warunkach polowych, (bo uwierzcie można tą zupę ugotować nawet na ognisku, sama spróbowałam to zrobić i udało się) można zjeść ją z pieczywem czy ryżem.
    Ostatnio będąc w restauracji zamówiłam zupę pod bardzo ładną nazwą „Minestrone”. Ku wielkiemu zaskoczeniu składała się ona z podobnych składników, co moja ulubiona zupa. Jednak mimo tak pięknej nazwy ja i tak zawsze gotuję moją Ogródówkę.
    A oto przepis:
    Składniki:
    1,5 l bulionu drobiowego lub warzywnego
    paczka makaronu (najlepiej, jakiego drobnego np. muszelki)
    1 cebula
    2 ząbki czosnku
    garść zielonego groszku (może być z puszki lub mrożony)
    2 marchewki
    kawałek pietruszki, selera, pora
    4 pomidory (mogą być z puszki)
    garść fasolki szparagowej
    1 mała cukinia
    natka pietruszki
    oliwa z oliwek
    sól, pieprz
    bazylia, tymianek, oregano
    Sposób przyrządzenia:
    Warzywa takie jak marchew, pietruszkę, por, seler, cebulę pokroić w kostkę lub słupki. Na patelnię wlewamy oliwę z oliwek, następnie wrzucamy czosnek i cebulę. Potem wrzucamy marchew i pozostałe warzywa(pietruszkę, por, seler). Dodajemy też fasolkę szparagową. Dusimy kilka minut. Warzywa przekładamy do garnka z bulionem. Gdy marchew będzie dość miękka dodajemy pokrojone w kostkę pomidory i cukinię. W między czasie, gdy zupa się pitrasi gotujemy makaron. Gdy wszystkie warzywa będą już miękkie doprawiamy zupę solą, pieprzem i ziołami.
    I gotowe. Nakładamy solidną porcją makaronu, nalewamy zupy i posypujemy natką pietruszki. Możemy podawać zdrową i lekką zupkę na stół. Idealną zarówno na upalne jak i chłodniejsze dni.

  12. Makaron penne z rukolą i suszonymi pomidorkami.

    Makaron penne
    Suszone pomidory
    Rukola
    Ser feta
    Sól pieprz
    Oliwa z oliwek.

    Makaron ugotować al dente ;),
    Suszone pomidory kroimy i paski, dodajemy do makaronu, następnie umytą rukolę i ser feta. Doprawiamy do smaku. Dodaje łyżkę oliwy oraz 2lyzki oliwy z pomidorów.

    Prosto, szybko i zdrowo! Idealne do lunchboxu do pracy 😉
    Pozdrawiam.

  13. Makaron Fantazja letnia Rodeo.
    Produkty:
    opakowanie makaron gniazdka 1kg
    1cukinia
    1pomidor
    1ogórek
    1cebula
    brokuły pół kilo
    mięso najlepiej łopatka 0,5 kg
    1 papryka zielona
    1 papryka żółta
    1 papryka czerwona
    pieprz, sól, oregano, rozmaryn, bazylia, majeranek, przyprawa do spagetti
    sos pomidorowy lub koncentrat albo jeśli mamy to własny przecier
    przyprawa czosnek granulowany
    Soser Winiary czyli zageszczacz do sosów
    Gniazdka gotujemy wg przepisu na opakowaniu. Cukinię kroimy i zapiekamy w talarkach najlepiej jeśli maczuga nie jest zbyt wielka. Brokuły umyć, osączyć, ugotować, wkładając do wrzącej osolonej wody z dodatkiem cukru. Ja wrzucam brokuly na około 5 minut, żeby ich nie rozgotować.Papryki kroimy w kostkę. Mięso kroimy w kostkę i wrzucamy do garnka z niewielką ilością wody. Dorzucamy do tego paprykęi dusimy. Nastepnie kroimy w kostkę ogórek i cebulę i dodajemy. Pomidora kroimy w talarki i dorzucamy. Potem dołączamy, gdy się nam już to poddusiło na wolnym ogniu podsmażoną cukinię i na samym końcu brokuły. Następnie dodajemy sos pomidorowy lub koncentrat pomidorowy albo własny przecier jesli mamy. Zagęszczamy soserem. Podajemy nastepująco. Makaron gniazdka na talerzu grubo układamy w kształt lassa zarzucanego przez kowboja i w środku lassa i wokoło układamy przygotowane mięso z warzywami w sosie. Smacznego kowboje i kowbojki ihaa. Do następnych wakacji pozdrawiam. Gotuj nie tylko ze smakiem ale twórz pełną smaku sztukę.

  14. witam 🙂
    o to moja pierwsza propozycja 🙂 na pyszną zapiekankę

    Makaron z warzywami pod „cukiniowo-serową” pierzynką

    *2 porcje makaronu np. świderki
    *1 cukinia
    * 2 papryki np.czerwone
    * 1 brokuł
    * 1 cebula
    * 2 ząbki czosnku
    * ok.15 dag żółtego sera
    * 4 łyżki masła
    * 3 łyżki oleju
    * garść pestek dyni (niekoniecznie)
    * sól, pieprz

    —Cukinie kroje w plastry (ok 0,5cm grubości) a paprykę w paski.
    Cebulę i czosnek siekam.
    Brokuła dzielę na różyczki, blanszuję i schładzam.

    —Makaron gotuję al dente w osolonym wrzątku.

    —Podsmażam cebulkę i czosnek (lekko zeszklić) dodaję paprykę i brokuły. Doprawiam do smaku solą i pieprzem.

    —Makaron mieszam z warzywami.

    —Przesmażam plastry cukinii.

    —Naczynie żaroodporne natłuszczam.

    Układam makaron z warzywami, na wierzchu kładę plastry żółtego sera i plastry cukinii.Wkładam naczynie do nagrzanego do 200 stopni piekarnika i zapiekam ok.20 minut.

    Zapiekankę tuż przed podaniem posypuje pestkami dyni uprażonymi lekko na suchej patelni 🙂

    Ps. 1 To pyszne danie dekoruje natką pietruszki
    Ps.2 Składniki na 2 porcje

    smacznistego 🙂

  15. Witam! Ja na pożegnanie lata przygotowałabym – Makaron papardelle z borowikami. Najlepiej smakuje mi domowy makaron ale marki Lubella też jest pyszny!
    Składniki na makaron:
    250g mąki poznańskiej
    3 jajka
    sól
    odrobina letniej wody

    Składniki na sos :
    małe świeże borowiki
    łyżka masła
    śmietana 18%
    natka pietruszki
    parmezan
    sól i pieprz

    Mąkę przesiewam, sole i wbijam jajka.Mieszam składniki, następnie wyrabiam ciasto tak długo, aż będzie gładkie i sprężyste. (By uzyskać prawidłową konsystencje dodaje odrobine letniej wody) Wyrobione ciasto odstawiam na pół godziny.
    Następnie rozwałkowuje ciasto i kroje na ok 2-3 cm paski.

    Grzyby wrzucam na patelnie z rozpuszczonym masłem doprawiam solą i pieprzem i smażę. Pod koniec smażenia dodaje śmietanę i natkę pietruszki

    Ugotowany makaron podaje polany sosem i posypuje parmezanem.
    Polecam bo jest pyszny!

  16. i druga zapiekanka

    Zapiekanka warzywna z rybą 🙂

    * 4 porcje makaronu (ulubiony kształt, np łazanki lub świderki)
    * 4 kostki z mintaja
    * 1 średni brokuł
    * 4 dojrzałe, nieduże pomidory
    * 1 szklanka słodkiej śmietany 30 %
    * 4-5 jajek
    * 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
    * ok.15 dag żółtego sera, najlepiej pikantnego
    * sól, pieprz
    * 2-3 łyżki masła lub margaryny

    —Rybę wcześniej rozmrażam. Makaron gotuję zgodnie z przepisem na opakowaniu. Brokuła oczyszczam, sparzam i dzielę na różyczki. Pomidory kroję w cząsteczki. Formę żaroodporną natłuszczam masłem. Układam w niej warstwami makaron, rybę, brokuły i pomidory.

    —Śmietanę dokładnie (!) mieszam z rozbełtanymi jajkami, doprawiam solą, pieprzem i świeżo zmieloną gałką. Tą mieszaniną zalewam całość w formie. Posypuję tartym serem i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 170 stopni na ok. godzinę.

    Ps. 1 Mieszaninę śmietanowo-jajeczną można przyprawić jeszcze świeżymi ziołami (ulubionymi, czasem dodaję tymianek)
    Ps.2 Składnik na ok 4 porcje
    Ps.3 To pyszne danie dekoruję oczywiście natką pietruszki 🙂

    serdecznie zachęcam do spróbowania

    dziękuję za uwagę 🙂

  17. …BIG-muszle ze szpinakiem

    * 4 porcje makaronu (duże muszle)
    * ok.60 dag szpinaku
    * 3-4 pomidory
    * 20 dag mielonego białego sera
    * 2-3 ząbki czosnku
    * 2 cebule
    * 2 łyżki oleju
    * 2-3 łyżki bułki tartej
    * 100 ml mleka
    * gałka muszkatołowa
    * sól, pieprz
    * 4 łyżki masła

    —Makaron gotuję w osolonej wodzie z dodatkiem oleju. Po ugotowaniu przelewam zimną wodą. Cebulę siekam, czosnek przeciskam przez praskę.Szpinak myję, osuszam i drobnej kroję.

    —Na 2 łyżkach masła szklę połowę cebuli i czosnek, dodaję szpinak i smażę kilka minut. Doprawiam do smaku. Po przestudzeniu miksuję z serem, bułką tartą i mlekiem. Po raz kolejny sprawdzam smak, doprawiam …

    —Farszem napełniam muszle. Na maśle podsmażam resztę cebuli, dodaję posiekane pomidory. Doprawiam i przelewam na dno naczynia żaroodpornego. Układam muszle i zapiekam ok. 20 minut w 180 st.

    Z uwagi na to, że danie pięknie się prezentuję 🙂 półmisek kładę na stół, a rodzinka podziwia 😉

    *zamiast białego sera czasem dodaję pokrojoną w kosteczkę mozzarellę lub pokruszony ser feta 😉

    oczywiście życzę smacznego, miłego dnia 🙂

  18. moja propozycja to makaron tagliatelle z cukinią w sosie z dodatkiem sera pleśniowego i wędzonego łososia
    Składniki:
    makarona tagliatelle (lub inny ulubiony)
    średnia cukinia
    niewielki kawałek ulubionego sera pleśniowego
    opakowanie wędzonego łososia 100 g
    jogurt naturalny
    natka pietruszki
    sól, pieprz i ostra mielona papryka, łyżka oliwy

    cukinię kroimy w kostkę i podsmażamy do miękkości na oliwie, dodajemy pokrojonego wędzonego łososia, kawałek sera pleśniowego i jogurt natrualny, wszystko dokładnie mieszamy i dusimy do całkowitego rozpuszczenia sera, doprawiamy solą i pieprzem, makaron gotujemy al dente i wrzucamy do sosu mieszajac dokladnie aby cały sos pokrył dokładnie makaron, wykładamy na talerze, posypujemy natką pietruszki i ostrą mieloną papryką. Smacznego 🙂

  19. Makaron w sosie piwnym 🙂

    * 350 g makaronu typu rurki
    * 6 pomidorów
    * żółta papryka
    * 8 zielonych oliwek (bez pestek)
    * łyżka kaparów (niekoniecznie)
    * ząbek czosnku
    * 4 łyżki oleju
    * majeranek
    * sól, pieprz
    * natka pietruszki 🙂

    —Paprykę myję i kroję w paseczki.. Pomidory parzę, zdejmuję skórkę i kroje na małe kawałki. Czosnek obieram i siekam.

    —Wszystkie składniki podsmażam na gorącym oleju. Dodaję piwo. Duszę przez 15 minut, aby pomidory mogły puścić dużo soku.

    —Oliwki siekam. Razem z kaparami, majerankiem i drobno pokrojoną natką dodaję do sosu. Doprawiam do smaku solą i pieprzem.

    —Makaron gotuję przez 15-20 minut w dużej ilości osolonej wody. Gdy będzie miękki przelewam szklanką zimnej wody. Odcedzam.

    —Makaron przekładam do naczynia z sosem. Mieszam i tak zostawiam pod przykryciem na kilka minut, by potrawa nabrała aromatu. Rozkładam na talerze.

    *danie serwuję jako osobne lub czasem jako dodatek do mięsa

  20. Piekielne penne 🙂

    * 4 duże pomidory
    * ok 350 g makaronu penne (rurki)
    * 3 łyżki oliwy
    * 50 ml wódki
    * 3 ząbki czosnku
    *1 łyżka miodu
    * 2 łyżki posiekanej natki pietruszki 🙂
    * 1 łyżka posiekanej bazylii
    * sól, pieprz
    * tarty parmezan

    —Pomidory sparzam, obieram ze skórki i kroję w kostkę. Czosnek siekam (lub miażdżę) .

    –Na patelni rozgrzewam oliwę i gdy będzie ciepła dodaję czosnek i pomidory. Duszę na małym ogniu ok. 5 minut. Następnie dodaję natkę pietruszki, łyżkę miodu i doprawiam ”na ostro” pieprzem i solą. Do gorącego sosu dodaję kieliszek wódki.

    —Ugotowany ciepły makaron mieszam z sosem pomidorowym, dodając na końcu tarty parmezan i posiekane listki bazylii.

  21. Thai chi, czyli makaron ryżowy w sosie ostro-słodkim
    Ponieważ człowiek uczy się całe życie, nie wstyd mi przyznać, że dopiero niedawno nauczyłam się posługiwać pałeczkami. Jakoś przez tyle lat udawało mi się tego uniknąć, ale moja Druga Połówka przekonała mnie bez trudu, że to nie takie trudne i nieprzyjemne. Teraz z chęcią odkładam nóż i widelec, żeby zjeść za pomocą drewnianych drążków z Dalekiego Wchodu.
    Lubię eksperymentować zarówno z makaronem ryżowym, jak i sojowym. Nie zawierają one ani glutenu, ani cholesterolu, więc śmiało można je określić kategorią „zdrowa żywność”. W smaku jednak wolę pierwszy i to na niego padło. Danie doskonale nadaje się do „pałeczkowania” („pałaszowanie” + „pałeczki”.) 😉

    Makaron ryżowy z fasolką w sosie ostro-słodkim

    Składniki (dla 2 osób):
    – opakowanie makaronu ryżowego
    – kalafior
    – 500g fasolki szparagowej żółtej
    – 400g kapusty włoskiej
    – szczypiorek do dekoracji
    – 200g słodkiego sosu curry
    – 200g sosu czosnkowego (ostrego)
    – sól

    Kalafiora, fasolkę i kapustę gotujemy do miękkości w osolonej wodzie, odcedzamy, przyprawiamy. Makaron przygotowujemy według przepisu na opakowaniu, odcedzamy, kładziemy na talerze. Sosy mieszamy ze sobą oraz z warzywami i kładziemy na makaron. Dekorujemy szczypiorkiem. Pałeczkujemy 😉

  22. Szpinak i makaron w roli głównej, czyli pasta i basta!
    Dzień włoski czas zacząć. Kupując moje ulubione tagliatelle napadł mnie szpinakowy zawrót głowy i tak w moich myślach narodził się pomysł na tagliatelle con spinaci według własnej inwencji. Tym razem zakupiłam puree szpinakowe i postanowiłam się z nim zmierzyć. Dlaczego zmierzyć? Otóż, myślę że każde podniebienie, które próbowało różnie przyrządzonego szpinaku wie, że często jego smak jest jak dojrzała zielona… trawa. Właśnie tego posmaku za wszelką cenę staram się unikać. Najlepszym towarzyszem tej zielonej rośliny jest czosnek – nadaje mu wyrazisty smak odganiając tym samym wszystkie trawiaste akcenty. Oczywiście – lepszy jest szpinak świeży, które zachowuje swoje dobroczynne właściwości, a nie tylko walory smakowe.
    Tak więc dziś pasta i basta, a raczej początek – zaczynamy!

    Składniki:
    – opakowanie szpinaku (mrożonego lub świeżego)
    – cztery ząbki czosnku
    – spora cebula
    – jogurt naturalny
    – olej rzepakowy
    – koperek
    – bazylia
    – pieprz, sól

    Najpierw gotujemy makaron według zaleceń na opakowaniu, z łyżką oliwy – wolę miękki niż al dente, dlatego trzymam go w garnku dłużej. Następnie odcedzam.
    Do garnka wkładam szpinak, gotuję do miękkości, odcedzam.
    Na patelni rozgrzewam olej rzepakowy, kładę na niego pokrojony w kostkę czosnek (2 ząbki) i podsmażam dosłownie pół minuty. Następnie dodaję pokrojoną w ćwiartki krążków cebulę, podsmażam kilka minut, w końcu łączę to wszystko ze szpinakiem, mieszając co pół minuty. Trzymam tak składniki na patelni 5-7 minut, posypując solą, bazylią i pieprzem.
    W tym samym czasie przygotowuję z jogurtu, koperku oraz dwóch ząbków czosnku (wyciśniętych przez praskę) sos czosnkowy.
    Makaron wykładam na rondelek, na niego kładę szpinak, sos i trochę koperku. To pierwsza odsłona.
    Osobiście do jedzenia polecam drugą – mieszam wszystko razem łyżką aż powstaje dosyć jednolite danie.
    Gotowe!

  23. Smaki Indonezji, czyli makaron z sosem satay
    Sosu satay spróbowałam dopiero kilka dni temu, dlatego pod tym względem śmiało można mnie nazwać żółtodziobem. Jednak od razu postanowiłam wypróbować swoich sił w jego domowym przygotowaniu. Samo „satay” to raczej precyzyjne określenie konkretnej potrawy, którą są kawałki mięsa nadziane na patyczki bambusa (u nas powiedzielibyśmy szaszłyki). U mnie satay to „jedynie” sos, a danie jest bezmięsne. Tyle tytułem wstępu, zabierajmy się do roboty!

    Składniki:
    – jeden brokuł
    – jeden kalafior
    – paczka makaronu typu azjatyckiego
    – pół puszki mleka kokosowego
    – sos rybny (2 łyżki)
    – cukier (łyżka)
    – zmielone orzechy – fistaszki (300g)
    – pasta curry
    – sól
    – ser lub pędy bambusa do przybrania

    Zagotowujemy mleko kokosowe (pół puszki),dodajemy pastę curry i zmniejszamy ogień.. Wsypujemy zmielone orzechy, cukier, wlewamy sos rybny, 100 ml wody. Teraz mieszając staramy się utrzymać w cieple przez kilka minut.
    Makaron gotujemy według wskazówek na opakowaniu, odcedzamy. Brokuła i kalafiora porcjujemy na różyczki i blanszujemy w osolonej wodzie. Makaron łączymy z warzywami i polewamy sosem satay. Przybieramy serem lub pędami bambusa.

  24. Makaron „włoskie lato”

    Makaron kokardy „Lubella”
    30 dkg pieczarek
    1 cebula
    natka pietruszki
    1 puszka tuńczyka w wodzie
    śmietana 30 %
    mały serek topiony – kremowy
    Na patelni na łyżce oleju szklimy cebulę, dodajemy pokrojone pieczarki i dusimy parę minut , następnie dodajemy tuńczyka i serek topiony .To wszystko zalewamy śmietaną i czekamy aż się zagotuje i zgęstnieje , na koniec posypujemy natką pietruszki drobno posiekaną
    Makaron ugotwać w/g przepisu i podawać z w/w sosem Smacznego

  25. Makaron spagetti na szybko

    Makaron spageti pełne ziarno Lubella
    boczek wędzony
    suszone pomidory
    cebula
    ser parmezan
    boczek topimy a skwarki na nim podsmażamy cebulę , dodajemy pokrojone suszone pomidory
    Makaron gotujemy
    Do ugotowanego makarony wrzucamy przesmażony boczek i mieszamy, wyrzucamy na talerz i posypujemy serem .Można jeszcze do boczku dodać czosnek , ale to już jak kto lubi Smakowitości

  26. Makaron z dyni 🙂

    * 1/2 opakowania makaronu wstążki
    * kawałek dyni
    * duża marchewka
    * średnia cukinia
    * natka pietruszki
    * pęczek tymianku
    * średnia cebula
    * sól, pieprz
    * oliwa z oliwek

    —Makaron gotuję w osolonej wodzie. Odcedzam i przelewam zimną wodą. Marchewkę obieram i kroje w cieniutkie, jak najdłuższe paseczki. Dynię obieram ze skórki i nożem do obierania wycinam długie paski. Tak samo postępuję z cukinią ( z tym, że nie obieram ze skórki, jeśli jest młoda).

    —Na patelni podsmażam pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Dodaję po kolei wszystkie pokrojone warzywa, zaczynając od marchewki. Kiedy wszystkie ”warzywne paski” są zeszklone dodaję makaron i duszę chwilę pod przykryciem. Na koniec dodaję posiekaną drobno natkę i tymianek. Przyprawiam do smaku solą i pieprzem.

    🙂

  27. Szybka i oryginalna zapiekanka kapuściana

    * 4 porcje makaronu np. świderki
    * 50 dag kapusty kiszonej
    * 50 dag pieczarek
    * 2 cebule ( może użyć jednej białej i drugiej czerwonej)
    * ok. 30 dag sera żółtego ( pikantnego)
    * ok.3 łyżek oleju

    —Makaron gotuję zgodnie z przepisem na opakowaniu. Kapustę siekam drobnej , gotuję i odcedzam. Pieczarki oczyszczam, kroję i przesmażam w osobnym naczyniu.

    —Cebulę kroję w kostkę i przesmażam na rozgrzanym oleju ( zrumienić). Dodaję kapustę i pieczarki, chwilę duszę pod przykryciem.

    —Ser ścieram na tarce o dużych oczkach. Na żaroodporne talerze przekładam makaron, na nim rozkładam kapustę z pieczarkami. wierch oprószam starym serem i zapiekam 🙂

    (zamiast talerzy można zapiec w naczyniu żaroodpornym)

    *przed podaniem danie można polać kleksem ketchupu

  28. Moja propozycja konkursowa to Letni makaron z twarożkiem i sosem malinowym – idealny na pożegnanie lata 🙂

    Składniki na jedną porcję:
    – Makaron razowy Farfalle (lub inny rodzaj) – 75g
    -Ser twarogowy chudy – ok. 80g
    – Jogurt naturalny – 1 łyżka
    – Cukier – łyżeczka
    – Maliny – szklanka
    – Miód – 1 i 1/2 łyżki
    – Potarta skórka z cytryny – łyżeczka
    – Ocet balsamiczny – łyżeczka
    – Oliwa z oliwek – łyżeczka

    Sposób przygotowania:
    1. Makaron gotujemy w lekko osolonej wodzie.
    2. Przygotowujemy twarożek poprzez zmieszanie sera, jogurtu i cukru.
    3. Przygotowujemy sos malinowy:
    – do garnka wlewamy ocet balsamiczny, miód, oliwę oraz dodajemy skórkę z cytryny – wszystko mieszamy i podgrzewamy.
    – następnie dodajemy maliny – rozgniatamy je widelcem, całość przez chwilę gotujemy.
    – tak przygotowany sos można przetrzeć przez sitko, aby usunąć pestki (ale nie jest to konieczne).
    4. Na talerzu układamy makaron, następnie twarożek i na sam koniec potrawę polewamy sosem malinowym.

    Pozdrawiam, Paulina

  29. CONCHIGLIE CZYLI DUŻE MUSZLE WYPEŁNIONE NADZIENIEM SEROWO-MALINOWYM, Z NUTĄ ŚWIEŻEJ MIĘTY CYTRYNOWEJ

    Oblana słońcem malina wtopiła się w puszystą ricottę, by stworzyć aksamitny i delikatny sos. Dorodne muszle, przywodzące na myśl wakacje nad ciepłym morzem, użyczyły owocowemu nadzieniu serdecznej gościny. Cytrynowa mięta odgrywa wdzięczną rolę wisienki na torcie. To danie, co roku pozwala mi poczuć intensywny smak lata.

    Składniki na 10-12 sztuk:
    10-12 sztuk conchiglie
    15 dag świeżych malin + dodatkowo 10-12 sztuk do dekoracji (po1 szt. na muszlę)
    10 dag sera ricotta
    10-12 listków świeżej mięty cytrynowej (po 1szt. na muszlę)
    brązowy cukier w ilości: do smaku

    Sposób wykonania:
    Muszle gotujemy w lekko osolonej wodzie, zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi na opakowaniu. Maliny miksujemy z serem i brązowym cukrem. Ugotowane, lekko przestudzone conchiglie wypełniamy farszem. Dekorujemy świeżą miętą cytrynową i malinami. Gotowe! Wcinamy ze smakiem. 🙂

    Pozdrowienia! 🙂

    Kasia vel Droczilka

  30. Zapiekane łazanki 🙂

    * opakowanie łazanek
    * ok. 30 dag mięsa wieprzowego
    * ok. 40 dag kapusty kiszonej
    * 3-4 suszone grzybki
    * 2 cebule
    * czubata łyżka mąki
    * tarta bułka
    * majeranek
    * sól, pieprz
    * olej

    —Mięso kroję na kawałki. Oprószam solą, pieprzem i lekko mąką. Smażę na gorącym oleju. Grzyby wcześniej namoczone gotuję i kroję w paski ( wywar zostawiam). Kapustę kroję na mniejsze kawałki i zalewam wywarem z grzybów, zagotowuję i duszę pod przykryciem do miękkości ( woda powinna odparować). Cebulę obieram, siekam przesmażam na oleju, następnie wsypuję resztę mąki i mieszam do zarumienienia. Po czym dodaję do kapusty.

    —-Łazanki gotuję na półtwardo w osolonej wodzie.Studzę i mieszam z kapustą, grzybami i mięsem. oprószam majerankiem. Całość wkładam do żaroodpornego naczynia posmarowanego olejem i posypanego bułką tartą. Zapiekam ok.25 minut w 180 st.

    🙂

  31. Oryginalna zupa z gruszek

    ….z cynamonem pachnie jak wspomnienie lata 🙂

    * dowolny makaron np. świderki
    * ok. 60 dag dojrzałych gruszek
    * szklanka śmietany
    * 3/4 szklanki cukru ( można użyć mniej, jeśli nie lubimy potraw bardzo słodkich)
    * pół łyżeczki mielonego cynamonu
    * pół łyżeczki mielonych goździków
    * listki mięty i cząstki gruszek do dekoracji

    —Gruszki obieram, wykrawam gniazda nasienne a miąższ kroję na cząstki ( kilka odkładam do dekoracji) Pokrojone wkładam do garnka zalewam litrem wrzątku, wsypuję cynamon, goździki i cukier. Doprowadzam do wrzenia i gotuję kilka minut. Wlewam śmietanę, mieszam i podgrzewam.

    —-Makaron gotuję według przepisu na opakowaniu. Zupę podaję z makaronem. Każdą porcję ozdabiam listkiem mięty, cząstkami gruszek i oprószam cynamonem 🙂

  32. Nasz przepis na danie makaronowe uwielbiane przez wszystkich członków naszej rodziny idealne i szybkie kiedy wpadną do nas niespodziewani goście

    ” Unowocześnione spagetii (świderki, pene, tagiatelle) z cukinią i pomidorami”

    Składniki:
    500 g mięsa mielonego
    ulubiony makaron
    2 srednie cukinie,
    5 pomidorów
    cebula
    puszka kukurydzy
    sól pieprz do smaku

    Gotujemy makaron wg. przepisu. Na patelni rozgrzewamy troszke oleju, wsypujemy pokrojona w kostkę cebulę, rumieniomy. Dodajemy mięso i dusimy. Po około 10 minutach dodajemy obrane ze skórki pomidory pokrojone w większa kostkę oraz cukinię pokrojoną w kostkę (jak ktoś lubi mozna zostawic cukinie ze skórką, pozbywamy sie jednak nasion) i dusimy no miękkości cukini ok 15 minut. Na końcu dodajemy kukurydzę, a jeśli ktoś lubi bardzo gęsty sos to zagęszczamy 1 łyżką mąki i ?Gotowe,pozostaje nałożyc na talerz ugotowany makaron, polac sosem i delektować się SMAKAMI LATA

  33. Makaron z brokułami w sosie śmietanowo z kurczakiem
    Składniki:
    1 brokuł
    Makaron (najlepiej rurki lub kokardki)
    1 śmietana 18%, ale może też być 12%
    Pół opakowania serka topionego śmietankowego
    Musztarda (jakakolwiek, byleby nie stołowa)
    Czosnek (wedle uznania)
    Ser żółty do posypania
    1 duży ładny filet z piersi kurczaka
    Serek marcarpone

    Przygotowanie:
    Brokuł gotujemy w osolonej wodzie, tak aby się nie rozgotował. W tym samym czasie wstawiamy wodę na makaron. Filet z kurczaka kroimy w kostkę i smażymy na patelni z dodatkiem oliwy lub oleju.

    Sos:
    Na patelni podsmażamy czosnek przeciśnięty przez praskę, śmietanę mieszamy z musztardą. Na ostygniętą oliwę wylewamy śmietanę – ostrożnie, żeby się nie zważyła, następnie serek topiony. Do tego ugotowane i ostygnięte brokuły. Ugotowany makaron odcedzamy i łączymy z sosem. Do całości dodajemy usmażony filet z kurczaka.
    Na talerzach posypujemy startym serem żółtym.

  34. Pijane spaghetti 😀

    Butelka wina czerwonego słodkiego
    paczka makaronu spaghetti
    grzyby- ja lubię z kurkami, ale można użyc innych wg uznania
    śmietanka co najmniej 18%
    łyżka masła
    parmezan
    przyprawy
    Makaron gotujemy w odpowiedniej ilości wody- łącznie z winem. Ugotowany makaron będzie czerwony z charakterystycznym posmaczkiem.
    Sosik- na maśle usmażyć grzyby, zalać śmietanką, doprawić.

    Zawijamy makaron, w środek układamy sos grzybowy, wierzch prószymy tartym parmezanem. Prosto i smacznie!

  35. Składniki: 200 g makaronu kokardki; 1 udko wędzone; 1 puszka ananasa; 1 puszka kukurydzy, 1 mała cebula biała, 1 mała cebula czerwona. Sos: średni majonez; 2 łyżki jogurtu naturalnego; 1-2 łyżki przyprawy curry.
    Przygotowanie: Makaron gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Dobrze jeśli będzie lekko twardy. Kurczaka kroimy w kostkę. Cebulę obieramy i drobno szatkujemy. Kukurydzę i ananasa odsączamy. Jeśli mamy ananasa w plastrach to kroimy go w kostkę. Wszystkie składniki mieszamy. W osobnej misce mieszamy majonez, jogurt i przyprawę (którą dodajemy w zależności od upodobań). Gotowy sos dodajemy do pozostałych składników i dokładnie mieszamy. Sałatkę możemy ozdobić np. kilkoma kokardkami z makaronu i plastrami ananasa. Smacznego!

  36. Błyskawiczna sałatka 🙂

    Składniki:
    100 g makaronu rurki,
    1 puszka kukurydzy,
    1 puszka groszku,
    6 jajek,
    1 średnia cebula,
    1 małe, kwaśne jabłko,
    majonez,
    sól, pieprz.

    Makaron gotujemy. Kukurydzę i groszek odsączamy. Jajka gotujemy na twardo, obieramy i kroimy w kostkę. Jabłko obieramy i trzemy na tarce o grubych oczkach. Cebulę kroimy w kostkę. Wszystkie składniki mieszamy, doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Dodajemy majonez.

    Rada: Można dodać również puszkę fasoli czerwonej, aby sałatka zyskała bardziej kolorowy wygląd.

  37. Zapiekanka idealna zarówno na obiad dla pracujących i gotujących po pracy.

    Składniki: 300 g makaronu rurki,
    0,5 szkl. mleka,
    150 g sera żółtego,
    pół kostki drobiowej,
    200 ml śmietany 12%,
    mąka do zagęszczenia sosu,
    masło do wysmarowania naczynia żaroodpornego,
    świeża bazylia i tymianek z mojego balkonu.

    Surowy makaron wsypujemy do naczynia żaroodpornego wysmarowanego masłem. Przygotuj sos: Podgrzewamy mleko i do ciepłego dodajemy 50 g startego na dużych oczkach sera, mieszamy aż do rozpuszczenia. Potem dodajemy pół kostki drobiowej i mieszamy aż do jej rozpuszczenia. Następnie zaprawiamy sos śmietaną połączoną z mąką. Kiedy zgęstnieje, zdejmujemy z ognia. Do sosu wsypujemy bazylię i tymianek. Sos wlewamy do naczynia żaroodpornego. Pozostały ser trzemy na tarce o grubych oczkach i posypujemy makaron. Zapiekamy ok. 30 minut w temperaturze 200 st. C.

    Bella! Smacznego!

  38. Makaronowa sałatka z serem feta i słodkimi pomidorkami

    Takie proste i takie pyszne połączenie 🙂

    Składniki

    – około 150 g dowolnego makaronu;
    – ser feta;
    – kolorowe pomidorki koktajlowe;
    – listki bazylii;
    – oliwa z oliwek;
    – sól;
    – świeżo mielony kolorowy pieprz.

    Przygotowanie

    Makaron ugotuj al dente w osolonej wodzie wg instrukcji na opakowaniu. Pomidorki umyj, osusz i pokrój na połówki lub ćwiartki, ser w kostkę, listki bazylii posiekaj. Zimny makaron połącz z pozostałymi składnikami, dopraw do smaku solą, pieprzem i oliwą. Całość delikatnie wymieszaj.

  39. Makaronowa sałatka z tuńczykiem

    Sycąca, zdrowa i pyszna!

    Składniki

    – 150 g makaronu penne pełne ziarno;
    – 1 puszka tuńczyka w sosie własnym;
    – szczypior;
    – 1 ogórek;
    – sok z cytryny;
    – 2 łyżki oliwy;
    – świeżo mielony kolorowy pieprz;
    – sól.

    Przygotowanie

    Makaron ugotuj al dente według przepisu na opakowaniu. Obranego ogórka pokrój w kostkę, a szczypior posiekaj. Tuńczyka dobrze osącz z zalewy. W miseczce wymieszaj makaron z ogórkiem i tuńczykiem. Całość skrop sokiem z cytryny i oliwą. Posyp szczypiorem, kolorowym pieprzem i solą. Sałatkę polecam podawać schłodzoną.

  40. Kolanka w sosie serowym z brokułami

    Jak ja lubię takie obiady 😉 Szybkie i pyszne !

    Składniki

    – pół opakowania dowolnego makaronu;
    – świeży brokuł;
    – 200 ml śmietany 30%;
    – 10 dkg serka topionego śmietankowego;
    – sól;
    – pieprz;
    – chili;
    – starty parmezan.

    Przygotowanie

    Brokuł potnij na mniejsze kawałki i ugotuj w osolonej wodzie. Makaron ugotuj wg instrukcji na opakowaniu. Ser topiony pokrój na mniejsze kawałki i połącz ze śmietanę, a następnie wlej na rozgrzaną patelnię i gotuj na wolnym ogniu do momentu, aż ser całkowicie się rozpuści. Kolejno wrzuć do sosu brokuły i makaron. Dopraw do smaku solą, pieprzem i chili. Wszystkie składniki wymieszaj i podawaj posypane parmezanem.

  41. Penne Pełne Ziarno z sardynkami w oleju i pomidorami malinowymi

    Składniki:
    Opakowanie makaronu Penne Pełne Ziarno
    2 puszki sardynek w oleju (ok. 250g)
    4 duże pomidory malinowe
    100g czarnych oliwek
    2 ząbki czosnku
    Natka pietruszki
    Przyprawy: sól, pieprz, pesto z peperoncini

    Przygotowanie:
    Czosnek kroimy na cieniutkie plasterki a pomidory malinowe na drobną kostkę.
    Podsmażamy lekko czosnek na oliwie i następnie dodajemy pomidory. Gdy pomidory lekko zmiękną, wrzucamy 2 puszki sardynek razem z olejem. Gotujemy chwilę, rozdrabniając sardynki na mniejsze kawałki. Dodajemy posiekaną pietruszkę i pokrojone na połówki oliwki. W między czasie gotujemy makaron penne pełne ziarno al dente, odsączamy i wrzucamy do gotowego sosu. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i przyprawą pesto z peperoncini.

    Smacznego 🙂

  42. Każdy z nas przyzwyczaił się do mięsno-serowych zapiekanek z dodatkiem warzyw. Chciałabym więc odejść trochę od tego standardu i zaproponować zapiekankę owocową. Pyszną, zdrową, sycącą, dobrą jako lekki nietypowy obiad, ale także z powodzeniem podawaną jako deser. Kombinacja owoców może być taka na jaką mamy ochotę, aczkolwiek ja podaję przepis z wykorzystaniem owoców, które lubię najbardziej. A więc do dzieła…. 😀

    OWOCOWA ZAPIEKANKA MAKARONOWA

    Składniki:
    -30 dag makaronu (może to być dowolny makaron, ale ja najbardziej polecam taki grubszy typu świderki)
    -ok. 80 dag owoców (ja polecam mix jabłek, gruszek i brzoskwiń)
    -4 jajka
    -1,5 szkl śmietany
    -5 łyżek cukru
    -2 łyżki mąki ziemniaczanej
    -garść rodzynek
    -2 łyżki masła

    Makaron należy ugotować al dente wg. przepisu na opakowaniu, a następnie odcedzić, wymieszać z masłem i pozostawić do ostudzenia. Jabłka i gruszki kroimy w kostkę i dusimy z łyżką cukru, aby były miękkie, ale nie rozpadające się. Brzoskwinie także kroimy w kostkę, ale nie dusimy ich na patelni z jabłkami i gruszkami. Następnie łączymy makaron z owocami oraz rodzynkami i delikatnie całość mieszamy. Przekładamy makaron na blachę wysmarowaną tłuszczem i posypaną bułką tartą. Śmietanę i jajka miksujemy z dodatkiem mąki ziemniaczanej i pozostałego cukru. Tak przygotowanym sosem zalewamy makaron. Z wierzchu zapiekankę można posypać cynamonem, cukrem z wanilią bądź odrobina kakao, ale nie jest to oczywiście konieczne 🙂 Pieczemy w 200 stopniach ok 40 minut. Smacznego!

  43. Rureczki z kabanosem i grzybami leśnymi

    Wyśmienity makaron należy podawać z pysznym sosem. Sezon grzybowy trwa, borowiki, maślaki i kurki tylko czekają aby je ktoś znalazł. Połączenie grzybów, kabanosów i słodkiej śmietanki wyszło znakomicie!.

    Składniki:

    30 dag makaronu
    15 dag kabanosów
    świeże grzyby leśne, ilość wg. uznania
    3 ząbki czosnku
    200 ml słodkiej śmietany
    sól
    pieprz
    świeża natka pietruszki
    oliwa z oliwek
    plaster bakłażana, opcjonalnie jeśli lubicie

    1. Makaron ugotować wg. przepisu na opakowaniu.

    2. Na patelni rozgrzewamy oliwę i smażymy pokrojone w 1 cm kawałki kabanosy, dodajemy drobno posiekany czosnek i bakłażan jeśli zdecydujecie się go dodać. Następnie dodajemy pokrojone grzyby, podlewamy niewielką ilością wody i dusimy z przyprawami. Gdy woda się zredukuje, a grzyby zmiękną wlewamy śmietankę, dusimy przez kilka minut. Na sam koniec dodajemy świeżą natkę pietruszki.

    3. Makaron podajemy polany sosem :), smacznego, Agnieszka

  44. SPAGHETTI W GNIAZDACH CUKINII Z AROMATYCZNYM ANCHOIS

    Makaron można przygotować na wiele sposobów. Dziś proponuje mega aromatyczne spaghetti w oliwie, ziołach z anchois w gniazdkach z cukinii skropionej sosem teriyaki…symfonia smaku dla podniebienia 🙂

    Składniki dla 4 osób:
    25 – 30 dag makaronu nitki od Lubelli
    2-3 ząbki czosnku
    puszka anchois
    szczypior – tymianek – bazylia, dobrze jest wybrać jeden gatunek zioła
    mała cukinia
    4-5 łyżki oliwy z oliwek
    2- 3 łyżki sosu teriyaki
    pieprz
    sól

    1. Makaron gotujemy wg. przepisu na opakowaniu, odzcedzamy.
    2. Cukinie ścinamy w cienkie podłużne pasy i każdy z jednej strony skrapiamy kilkoma kroplami sosu teriyaki.
    3. Zioła drobno kroimy, czosnek przeciskamy wyciskarką, łączymy zioła i czosnek z oliwą i pieprzem. Dokładnie mieszamy i łączymy z odcedzonym makaronem, dobrze mieszamy. Makaron stanie się aromatyczny i pyszny.
    4. Plastry cukinii zwijamy tak aby strona z sosem była wewnątrz, makaron zwijamy w gniazda i napełniamy cukiniowe sakiewki, do każdego zawijasa dodajemy kawałek aromatycznego anchois.Podajemy na gorąco.

    Pozdrawiam, Apetyczna

  45. Oto danie makaronowe, które Mama szykowała nam w upalne dni.
    Składniki (porcja na dwie osoby):
    -makaron Lubella Penne
    -3 pomidory
    -1 czerwona cebulka
    -jeden ogórek zielony/można zastąpić cukinią
    -1 papryka czerwona
    -sałata lodowa lub rukola lub kapusta pekińska (kilka liści, rukoli trochę więcej)
    -ser feta (pół opakowania)
    -bazylia

    Makaron gotujemy wg przepisu na opakowaniu. W tym czasie sparzamy pomidory, obieramy ze skórki, kroimy w grubą kostkę. Paprykę kroimy na drobniejszą kostkę. Ogórek obieramy, kroimy w grubszą kostkę (jeśli używamy cukinii postępujemy podobnie). Cebulę kroimy na półtalarki. Ser feta na kostkę, a sałatę rwiemy/kapustę siekamy na paski/rukoli nic nie robimy, wystarczy umyć ;). Kiedy makaron wystygnie podajmy na talerzu, wrzucamy kilka kostek sera feta i dosypujemy warzywa. Na koniec posypujemy bazylią lub ewentualnie sosem vinegret.
    Danie bardzo proste, ale bardzo przyjemne w letnie upały, kiedy nie ma się ochoty na nic ciepłego, a głód trzeba jakoś zaspokoić.

  46. Lato to mój ulubiony czas na eksperymentowanie w kuchni. Podczas tej pory roku na rynku dostępnych jest najwięcej warzyw, owoców i przypraw. Jednak na konkurs napiszę moją ulubioną potrawę od wielu lat, którą mogłabym jeść niemal codziennie. W moim domu już nazywa się go Makaronem a la Aga.
    Składniki:
    makaron (ugotowany al dente)
    1 duży bakłażan pokrojony w kostkę
    1 duża lub 2 średnie cukinie pokrojone w kostkę
    3-4 duże pomidory obrane ze skórki (chyba, że ktoś szczególnie lubi skórkę)
    (najlepiej świeże) liście bazylii
    2 ząbki czosnku
    oliwa
    sól
    pieprz
    (inne przyprawy według upodobań)

    Przygotowanie:
    Ugotować makaron al dente, w między czasie robiąc sos:
    Na rozgrzaną patelnię należy wlać oliwę, wrzucić wcześniej posiekany czosnek i podsmażyć przez kilka minut
    Bakłażana pokroić w kostkę i usunąć pestki ze środka. Wrzucić na patelnię i podsmażyć kilka minut (mniej więcej 6 minut). Bakłażan absorbuje tłuszcz z patelni, więc w razie potrzeby można dolać 2 łyżki oliwy. W połowie smażenia dodać odrobinę soli.
    Teraz należy dodać do tego wcześniej pokrojoną tak jak bakłażana cukinię i podsmażać przez kolejne kilka minut.
    Następnie do całości dodać pokrojone ładnie pomidory bez skórki. Pomidory utworzą gęsty sos, który trzeba podsmażyć kolejnych kilka minut
    Doprawić według smaku pieprzem i solą. Wrzucić do tego dużą ilość posiekanych liści bazylii.

    Makaron z tak przyrządzonym sosem można dodatkowo udekorować kolejną porcją bazylii.

  47. Szybkie i pyszne spaghetti

    bedzie nam potrzebne:
    -puszka pomidorow lub jak ktos bardziej preferuje 2-3 pomidory
    -cukier
    -pieprz
    -sól
    -świeże oregano, bazylia, tymianek
    -masło
    -oliwa
    -makaron spaghetti

    Przygotowanie:
    Na nagrzaną patelnię dajemy 1/4 kostki masła, a także dodajemy łyżeczkę oliwy. W miedzyczasie mozemy zaczac gotowac wode na makaron, dodajac 2 lyzki soli .
    Gdy maslo sie juz roztopi dodajemy pomidory z puszki , dodajemy cukru- łyżeczkę, jesli ktos lubi bardziej slodkie smaki to mozna 2 dac- sól 2 szczypty, i pieprz, jeżeli ktos preferuje ostre smaki mozna dodac chilli dla zaostrzenia smaku. I tak doprawiony sos zostawiamy na wolnym ogniu na okolo 30 min. Gdy juz na naszej patelni nie bedzie soku z pomidorów, a sos bedzie lekko gesty mozemy dodac naszych wspanialych aromatyczznych przypraw. Tutaj juz zależy od gustów. Kilka listków oregano bazyli i tymianku poprawi smak naszego sosu. Oczywiscie w miedzyczasie do wody wrzucilismy makaron, gdy juz ugotujemy go w ulubiony sposób odcedzamy go.
    Rada: jesli nie chcemy aby nasz makaron sie kleil do wody wlewamy troche oliwy.
    I to juz koniec, wystarczy teraz wyłożyć wszystko na talerz. Można dodać, jesli ktos lubi, starty parmezan.
    Smacznego!

  48. Moja propozycja to torcik makaronowy na słodko z makaronem spaghetti i jabłkami Pyszny torcik makaronowy podany na słodko

    Składniki
    40 dkg makaron spaghetti Lubella
    6 szt jabłka
    2 szt serek homogenizowany np Danio
    4 szt jajka
    2 łyżeczki cynamon
    rodzynki
    orzechy włoskie pokruszone
    6 łyżek mleko
    1 łyżka masło
    Sposób przygotowania
    1.
    Makaron gotujemy al dente w osolonej wodzie studzimy. Jabłka obieramy ścieramy na tarce mieszamy z cynamonem i rodzynkami albo z przyprawą do szarlotek,jak lubimy słodkie to dodajemy trochę cukru. Tortownicę smarujemy masłem. Makaron mieszamy z jabłkami wykładamy do tortownicy 28 cm.Serek homogenizowany waniliowy mieszamy z mlekiem i jajkami,masę wylewamy na makaron .Na górę dajemy orzechy włoskie i trochę rodzynek.Tortownicę wkładamy do nagrzanego piekarnika 175 st i pieczemy około 45 minut .Na górę można też dać gwiazdki z jabłka obtoczone w cynamonie.

    POLECAM !!!

  49. Makaron z fasolką szparagową i łososiem

    Składniki:
    -makaron tagliatelle
    -zielona fasolka szparagowa
    -wędzone brzuszki z łososia
    -śmietana 36%
    -świeża bazylia
    -sól

    Brzuszki z łososia kroimy drobno i podsmażamy na patelni bez tłuszczu.
    Fasolkę szparagową kroimy na mniejsze kawałki i gotujemy al dente.
    Do łososia dodajemy śmietanę, solimy,chwilę gotujemy, następnie dodajemy posiekaną bazylię oraz ugotowaną fasolkę i jeszcze podgrzewamy na małym ogniu.
    W osolonej wodzie gotujemy makaron al dente i jeszcze ciepły dodajemy do sosu i wszystko mieszamy.
    Smacznego 🙂

  50. Na lato proponuję moją ulubioną potrawę. Mówimy na nią zapiekanka, ale od zapiekanki trochę się różni.

    Składniki:
    – 2 opakowania rurek kolorowych Lubella
    – pół kilo pieczarek
    – 3 laski kiełbasy
    – 5 papryk
    – pół cukinii
    – kilka plasterków sera żółtego
    – przyprawy

    Sos:
    – 1 słoik sosu słodko-kwaśnego
    – litr wody
    – kilka łyżek mąki

    Wykonanie:
    Umyć wszystkie warzywa, pokroić pieczarki, cukinię w kostkę, kiełbasę w kostkę i paprykę. Ugotować makaron i wysypać go do brytfanki. Podsmażyć paprykę, pieczarki, cukinię oraz kiełbasę na patelni i dodać do brytfanki. Przygotować miskę na sos, wylać sos słodko kwaśny, dolać wodę. Zachować szklankę wody do wymieszania z mąką. Następnie cały zrobiony sos przyprawić według uznania i wlać wszystko do brytfanki. Całość wymieszać z zawartością. Na wierzch położyć ser żółty i wstawić brytfankę na parę minut do piekarnika.

    Smacznego!

    Jest to przepis na moją ulubioną potrawę pisany z głowy. Wyjdzie każdemu, nawet komuś kto ma problemy z gotowaniem. 🙂

  51. Moja propozycja na proste szybkie ale bardzo pyszne danie z makaronem spaghetti Lubella .
    Spaghetti z cukinią i szynką szwarcwaldzką.

    30 dkg makaronu spaghetti Lubella
    1 żółta cukinia
    2 plasterki boczku wędzonego
    2 plasterki szynki szwarcwaldzkiej
    olej na patelnię
    sól,pieprz,gałka ,imbir mielony do smaku
    śmietana 30% 4-5 łyżek
    natka pietruszki
    Makaron gotujemy al dente w osolonej wodzie odsączamy.
    Boczek kroimy w kostkę wytapiamy na patelni pod koniec dodajemy
    pokrojoną w większą kostkę szynkę obsmażamy chwilę.Cukinię myjemy
    nie obieramy ze skórki szatkujemy w paski na sposób azjatycki julienne.
    Boczek z szynką zdejmujemy z patelni na talerz na patelnię wlewamy
    trochę oleju dodajemy cukinię dusimy aby trochę zmiękła ,doprawiamy
    solą ,pieprzem gałką i imbirem mielonym wlewamy śmietanę dodajemy ugotowany
    makaron chwilę mieszamy . Na samym końcu najlepiej przed podaniem
    dodajemy boczek z szynką .
    Nakładamy na talerz posypujemy natką pietruszki.

    POLECAM !!!

  52. Moja kolejna propozycja to torcik makaronowy z szynką, pieczarkami papryką.

    Torcik makaronowy
    40 dkg makaronu spaghetti Lubella
    10 dkg szynki gotowanej
    1 papryka czerwona
    1 puszka tuńczyka w oleju
    1 słoik pieczarek solonych
    1 koncentrat pomidorowy 90 gr
    2 szt serek do chleba o smaku czosnkowym
    250 ml śmietana 30%
    2 łyżeczki oregano
    magii w płynie do smaku
    3 jajka
    koperek zielony
    ser żółty do posypania
    PRZYGOTOWANIE:
    Makaron spaghetti Lubella gotujemy w osolonej wodzie al dente studzimy. Pieczarki i tuńczyka odsączamy.
    Paprykę i szynkę kroimy w kostkę
    .Do miski wlewamy śmietanę dodajemy serki,koncentrat pomidorowy,magi w płynie,oregano mieszamy trzepaczką ,do sosu wbijamy jajka i jeszcze raz mieszamy.
    Tortownicę 26 cm smarujemy masłem
    .Makaron mieszamy z pieczarkami i tuńczykiem ,częścią papryki i szynki wykładamy do tortownicy .Na makaron wlewamy wymieszany sos na górę dajemy pozostałą szynkę i paprykę posypujemy koperkiem zielonym
    .Na górę dajemy starty na tarce żółty ser.
    Tortownicę wkładamy do nagrzanego piekarnika 175 st i pieczemy około 45-50 minut..

    POLECAM !!!!

  53. Makaron z borowikami
    Składniki:

    1 szklanka świeżych prawdziwków (borowików),
    1 podwójna pierś kurczaka,
    300 ml kremówki,
    250 g makaron gniazdka,
    3 łyżki oliwy,
    sól,
    pieprz.

    Przygotowanie:
    Grzyby gotujemy ok. 3 minutek. Następnie kroimy je w kosteczkę. Makaron gotujemy al dente w osolonej wodzie. Na oliwie podsmażamy pierś kurczaka pokrojoną w kostkę. Przyprawiamy pieprzem i solą. dodajemy grzybki i dusimy pod przykryciem, co jakiś czas mieszając. Zalewamy kremówką i podgrzewamy, aż do zgęstnienia. Przyprawiamy. Na koniec dodajemy odcedzony makaron i mieszamy.

  54. Mój makaronowy przepis jest wyjątkowo prosty i szybki.

    Truskawkowe lato:

    Składniki (dla 2-3 osób):

    pół opakowania makaronu (najlepiej świderki lub kokardki)
    pół kilograma truskawek
    50-100 ml śmietany najlepiej 30%
    cukier

    Makaron gotujemy wg przepisu na opakowaniu, następnie przerzucamy na durszlak i polewamy zimną wodą. W międzyczasie ubijamy truskawki z cukrem wedle upodobań (nie podaję ilości, gdyż jedni wolą bardziej słodkie, inni mniej) za pomocą łyżeczki (można użyć do tego blendera, ale ubijając łyżeczką pozostają kawałki truskawek, co nadaje potrawie wyjątkowy smak i wygląd). Do ubitych truskawek wlewamy śmietanę. Całość możemy pogrzać 2-3 minuty na wolnym ogniu (by się lekko ociepliło), ale gdy jest wyjątkowo gorąco, a my chcemy orzeźwiające danie, to nie musimy tego robić, bo makaron z założenia jest bardzo ciepły i z zimnymi truskawkami da efekt przyjemnego ochłodzenia i wymieszania zmysłów.

    Smacznego.

  55. Witam serdecznie chciałam przedstawić mój pomysł na makaron spaghetti z zielonym bagiennym sosem i serem feta.
    Będziemy potrzebować priorytetowo makaronu Lubella typu Spaghetti 🙂
    A do sosu bagiennego potrzebujemy świeży szpinak około 0,5kg, szklanka zielonego groszku i suszone pomidory oraz cebula. Waloru smakowego dodamy dzięki serowi feta. Warto wcześniej przygotować sobie także bulion warzywny.
    Rozpoczynamy od lekkiego rumienienia pokrojonej drobno cebuli i dodajemy do niej porwany szpinak, dusimy. Dolewamy szklankę bulionu dusimy, dodajemy groszek i dusimy do smaku czarny pieprz, sól, a na zakończenie przygotowania sosu pokrojone suszone pomidory. Gotowy sos miksujemy blenderem.
    Makaron gotujemy al dente łączymy z sosem i posypujemy kruszonym serem feta..
    Prosto, szybko, smacznie i letnie smaku mamy w ustach 🙂

    Powodzenia Wszystkim!!!

  56. Musogalaretka z makaronem

    Składniki:
    3 jabłka (wspieram kampanię Jedz Jabłka)
    1 marchewka
    6 plasterków makaronu Lubella (Lasagne nr 52)
    1-1,5 łyżki żelatyny
    3 łyżki soku jabłko-marchewka

    Przygotowanie
    Myjemy jabłka i marchewki, następnie obieramy marchewki (jabłka zostawiamy ze skórką, jedynie wycinamy środki). Kroimy oba powyższe składniki w kostkę i miksujemy blenderem. Kolejny krok to zagotowanie w rondelku 3 łyżek soku i, po około pół minuty, wsypanie żelatyny i dokładne wymieszanie (mieszamy około 2 minuty, dla pewności, że cała żelatyna się rozpuściła). Następnie mieszamy płyn z musem i zostawiamy w cieple, by nie zgęstniało. W tym czasie gotujemy w dużym garnku lasagne (nie będą pieczone, więc muszą być miękkie i gotowe do spożycia), pilnując, by się nie posklejały. Można dodać odrobinę soli dla zaostrzenia smaku, ale nie jest to konieczne.
    Gdy lasagne będą gotowe, kładziemy 3 na spód średniej wielkości pojemnika (może być plastikowy, czy żaroodporny, chodzi głównie o wielkość spodu – akurat na 3 plastry lasagne), na to wkładamy mus i przykrywamy pozostałymi 3 plastrami makaronu. Odstawiamy do lodówki na 3-4 godziny. Podawać na zimno, można przyozdobić jogurtem greckim, miodem i pokruszonymi migdałami.
    Smacznego!

  57. Moja propozycja to: Spaghetti z awokado i szparagami

    * 1 opakowanie makaronu spaghetti
    * ok.200 g szparagów
    3-4 awokado
    * sól, pieprz
    * oliwa z oliwek
    * parmezan

    —-Makaron gotuję wg instrukcji na opakowaniu, następnie przelewam zimną wodą. Szparagi obieram i wstawiam do garnka na parze ( można też uparować na specjalnym sicie). Awokado obieram, usuwam pestki, a miąższ kroję w plasterki.

    —-Mieszam makaron z plastrami awokado i szparagami, skrapiam oliwą z oliwek. Przyprawiam do smaku solą i pieprzem. Posypuję parmezanem 🙂

  58. Szpinakowe kule w serowej pierzynce na razowym gnieździe 🙂

    * 25 dag razowego makaronu spaghetti
    * ok. 450 dag szpinaku
    * 1 cebula
    * 1 ząbek czosnku
    * 10 dag orzechów włoskich
    * 25 dag śmietany kremówki ( cały pojemnik)
    * 125 ml bulionu ( można z kostki)
    * ok. 15 dag sera gorgonzola ( lub innego pleśniowego)
    * mielona gała muszkatołowa
    * 2 łyżki masła lub margaryny
    * sól, pieprz

    —Szpinak oczyszczam i starannie płuczę. Cebulę i czosnek obieram i siekam na drobniejsze kawałki. Połowę orzechów siekam (resztę odkładam). Makaron gotuję ok 15 minut. Na patelni rozgrzewam masło i podsmażam cebulę z czosnkiem i posiekanymi orzechami. Dodaję szpinak i duszę razem 5 minut na średnim ogniu. Doprawiam solą i pieprzem do smaku. Po wystudzeniu z masy formuję 12 kulek.

    —sos serowy: W garnku zagotowuję śmietanę z bulionem. Dodaję 10 dag sera gorgonzola i mieszam do momentu, aż ser się rozpuści. Sos przyprawiam pieprzem, solą i gałką. Resztę sera kroje w kosteczkę.

    —Spaghetti przekładam na talerze, polewam sosem i układam po 3 szpinakowe kulki. Danie posypuję kostkami sera i odłożonymi orzechami 🙂 pychota 🙂

  59. Na koniec lata proponuję bardzo proste słoneczne danie które robiła moja mama oczywiście było bez szpinaku ale z czasem smaki się zmieniają.

    Słoneczny makaron z jajecznicą i szpinakiem.
    składniki
    Makaron dowolny 40 dkg u mnie kokardki Lubella
    sól do smaku
    kurkuma

    składniki szpinaku

    20 dkg szpinaku u mnie mrożony
    1 łyżka masła
    1 biała cebula
    czosnek do smaku
    sól,pieprz,gałka muszkatołowa do smaku
    3 łyżki śmietany

    składniki jajecznicy

    2 łyżki masła
    4 jajka
    sól do smaku

    Makaron Lubella kokardki gotujemy al dente w osolonej wodzie z dodatkiem kurkumy
    według przepisu na opakowaniu.

    Na patelni rozgrzewamy masło dodajemy pokrojoną w kostkę cebulę
    chwilę dusimy dodajemy szpinak u mnie mrożony smażymy doprawiamy
    solą,pieprzem i gałką,można dodać czosnek granulowany albo czosnek
    niedzwiedzi pod koniec duszenia dodajemy 3 łyżki śmietany.
    Na patelni rozgrzewamy masło wbijamy jajka doprawiamy robimy
    jajecznicę.
    Makaron mieszamy z jajecznicą wykładamy na talerz na środek
    wykładamy porcję szpinaku .

    POLECAM!!!!

  60. Makaronowe „niebo w gębie” (dla 2 osób)

    składniki:
    – 200 g makaronu (kokardki, świderki)
    – pierś z kurczaka (1 duża lub jeśli ktoś lubi dużo mięsa to 1 podwójna )
    – 1 biała cebula
    – 1 czerwona cebula
    – 2 garści startego żółtego sera
    – 200 ml śmietany 30%
    – 100 ml mleka zagęszczonego 4%
    – pęczek koperku
    – olej
    – sól, pieprz
    – ulubione przyprawy (u mnie tymianek, słodka papryka i czosnek granulowany)
    – ponadto: 250g pieczarek, 1 czerwona papryka, 250g boczku, cebula i 2-3 ząbki czosnku

    Przygotowanie:
    1) Pieczarki, paprykę, boczek, cebulę i czosnek dobrze przesmażamy na odrobinie oleju.
    2) Makaron gotujemy al dente
    3) Mięso umyć, pokroić w drobną kostkę i zamarynować w ulubionych przyprawach.
    4) Cebulę pokroić i piórka, zeszklić na oleju. Dodać mięso i przesmażyć.
    5) Następnie dodać przesmażone pieczarki, paprykę, boczek, cebulę i czosnek i smażyć chwilkę.
    6) Dodajemy śmietanę, mleko, starty ser, sól i pieprz i dusimy 2 minuty.
    7) Na koniec wrzucamy odcedzony makaron i posiekany koperek, mieszamy dokładnie i gotowe.

    Smacznego!

  61. A mnie zakończenie lata już zawsze będzie się kojarzyć z malinami, tymi późnymi, wrześniowymi, dlatego moja propozycja będzie malinowa, słodka i lekka, jednak już na ciepło, bo pod koniec lata wieczory bywają bardzo zimne: )

    Makaron ze smażonymi malinami i nektarynkami z jogurtem kokosowym
    2 porcje

    składniki:
    – 120 g drobnego makaronu ( na przykład małe kolanka)
    – 1 duża nektarynka
    – 100 g malin
    – 20 g małych rodzynek
    – 100 g jogurtu naturalnego
    – 20 g wiórków kokosowych
    – 1/4 łyżeczki cynamonu
    – 2- 3 szczypty czarnuszki
    – 2 gałązki mięty

    Makaron gotujemy w osolonej wodzie.
    W między czasie na suchej patelni prażymy wiórki kokosowe, aby nabrały złotego koloru, chwilę studzimy i dodajemy do jogurtu naturalnego, wszystko mieszamy i odstawiamy
    Nektarynkę kroimy w plasterki, następnie przepoławiamy je na pół, zostawiając jednak kilka plasterków do dekoracji.
    Ugotowany, gorący makaron przekładamy na patelnię. Dodajemy pokrojone nektarynki i większość malin, zostawiając kilka do dekoracji. Dodajemy cynamon i smażymy wszystko, aż owoce zmiękną i zaczną się rozpadać, wtedy zdejmujemy z ognia.
    Na talerz nakładamy porcję makaronu, dekorujemy pozostałymi owocami, obsypujemy rodzynkami, czarnuszką i listkami mięty. Jogurt przelewamy do miseczki na dipy i podajemy razem z makaronem. Gotowe; )
    Smacznego!

  62. Paczka makaronu świderki ,majonez ,paluszki krabowe ,2 średnie cebule czerwone, papryka ,natka pietruszki ,koperek,rzodkiewka. 2 ząbki czosnku Makaron gotujemy .paluszki krabowe odparzamy i kroimy w talarki.cebulkę i paprykę kroimy w drobną kostkę .Pietruszkę i koperek siekamy drobno a czosnek wyciskamy przez praskę .Wszystko razem mieszamy dodajemy majonez i doprawiamy solą i pieprzem do smaku .Można dodać ziół tymianku i Bazylii

  63. Chociaż są setki przepisów z makaronem to mam swój ulubiony. Z twarogiem. Z cukrem i cynamonem.
    Gotuje pół opakowania makaronu, zazwyczaj są to świderki. Gorący makaron posypuję cukrem. Rozdrabniam widelcem miseczkę białego twarogu (ok 100g) i posypuje nim makaron. Jeszce raz posypuję cukrem i cynamonem. Nie jest to może szczyt kucharskich umiejętności, ale robiła mi go mama kiedy mieliśmy ochotę na coś słodkiego.

  64. Jak „koniec lata” to coś z wiosenno-letniego ogródka… 🙂

    Makaron z pesto z cząbru:

    3 szklanki liści cząbru
    ok. 100 g. sera żółtego
    3 ząbki czosnku
    0,5 szklanki orzechów ziemnych
    olej rzepakowy
    makaron Lubella

    Czosnek i orzechy posiekać i wrzucić do miski.
    Dodać liście cząbru, starty ser i blenderować.
    Dolewać oleju tyle, ile jest potrzebne do uzyskania gładkiej masy.
    Podawać z makaronem

    Smacznego

  65. Sałatka makaronowa „kolorowe lato”

    Składniki:
    1 opakowanie kolorowego makaronu
    kolba kukurydzy
    2 pomidory malinowe
    2 czerwone cebule
    mix papryk (żółta, czerwona i zielona)
    opakowanie sera feta
    świeża bazylia
    5 ząbków czosnku
    jogurt naturalny
    koperek

    Makaron gotujemy al dente. Ugotowaną kolbe obieramy Pomidorka parzymy i kroimy w kosteczke. Pozostałe warzywa także kroimy kto jak lubi. Czosnek przeciskamy przez praskę dodajemy do jogurtu. Mieszamy jednolicie i wlewamy do sałatki. przyprawiamy do smaku pieprzem i solą, posypujemy odrobiną koperku.

  66. Zapiekanka szpinakowo – pomidorowa 😉

    150 g makaronu (np. grube wstążki)
    250 g szpinaku
    2 ząbki czosnku
    1 serek topiony śmietankowy – „trójkącik”
    2 łyżki fety
    1 łyżka śmietany 18%
    0,25 szklanki startego żółtego sera
    pieprz
    4-5 świeżych pomidorów
    0,5 łyżeczki soli
    0,5 łyżeczki cukru
    1 mała cebula
    2 ząbki czosnku
    pieprz
    bazylia
    oregano
    0,5 szklanki tartego żółtego sera (do posypania wierzchu)

    Wykonanie:
    Makaron gotujemy w osolonej wodzie – al dente 😉
    Szpinak dusimy z wyciśniętym czosnkiem, serkiem topionym, fetą, pieprzem, dodajemy śmietanę i na końcu żółty ser 😉
    Podsmażamy cebulkę na odrobinie oleju, dodajemy wyciśnięty czosnek oraz pomidory (najlepiej sparzone i obrane ze skórki) i doprawiamy solą, pieprzem, cukrem, ziołami. Dusimy wszystko do uzyskania odpowiedniej konsystencji – sosik nie może być za rzadki, żeby nam przez makaron nie przeleciał 😉
    Dno naczynia żaroodpornego (średnica 18 cm) smarujemy olejem, wykładamy makaron i polewamy obficie sosem pomidorowym, a na koniec dajemy masę szpinakowo – serową 😉 jak zapiekanka to na wierzchu musi się znaleźć… tarty żółty ser 😉
    Naczynie żaroodporne przykrywamy i pakujemy do piekarnika do temp. 180st.C na ok. 20 minut 😉

    ta zapiekanka odczarowała szpinak – córka, która „tego zielonego” nie lubi w tej zapiekance wcina go bez zastrzeżeń 😉

    pozdrawiam 😉

  67. Makaron z sosem pomidorowym, grzankami i płatkami migdałów 🙂

    Składniki:

    – 1 kg pomidorów Lima
    – 1 mała cukinia
    – 1 cebula
    – 2 ząbki czosnku
    – pęczek bazylii (miałam mały)
    – kilka listków oregano
    – szczypta chilli
    – sól himalajska różówa
    – pieprz
    – 1 łyżeczka papryki czerwonej mielonej słodkiej
    – 1 łyżeczka ziół prowansalskich
    – makaron spaghetti – niecałe opakowanie
    – 30 g płatków migdałów
    – 2 kromki chleba żytnio-razowego
    – kilka listków świeżej bazylii

    Do garnka wrzucamy pokrojone pomidory, cukinie, cebulę, wyciśnięte ząbki czosnku. Bazylię i oregano siekamy i dodajemy do garnka. Zalewamy szklanką wody i gotujemy na małym ogniu do miękkości. Następnie dodajemy przyprawy i miksujemy wszystko blenderem. Gotujemy jeszcze, aż sos odparuje i się zagęści.
    Na suchej patelni prażymy płatki migdałów i przekładamy do miski, następnie chleb kroimy w kostkę i podsmażamy na suchej patelni na rumiano. Makaron gotujemy we wrzącej i osolonej wodzie all dente. Odcedzamy. Przekładamy go do sosu i mieszamy. Wrzucamy grzanki i płatki migdałów i znowu mieszamy. Przekładamy na talerze i posypujemy posiekaną świeżą bazylią.

    Smacznego 🙂

    Marzena Szkodzińska (szkodzinska.marzena@gmail.com)

  68. Malinowe kokardki

    – Makaron „kokardki” Lubella
    – jogurt naturalny
    – cukier waniliowy
    – maliny
    – ew. zwykły cukier

    Makaron gotujemy al dente w lekko osolonej wodzie. Jogurt dosładzamy cukrem waniliowym w proporcji 1 duży jogurt=1 opakowanie cukru waniliowego, możemy dosłodzić też cukrem dla wyjątkowych łasuchów. Makaron polewamy jogurtem i obsypujemy malinami.
    W smaku bardzo podobne do pierogów z owocami.

  69. Grzybowo-makaronowa dynia zapiekana w całości

    Składniki:
    1 średnia dynia
    200 g makaronu Lubella „Muszelki morskie”
    30 młodych, jędrnych podgrzybków
    200 g boczku wędzonego
    150 g śmietany 30%
    100 g masła
    Sos worcester
    Pół szklanki białego wytrawnego wina
    3 jaja
    3 ząbki czosnku
    Zioła prowansalskie, sól, pieprz do smaku

    Przygotowanie:
    Nagrzać piekarnik do 200 stopni Celsjusza.
    Odciąć ostrym nożem wierzch dyni. Miąższ wydrążyć, usunąć pestki. Na maśle poddusić pokrojone w cienkie półplasterki pogrzybki. Ugotować makaron al dente w osolonej wodzie. Pokroić w drobną kostkę boczek i podsmażyć go na suchej patelni, aż wytopi się z niego tłuszcz.
    Przygotować farsz: miąższ dyni zmiksować, wymieszać z makaronem, grzybami, boczkiem, śmietaną, winem, rozgniecionym z solą czosnkiem, rozkłóconymi jajami. Doprawić do smaku sosem worcester, solą, pieprzem oraz ziołami prowansalskimi.
    Natrzeć dynię od wewnątrz oliwą i solą. Napełnić dynię farszem, przykryć odciętym wcześniej wierzchem i wstawić do piekarnika na około godzinę (dynia musi stać się miękka).
    Smacznego! 🙂

  70. Witam wszystkich, przedstawię Wam przepis na pyszne warzywne danie, które świetnie komponuje się z makaronem.

    Składniki dania:
    1. 250 dag makaronu Lubella wg uznania (świderki, rurki, kokardki)
    2. Podwójna pierś z kurczaka lub indyka (wg uznania)
    3. 2 kabaczki
    4. 2 marchewki
    5. pół średniego selera
    6. 2 pomidory
    7. 1 pietruszka – korzeń
    8. posiekana natka pietruszki do posypania tuz przed podaniem
    9. Kilka pieczarek
    10. 2 cebule czerwone
    11. Przyprawa curry, pieprz naturalny, pieprz ziołowy, papryka czerwona mielona, czosnek granulowany, odrobina startego świeżego imbiru (wszystkie przyprawy do obsypania mięsa)
    12. łyżka mąki pszennej lub ziemniaczanej do zagęszczenia tuż przed końcem duszenia
    13. Sól lub kostka rosołowa

    Sposób przygotowania:
    Mięsko umyte i pokrojone w kostkę doprawiam wszystkimi przyprawami wymienionymi w punkcie 11, obsypuję niewielką ilością mąki pszennej, wymieszam i odstawiam na godzinę do lodówki – jak jesteśmy bardzo głodni to na krócej, żeby mięso przeszło przyprawami :).
    Na rozgrzany na patelni olej wrzucam mięso i dobrze zapiekam do zarumienienia. Po 10 minutach smażenia dodaje pokrojoną w kostkę czerwoną cebulę i pokrojone w paski pieczarki, smażę tak razem kilka minut na mocnym ogniu mieszając by nie doprowadzić do przypalenia i dorzucam pokrojoną w paski marchewkę, seler, pietruszkę. Po przypieczeniu się składników wlewam do dania 2 szklanki wody, by wszystko się ładnie „zatopiło”. Dodaję wówczas sól oraz kostkę rosołową z drobiu. Jak już warzywa są w pól miękkie dodaję do potrawy pokrojone w kostkę kabaczki i pomidory pokrojone w małe kawałki. Pomidory uprzednio parzę wrzątkiem,obieram ze skórki i wycinam środki. Kiedy już mięso i warzywa są miękkie rozrabiam mąkę z niewielką ilością wody i robię zawiesinę do zagęszczenia sosu, dolewając cały czas mieszam, aby nie porobiły się kluski. Zagotowuję i wyłączam. Na uprzednio ugotowany na w pól miękko makaron wylewam gorące warzywa i posypuję posiekaną natką pietruszki.
    Bardzo smakuje domownikom i gościom.
    Polecam spróbować i życzę smacznego.

  71. SAŁATKA Z MAKARONEM RYŻOWYM I KURCZAKIEM

    Z podanych składników przygotujecie sporą salaterkę. Idealna na grillowe przyjęcia w gronie znajomych, sycąca, kolorowa no i przede wszystkim bardzo dobra.

    Czas przygotowania: około 1 godziny
    Porcja: 1 duża salaterka

    Składniki:
    – ½ opakowania ryżu typu ryżyk
    – 1 filet z kurczaka
    – 1 świeży ogórek
    – 1 żółta papryka
    – ½ czerwonej papryki
    – ½ małej czerwonej cebuli
    – 1 puszka kukurydzy konserwowej
    – pęczek szczypiorku
    – przyprawa do gyrosa
    – sól i pieprz
    – 3 łyżki majonezu
    – 2 łyżki oleju

    Przygotowanie:
    1. Makaron ugotuj według przepisu na opakowaniu.
    2. Filet z kurczaka pokrój w drobną kostkę, posyp przyprawą do grosa, dopraw solą i pieprzem, wlej 2 łyżki oleju i odstaw na 15 minut. Po tym czasie podsmaż na rumiano.
    3. Ogórka i paprykę umyj, obierz i pokrój w kosteczkę. Szczypiorek i cebulę drobno posiekaj. Kukurydzę odsącz.
    4. Wymieszaj wszystkie składniki z majonezem i dopraw sałatkę do smaku solą i pieprzem.

    Smacznego!!!

  72. Pragnę przypomnieć wam moi mili,
    Smak wprost z dzieciństwa, w ostatniej letniej chwili,
    Przepis jest prosty, smaczny, błyskawiczny,
    Dlatego też zrobił się lekko liryczny,
    Co doń potrzeba? Już wam wykładam,
    Trochę makaronu i truskawek (które wciąż podjadam)
    Stawiamy wodę, solimy troszeczkę,
    Wrzucamy makaron z Lubelli wstążeczkę,
    Kiedy się gotuje, kroimy truskawki,
    W większe, lub całkiem małe skrawki,
    Gdy będzie gotowy, wstążki odcedzamy,
    I truskawkami go pięknie okładamy,
    Niektórzy posypują cukrem troszeczkę,
    Ja nie zdążyłem, zjadłem już całą dania miseczkę!

  73. Makaron z mięsnymi kuleczkami i sosem z polnych warzyw

    witam
    mieszkam na wsi, więc dostęp do świeżych warzyw prosto z pola mam dostęp całe lato!

    Mięsne kuleczki:
    – 30 dag mięsa mielonego
    – 1 mała kajzerka,
    – 1 jajko
    – sól, pieprz

    *dodatkowo 3 łyżki mąki pszennej do obtoczenia

    Wyrobić wszystkie składniki na jednolitą masę. Uformować kuleczki wielkości orzecha włoskiego. Obtoczyć w mące. Odłożyć do lodówki.

    Sos:
    – 3 duże pomidory ( u mnie malinowe)
    – 2 papryki
    – 3 średnie marchewki
    – 1 duża pietruszka (korzeń)
    – 2 cebule
    – ząbek czosnku
    – mała papryczka chili
    – 3 łyżki oleju, sól

    Do głębokiego rondla wlać olej, dodać ząbek czosnku ( w całości nie obierając) i pokrojoną ostrą papryczkę. Jak zacznie skwierczeć, dodać pokrojoną w kostkę marchewkę, pietruszkę i cebulę. Jak będą szkliste dodać pomidory obrane ze skórki i pokrojone w cząstki oraz paprykę pokrojoną w kostkę. Przykryć, dusić, bulgotać:) około pół godziny do miękkości twardych warzyw i rozpadu miękkich. Posolić do smaku. Po tym czasie włożyć kuleczki z mięsa do sosu, gotować na minimalnym ogniu około 20 minut. Makaron ugotować wg przepisu na opakowaniu. Wyłożyć na półmisek, polać sosem mięsno-warzywnym. Najlepiej smakuje w gronie rodzinnym.

  74. Obiad na upały – makaron z tuńczykiem na zimno

    Proporcje na dwie głodne osoby:

    – puszka tuńczyka w kawałkach
    – 2 pomidory
    – mała papryka ( u mnie zielona)
    – 1/4 pęczka koperku
    – kilka liści sałaty
    – 1/2 opakowania dowolnego makaronu ( u mnie Farfalle)
    – sok z cytryny, pieprz, sól, miód olej /oliwa z oliwek

    Makaron ugotować wg instrukcji na opakowaniu. Wystudzić. Sałatę porwać, pomidory sparzyć. Wraz z papryką posiekać na drobne cząstki. Koperek posiekać.
    Przygotować vinegret. Na 3 części oliwy/oleju wziąć 1 część soku z cytryny + odrobinę miodu + szczyptę soli = wymieszać na emulsję ( polecam mały słoiczek w roli shakera). Spróbować. To sos nadaje smak potrawie. Ma być kwaśno słodko słony. W razie potrzeby dosmaczyć.
    Na talerzu ułożyć sałatę, makaron, tuńczyka, pomidory, paprykę, koperek. Całość polewamy przygotowanym sosem. Przed podaniem oprószyć świeżo zmielonym pieprzem.

  75. Lekka salatka makaronowa,

    4-5 duzych pomidorow
    Rukola
    Makaron swiderki lub rurki(penne)
    ziarna slonecznika
    ser feta opakowanie, badz podsmazona kielbaska(pokrojona w kostke)
    sos vinegret

    Przygotowanie:
    Pomidory kroimy w kostke I kladziemy na dno szklanej miski(szklana I przezroczysta dlatego, gdyz wyglada efektowniej)
    Na pomidory kladziemy umyta rukole, mozemy ja zlamac w pol,zalezy od naszego upodobania, wazne aby odrewac grube ogonki.
    Nastepnie kladziemy ugotowany makaron al dente-moze byc cieply.
    To wszystko mieszamy z sosem vinegret.
    Nastepnie posybujemy wczesnie uprazonymi na patelni ziarnami slonecznika I pokrojonym w kostke serem feta.
    Bardzo dobrze smakuje ze swieza bagietka.
    Gotowe.
    Serdecznie polecam, szybka salatka a przy tym naprawde smaczna.
    Smacznego;-)

  76. Danie z wykorzystaniem makaronu lubella.
    Generalnie nie wyobrażam sobie mojego dania bez pełnoziarnistego penne lubelli.
    Najlepszego zresztą jaki dotąd kupowałam!

    Ja postawiłam na świeży szpinak!

    Szpinak i cztery sery:

    Szpinak umyty podgrzewamy na rozgrzanej patelni do momentu kiedy będzie już mięciutki i gotowy do tego aby zrobić z niego przepyszny sos do naszego wspaniałego makaronu.
    Uwielbiam czosnek a czosnek świeży idealnie komponuje się ze szpinakiem.
    Dodajemy go do szpinaku jak już zrobi się idealny.
    Mieszamy i do całości dodajemy sera śmietankowego w prostokącie X firmy ( w sumie dowolnej nie ma to żadnego znaczenia)
    Kroimy w małe kawałeczki ser pleśniowy oraz lazur błękitny i dodajemy do dania.
    Cały sos wykańczamy dodaniem najlepiej 18% śmietany i na sam koniec dwa, trzy plasterki żółtego sera.
    Odcedzamy nasz makaron Lubelli oczywiście pełnoziarnisty najlepiej jakby był trochę al dente.
    Całość możemy przyozdobić pomidorkami koktajlowymi i liściami świeżego szpianku.

  77. Danie idealne na obiad lub kolację z wykorzystaniem tego co teraz najlepsze -papryki i pomidorów.
    Czerwono mi
    Składniki dla 4 osób:
    200g makaronu Lubella Pełne Ziarno
    2 duże papryki
    1 mała papryczka chilli
    2 cebule
    1 pomidor paprykowy
    ok. 200g piersi z kurczaka
    sól, pieprz,ulubione przyprawy
    ok. 2 łyżeczki przyprawy do kurczaka
    5 łyżek oleju

    Sposób przygotowania
    1.Pierś z kurczaka umyć, usunąć ewentualne chrząstki, kostki i tłuszcz.Pokroić w paseczki,a następnie w kostkę.Oprószyć przyprawą do kurczaka,solą i pieprzem.Wstawić na minimum 30 minut do lodówki.
    2.Paprykę oczyścić,umyć, pokroić w kostkę.Podobnie postąpić z papryczką chilli.
    3.Cebulę obrać,pokroić w pióra.
    4. Pomidora obierz ze skórki, pokrój w kostkę.
    5.Wstaw wodę na makaron.Gotuj 8-10 minut (więcej inf. na opakowaniu makaronu).W międzyczasie przygotuj pozostałe składniki.
    6.Na patelni rozgrzej 3 łyżki oleju.Wrzuć mięso,podrumień.Dorzuć cebulkę,duś na wolnym ogniu pod przykryciem 5-7 minut.
    7.W garnku rozgrzej 2 łyżki oleju, dorzuć paprykę i chilli.Gotuj 5 minut.Po tym czasie wrzuć pomidora, wymieszaj.Zdejmij z ognia i trzymaj pod pokrywką kilka minut.W razie potrzeby dopraw.
    8.Na talerzu ułóż makaron, a następnie paprykę z pomidorem,Na wierzchu ułóż cebulkę z piersią z kurczaka.Udekoruj natką pietruszki.

    Danie możemy przygotować także z innych papryk,dzięki czemu będzie ładniej wyglądało.

  78. Pietruszkowe rozkosze

    – natka pietruszki świeżej
    – puszka tuńczyka w wodzie
    – 1 cebula
    – sok z cytryny do smaku (1/2 cytryny)
    – 150 ml śmietany 18%
    – 300 g makaronu Lubella rurki (Italiana ) lub ozdobne kolanak (Creste di Gallo)
    – pieprz i sól do smaku

    Makaron gotujemy al dente. Na patelni podsmażamy cebulę (pokrojoną w małą kostkę) na złoto, dodajemy tuńczyka (odsączonego z wody), śmietanę oraz sok z cytryny oraz dużo pietruszki (drobno posiekanej). Gotujemy na małym ogniu 5 minut cały czas mieszając. Do smaku doprawiamy solą i pieprzem (według własnego uznania). Sos wlewamy do uprzednio ugotowanego makaronu Lubella i delikatnie mieszamy całość.

    Danie szybkie w przygotowaniu oraz lekkie.

    Smacznego

  79. Pietruszkowe rozkosze

    – natka pietruszki świeżej
    – puszka tuńczyka w wodzie
    – 1 cebula
    – sok z cytryny do smaku (1/2 cytryny)
    – 150 ml śmietany 18%
    – 300 g makaronu Lubella rurki (Italiana ) lub ozdobne kolanka (Creste di Gallo)
    – pieprz i sól do smaku

    Makaron gotujemy al dente. Na patelni podsmażamy cebulę (pokrojoną w małą kostkę) na złoto, dodajemy tuńczyka (odsączonego z wody), śmietanę oraz sok z cytryny oraz dużo pietruszki (drobno posiekanej). Gotujemy na małym ogniu 5 minut cały czas mieszając. Do smaku doprawiamy solą i pieprzem (według własnego uznania). Sos wlewamy do uprzednio ugotowanego makaronu Lubella i delikatnie mieszamy całość.

    Danie szybkie w przygotowaniu oraz lekkie.

    Smacznego

  80. Zapiekane pomidory z farszem z spaghetti i groszku

    * 4 duże pomidory ( na 4 porcje)
    * 10 dag spaghetti
    * ok. 5 dag startego sera ( wyrazistego w smaku)
    * 2 jajka
    * ok. 10 dag mrożonego groszku
    * łyżeczka tymianku
    * sól, pieprz

    —Makaron przełamuje na pół i gotuję al dente. Jajka roztrzepuje z solą, pieprzem i tymiankiem.

    — Z pomidorów wydrążam środek. Następnie napełniam makaronem, groszkiem i zalewam mieszaniną z jajek. Układam w formie do zapiekania. Piekę 20-25 minut w temp. 200 st. 🙂

  81. Rurki z warzywami 🙂

    * ok 30 dag makaronu rurek
    * mały bakłażan
    * mala cukinia
    * 2 ząbki czosnku
    * kilka gałązek tymianku
    * szklanka sosu pomidorowego ( można z kartonu)
    * ok. 5dag żółtego sera
    * sól, pieprz
    * ok. 2 łyżek oliwy

    —Makaron gotuję al dente.

    — Bakłażana i cukinię kroję w kostkę, czosnek siekam. Wszystko przesmażam na oliwie. Dodaję posiekany tymianek, zalewam sosem pomidorowym. Duszę 10 minut na małym ogniu. Przyprawiam do smaku solą i pieprzem.

    —Gorący sos mieszam z makaronem, rozkładam na talerze i posypuję tartym serem 🙂

  82. Kurczak śmietanowy z cukinią

    SKŁADNIKI:
    dwie piersi z kurczaka
    mała cebula
    biała część pora
    marchewka
    cukinia
    3 ząbki czosnku
    250ml śmietanki 12%
    sól, biały pieprz
    łyżka masła + łyżka oliwy do smażenia

    WYKONANIE:

    1. Por kroimy w plasterki, cebulę w piórka, marchewkę w słupki. Podsmażamy na oliwie z masłem. Pierś z kurczaka myjemy, osuszamy i kroimy w kostkę. Dodajemy do cebuli i pora, oprószając sola i pieprzem. Cukinie kroimy w słupki i dodajemy na patelnię razem z przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Całość zalewamy śmietanką i zmniejszamy ogień. Dusimy pod przykryciem 12-15 minut od czasu do czasu mieszając.
    2. . Serwować kolorowym makaronem. Posypane świeżą bazylią

  83. Pełnowartościowe danie obiadowe z węglowodanami z makaronu, białkiem z kurczaka i śmietanki oraz witaminami z warzyw. Wygląda elegancko dzięki kurczakowi w formie roladki i szparagom a smakuje wyśmienicie.

    Makaron ze szparagami, kurczakiem i sosem śmietanowym

    SKŁADNIKI:
    (na 4 porcje)
    pęczek białych szparagów
    łyżeczka cukru
    4 pojedyncze piersi z kurczaka
    8 plasterków szynki szwarcwaldzkiej
    świeża szałwia
    16 kawałków suszonych pomidorów w oliwie
    sól
    biały pieprz
    papryka w płatkach
    łyżka masła
    400ml śmietanki słodkiej 12%
    gałka muszkatołowa
    6-8 pomidorków koktajlowych lub dwa duże
    400g makaronu o dowolnym kształcie
    sól

    WYKONANIE:

    Piersi z kurczaka myjemy, suszymy i przekrawamy na pół. Doprawiamy z obu stron solą i białym pieprzem. Na każdym kawałku kurczaka układamy plaster szynki szwarcwaldzkiej dwa kawałki suszonych pomidorów i 2-3 listki świeżej szałwii.
    Roladki zwijamy ściśle i spinamy wykałaczką. Układamy w naczyniu do gotowania na parze i posypujemy obficie płatkami papryki. Gotujemy na parze przez około 20 minut. Kroimy w plasterki.
    Szparagi gotujemy w wodzie z dodatkiem soli i łyżeczki cukru. Odcedzamy i kroimy w kawałki długości około 5 cm.
    Makaron gotujemy al dente w osolonej wodzie. Odcedzamy.
    W garnku roztapiamy łyżkę masła. Dolewamy śmietankę biały pieprz i gałkę muszkatołową. Dodajemy pokrojone szparagi i delikatnie potrząsając patelnia redukujemy. Dodajemy odcedzony makaron i pokrojone w plasterki roladki z kurczaka oraz pomidorki. Doprawiamy do smaku solą, pieprzem i gałką. Delikatnie mieszamy a następnie nakładamy na talerze.

  84. W upalne letnie południe nic lepiej nie orzeźwia jak pyszna, zimna zupa owocowa. Wiśniowa z pomarańczą i lawendą jest bardzo wyrazista i smaczna. Najlepsza z makaronem i kleksem gęstej śmietany.

    Chłodnik wiśniowy z lawendą

    SKŁADNIKI:
    1k wydrylowanych wiśni
    1l wody
    sok i skórka z pomarańczy
    2 gałązki świeżej lawendy
    cukier do smaku
    sól
    3 łyżki mąki ziemniaczanej

    dowolny makaron

    WYKONANIE:
    Makaron gotujemy al dente. Odcedzamy.
    Wiśnie myjemy i drylujemy. Umieszczamy w dużym garnku, dodajemy sok i skórkę z pomarańczy oraz kwiatki lawendy i zalewamy wodą gotujemy do zagotowania. Dosładzamy i dosalamy cukrem do smaku. Wyciągamy kwiaty lawendy. W niewielkiej ilości wody rozrabiamy mąkę ziemniaczaną i dolewamy ją do wiśni. Gotujemy aż zupa zgęstnieje. Chłodzimy. Najlepiej smakuje bardzo zimna z dodatkiem makaronu i kleksem gęstej śmietany.

  85. Mój mąż nie lubi obiadów na słodko, więc rzadko takie robię. Ten jest jedynym, na jaki się skusi bez kwaszenia. Dzięki przełamaniu smaku truskawek bazylią oraz słoną fetą danie nie jest zbyt słodkie za to bardzo ciekawe w smaku.

    Makaron z truskawkami, fetą i bazylią
    Składniki
    (na 4 porcje)
    400g makaronu farfalle
    500g truskawek
    2 łyżeczki miodu
    Duża garść liści Bazyli
    Opakowanie sera feta

    Sposób przygotowania
    Makaron gotujemy al dente w osolonej wodzie. Odcedzamy. W czasie makaron się gotuje myjemy truskawki i odszypułkowujemy. Połowę miksujemy z listkami Bazyli i miodem na gładki mus. Druga połowę kroimy na 2 lub 4 części w zależności od wielkości owoców. Makaron wykładamy na talerze. Polewamy musem truskawkowym. Fetę kroimy w plastry i układamy na środku talerza. Dodajemy pokrojone truskawki. Dekorujemy listkiem bazylii.

  86. Składniki:

    2 piersi z kurczaka
    brokuł
    papryka
    makaron pełnoziarnisty
    sól
    pieprz
    zioła prowansalskie
    słodka papryka
    czosnek
    Składniki na sos beszamelowy:

    2 łyżki masła
    2 łyżki mąki pszennej
    1 szklanka mleka
    sól
    pieprz
    szczypta gałki muszkatołowej
    odrobinę soku z cytryny
    Przygotowanie:

    Umyć, osuszyć, a następnie pokroić w większą kostkę pierś.
    Wetrzeć przyprawy – sól, pieprz, zioła i pokrojony w mała kostkę czosnek w kurczaka.
    Obsmażyć na odrobinie oleju kurczaka, a później pokrojoną w kostkę paprykę.
    Odstawić na bok.
    W międzyczasie zagotować wodę. Dodać różyczki brokuła i gotować przez 3-4 minuty.
    W osobnym garnku ugotować al dente makaron.
    Zetrzeć na średnich oczkach ser.
    Ułożyć w naczyniu żaroodpornym warstwami – makaron, kurczaka, paprykę i brokuły.
    Przygotowanie sosu beszamelowego:
    Rozpuścić masło wraz z mąką. Cały czas mieszać.
    Dodać szklankę mleka, przyprawy i mieszać do momentu uzyskania gęstego sosu na średnim ogniu.
    Zalać beszamelem zapiekankę. Obsypać startym serem.
    Wstawić do nagrzanego piekarnika do 180 stopni na około 25 minut.

  87. Skladniki:
    Makaron pełnoziarnisty (rurki, świdry, kokardki)
    1 puszka pomidorów lub 3 świeże
    1 papryka
    puszka kukurydzy
    3 piersi z kurczaka
    Cebula
    Czosnek
    Ser
    Sol
    Pieprz
    Tymianek
    Przygotowanie:
    Kroimy w kostkę cebulę, paprykę, drobno czosnek, piersi z kurczaka w większe kawałki, a paprykę w paski.
    Rozgrzać patelnię.
    Zeszklić cebulę wraz z czosnkiem. Wyłożyć z patelni i pzełożyć do osobnej miski.
    Dodać kurczaka na patelnię i lekko przysmażyć.
    Dodać do kurczaka zeszkloną cebulę, czosnek, paprykę, pomidory, kukurydzę. Wszystko dusić do uzyskania sosu, mniej więcej 15 minut..
    W międzyczasie ugotować makaron al dente.
    Do naczynia żaroodpornego wyłożyć makaron. Zalać sosem.
    Zetrzeć ser i posypać sos.
    Włożyć do nagrzanego do 190 stopni piekarnika na 20 minut.
    Smacznego 🙂

  88. Składniki na makaron:
    3 jajka
    2 żółtka
    3 szklanki mąki
    szczypta soli
    ewentualnie trochę wody
    Przygotowanie:
    Na stolnicy wysypujemy mąkę, sól, robimy dziurkę na środku i wbijamy jajka.
    Zagniatamy ciasto.
    Zawijamy ciasto w folię spożywczą i odkładamy na około 30 minut.
    Bardzo cienko rozwałkowujemy ciasto i kroimy w podłużne paski.
    Do gotującej się wody z solą dodajemy makaron.
    Gotujemy około 3-5 minut.
    Opłukujemy i dodajemy do sosu.
    Składniki na sos:
    3 lub 4 średnie pomidory
    oliwa
    pieprz, sól
    cebula
    Przygotowanie:
    Rozgrzewamy patelnię. Wlewamy łyżkę oliwy.
    Smażymy pokrojoną wcześniej w kostkę cebulę, tak żeby się zeszkliła.
    Wkładamy do miski.
    Parzymy pomidory żeby odeszła skórka.
    Kroimy pomidory w ćwiartki. Odseparowujemy pestki i miąższ.
    Na rozgrzaną patelnię wkładamy pomidory i trzymamy około 15 minut. Od czasu do czasu mieszamy.
    Na koniec dodajemy cebulkę.
    Składniki na klopsiki:
    500 gram mięsa mielonego ( ja użyłam z indyka)
    cebula
    sól, pieprz, papryka ostra
    mąka
    Przygotowanie:
    Wkładamy mięso do miski i dodajemy sól, pieprz, pokrojoną cebulę, ostrą paprykę. Możemy dodać, np. 1 jajko, trochę bułki tartej, pietruszki.
    Formujemy w małe kulki mięso i każdą kulkę obtaczamy w mące.
    Smażymy na rozgrzanej patelni z odrobiną oliwy.
    Po usmażeniu dodajemy do sosu i 5 minut jeszcze smażymy żeby mięso przeszło smakiem sosu.
    Podajemy z bazylią i jemy 😉
    Smacznego!! 😀

  89. „Polskie ChocoLato otulone wiejskim wspomnieniem”

    składniki:
    100 gram makaronu Lubella świderki
    200 gram serka wiejskiego lekkiego
    100 gram truskawek
    1 dojrzały średni banan
    i łyżeczka kakao naturalnego
    cukier do smaku

    PRZYGOTOWANIE:
    1. Makaron gotujemy al dente, w międzyczasie myjemy truskawki, obieramy z szypułek, obieramy banana.
    2. Kroimy banana na pół, a następnie w małe kawałki, truskawki kroimy na pół, wrzucamy do oddzielnej miseczki
    3. Gdy makaron ugotuje się, odcedzamy go, wrzucamy z powrotem do garnka na mały ogień, aby się nie przypalił, szybko dodajemy owoce, zalewamy serkiem wiejskim, pozwalając aby „otulił” makaron z owocami, mieszamy
    4. Dodajemy łyżeczkę kakao i troszkę cukru do smaku
    5. Mieszamy do momentu rozpuszczenia kakao i uzyskania gęstego musu z banana i serka wiejskiego.
    W chłodne pory roku podajemy ciepłe ( wspominając lato), a w upalne dni na zimno 🙂

    Smacznego!

    Paulina Rogowska

  90. Przepis na zapiekankę makaronową , którą uwielbia mój facet !
    Składniki:
    1.Świderki lub muszelki caluteńką jedną paczkę makaroniku Lubela ( Mniam Mniam)
    2. 500 dag mielonego waszego ulubionego
    3. Dwa serki kremowe
    4. Śmietanka 18% słodziuteńka
    5. Pięć pomidorów najlepiej z domowego ogródka (pyszny dar lata)
    6. Ser w kosteczce około 500 dag oraz około 8 plasterków sera żółciutkiego jak słoneczko
    7.Świeże oregano, bazylia, co tam lubicie i cebulkę (która łzy wyciska)
    8. No i troszeczkę soli i pieprzu do smaku oraz oliwy do gotowania makaroniku
    Sposób przygotowania:
    Makaronik od Lubeli ugotować można dodać troszeczkę oliwy aby się nam nie sklejał i troszeczkę soli. W tym samym czasie można już zająć się mielonym, które smażymy na patelni wraz z pokrojoną w kosteczkę cebuleczką możemy dodać soli i pieprzu na oko jak każdy lubi. Dalej wykładamy Makaronik do żaroodpornego naczynia oraz wykładamy na niego nasze serek w plasterkach a na to mielone . Później na patelnie wlewamy 250 ml śmietanki i rozpuszczamy nasze serki. Gdy już całość będzie bez grudeczek wylewamy sosik na mielone. Później pomidorki pokrojone w kosteczkę podsmażamy na patelni i wykładamy jako kolejną warstwę. Ścieramy ser na tarce o dużych oczyskach na nasze pomidoreczki. Na wierz kroimy świeżutkie oregano i bazylię i kładziemy na serek. Naszą zapiekaneczkę wkładam do piekarnika na około 20 minut w temp. 180 stopni. Życzę wszystkim smacznego i proszę jeśli robicie tą zapiekankę zawsze z makaronem od Lubelii , ponieważ jest on fundamentalnym składnikiem i nadaje pyszny smak naszej zapekaneczce !

  91. Mój przepis na letni makaronik!

    Składniki:
    Paczuszka makaronu typu rurki 250g kurek szczypta soli
    Szklanka bułki tartej 3 łyżki miodu szczypta czosnku niedźwiedziego
    1 jajko natka pietruszki pomidorki koktajlowe
    3 ząbki czosnku 2-3 łyżki masła liście mięty

    Makaron gotujemy w osolonej wodzie, w między czasie kurki myjemy i dusimy na patelni w maśle, dodajemy natkę pietruszki, czosnek niedźwiedzi oraz miodzik. Na patelni obok bułke tartą podsmażamy z rozmemłanym jajeczkiem i przeciśniętym przez praskę czosnkiem, dodajemy do tego makaron i mieszamy. Potem łączymy zawartość dwóch patelni i delikatnie mieszamy. Kroimi pomidorki na pół i dodajemy do makaronu już bez podgrzewania. Wykładamy wszystko na talerz posypujemy świeżo zmielonym pieprzem i dekorujemy miętą;) Smacznego

  92. Brokułowe szaleństwo!

    Paczka Makaronu typu kokardki
    1 brokuł
    1 pomarańcza
    2-3 łyżki imbiru
    250 jogurtu naturalnego
    3 łyżki śmietany kwaśnej
    100 g cukru brązowego
    Pół szklanki mleka kokosowego
    Makaron oczywiście gotujemy, robimy to samo z brokułem który oczywiście kroimy , a trzecią ręką wyciskamy sok z pomarańczy,ścieramy z niego skórkę. W rondelku podgrzewamy mleko kokosowe,jogurt 2-3 łyżki, startego imbiru, sok i skórkę z pomarańczy i cukier. Cały czas mieszamy. Makaron mieszamy z brokułem i podajemy z pysznym sosikiem:) smacznegooO!

  93. Słodkie i mniamniuśne

    Paczka makaronu typu rurki
    Biała czakolada
    Jagody truskawki maliny
    Cynamon
    Brązowy cukier
    Jogurt naturalny

    Makaron gotujemy;) Białą czekoladę trzemy na tarcę o dużych oczkach, a nasze owoce lądują w rondelku z cukrem i cynamonem mieszamy je pieczołowicie i dodajemy małe opakowanie jogurtu naturalnego. Oczywiście makaron wyciągamy i dodajemy do niego owoce! No cud miód!

    Alicja Pieza

  94. Wybuchowe zapiekane;)
    Makaron Cannelloni
    Twarożek pół tłusty
    Owoc granatu
    200 g Pestek słonecznika
    pół szklanki Miodu
    Szczypiorek
    śmietana 12%

    W wodzie rozpuszczamy miód i dodajemy pestki słonecznika odstawiamy do ostygnięcia. Twarożek rozdrabniamy z śmietaną 12%. Ostygnięty miód dodajemy do twarożku i dokładnie mieszamy, nadziewamy tym nasz makaron. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni i nasze makaroniki pieczemy metodą na patyczek. ( niestety wszystko tak piekę) wyciągamy i posypujemy granatem i szczypiorkiem. Smacznego Alicja Pieza;)

  95. Kolorowy warzywniak

    Makaron typu rurki lub świderkki
    3 marchewki
    2 pietruszki
    Pół brokuła
    Ser pleśniowy
    Czosnek
    Czerwona cebula
    Papryka czerwona żołta zielona
    Masło lub oliwa z bazylią
    bazylia
    oregano
    kimnek
    granat

    Marchewkę i pietruszkę trzemy na tarce o dużych oczkach, czosnek przeciskamy przez praskę, cebulkę kroimy w pióra, papryki w kostkę brokul też kroimy w różyczki. Maslo klarujemy i dodajamy do niego bazylię i czosnek. Brokuł gotujemy i makaron też.

    Ugotowany makaron mieszamy z marchewką i pietruszką i masełkiem. Do ugotowanego brokuła dodajemy cebulkę i wkrajamy serek. Układamy na talerzu osobno makaron i osobno brokula;) Smacznego Alicja Pieza

  96. Makaron penne z pomidorami i bakłażanem

    Składniki:

    400 g makaronu penne
    1 bakłażan
    2 łyżki oleju
    2 ząbki czosnku
    1/2 cebulki
    100 g koncentratu pomidorowego
    2 duże dojrzałe pomidory
    sól
    pieprz czarny
    suszone oregano
    suszona bazylia
    1 łyżeczka cukru

    Sposób przygotowania:

    Bakłażana pokrój w paski (najpierw w 1 cm plastry, potem w paski), obficie posól, wymieszaj i pozostaw na co najmniej 20 minut. Ugotuj makaron penne al dente. Sparz pomidory. Obierz ze skórki i pokrój w kostkę. W dużym garnku na oleju podsmaż posiekany czosnek i posiekaną cebulkę, a następnie dołóż bakłażany. Podlej wodą z makaronu, by się nie przyklejał. Duś około 10 minut, do miękkości. Dodaj koncentrat pomidorowy oraz przyprawy. Zagotuj. Dodaj pokrojone pomidory. Ponownie zagotuj i duś jeszcze kilka minut. Podawaj z ugotowanym makaronem

  97. Sałatka z rukoli z makaronem

    Składniki:
    garść młodej rukoli
    garść ugotowanego makaronu świderki
    100 g pomidorków koktajlowych
    10 ząbków czosnku marynowanego
    10 czarnych oliwek
    oliwa z oliwek
    ocet balsamiczny
    sól morska
    świeżo mielony pieprz

    Sposób przygotowania:

    Makaron ugotuj al dente. Przelej zimną wodą i pozostaw do ostygnięcia. Rukolę umyj i osusz. Pomidorki umyj i przekrój na połówki. Czosnek i oliwki pokrój. Oliwę wymieszaj z octem i przyprawami. Składniki możesz albo ułożyć wedle uznania na talerzu i polej sosem albo wymieszaj.

  98. Zupa jagodowa

    Składniki:

    200 g jagód + 30g do podania
    3 łyżki cukru
    500 ml wody
    2 łyżeczki mąki kukurydzianej
    makaron wstążki

    Sposób przygotowania:

    Jagody zalej gorącą wodą i dodaj cukier. Gotuj 5 minut i zmiksuj. Mąkę rozmieszaj z 50 ml zimnej wody i wlej do zupy. Dokładnie wymieszaj i odstaw do wystygnięcia.
    Makaron ugotuj zgodnie z przepisem na opakowaniu. Odcedź i dodaj do stygnącej zupy. Odczekaj, aż makaron nabierze pięknego fioletowego koloru, a zupa będzie chłodna. Przed podaniem posyp ją jagodami.

  99. Smażony kurczak na makaronie z dynią i granatem

    Na 2 porcje:
    1 pierś z kurczaka, pojedyncza,
    1 szkl. dyni(kostka 1 cm),
    1,5 szkl. makaronu Kolanka ozdobne Lubella,
    200 ml białego wytrawnego wina,
    1 mały pomidor,
    0,5 małej czerwonej cebuli,
    1 ząbek czosnku,
    świeży lubczyku,
    1 łyżka masła,
    oliwa z oliwek,
    sól, pieprz.

    Cebulę kroimy w piórka, a czosnek w drobną kostkę(można przecisnąć przez praskę), podsmażamy je na niewielkiej ilości oliwy, uważamy by nie zarumienić czosnku. Wrzucamy obraną i pokrojoną w 1 cm kostkę dynię i przesmażamy całość 2-3 minuty, wrzucamy pokrojonego w kostkę pomidora(wcześniej obranego), wlewamy wino i dusimy na niewielkim ogniu pod przykryciem 8-12 minut, aż dynia będzie miękka. Doprawiamy solą i pieprzem. Makaron kolanka ozdobne Lubella gotujemy w osolonym wrzątku 5 minut i przekładamy łyżką cedzakową do dyni, dusimy całość jeszcze 3-4 minuty, żeby makaron doszedł i wchłonął wszystkie smaki. Jeżeli jest za mało płynu można dolać trochę wody z gotowania makaronu lub bulionu warzywnego. Filet z kurczaka kroimy na pół i przyprawiamy ulubionymi przyprawami, ja użyłem papryki ostrej, czosnku granulowanego, suszonego lubczyku, soli i pieprzu. Na patelni rozgrzewamy masło z niewielką ilością oliwy i wrzucamy mięso, smażymy kilka minut z obu stron. Zostawiamy na 3-4 minuty, żeby soki w mięsie się uspokoiły.
    Do makaronu dodajemy kilka świeżych listków lubczyku i mieszamy, nakładamy od razu na talerz i układamy na nim pokrojone piersi z kurczaka, całość posypujemy pestkami granatu i lubczykiem.

  100. Przepis, który państwu przedstawię jest moim ulubionym tzw. łatwym obiadem 😉
    Czerwony makaron – pyszny i pożywny
    Składniki :
    2 duże pomidory
    1 papryka żółta
    1 cebula
    3 ząbki czosnku
    ok 350 g dowolnej kiełbaski
    ok 200 g sera żółtego
    świeże listki oregano oraz bazylii ( do smaku )
    1 łyżka oliwy
    makaron świderki Lubella ( pół opakowania )
    Danie zaczynamy od umycia i obrania pomidorów ze skórki, następnie należy je pokroić w kostkę, włożyć do garnka, rozgotować.Dla lepszej konsystencji polecam je jeszcze zmiksować i odstawić na kilka minut. Następnie gotujemy makaron Lubella w lekko osolonej wodzie, w tym czasie kiełbaskę kroimy także w kosteczkę,wrzucamy na patelnię i na 1 łyżce oliwy smażymy do zarumienia, następnie kroimy cebulę oraz paprykę na drobne kawałki i dodajemy do kiełbaski, podsmażamy. Obieramy czosnek i przeciskamy go przez praskę na rozgrzaną patelnię. Następnie ugotowany makaron wrzucamy na patelnię do reszty składników czekamy aż się delikatnie podsmaży i nabierze aromatu. W między czasie trzemy ser i dodajemy go do reszty rozgrzanych składników, zawartość naszej pysznej a jakże pachnącej patelni cały czas mieszamy, po stopieniu się sera możemy wszystko zalać przecierem pomidorowym i jeszcze chwilkę podsmażyć, na koniec dodać świeżych listków oregano i bazylii, danie gotowe! Palce lizać 😉

  101. To jest moja (druga) odpowiedź na koniec lata. Albo początek równie pięknej jesieni.
    A dlaczego tak?
    Bo w żółto- pomarańczowych kolorach lata.
    Bo pali jak słońce gorące
    W pierwszym prawie jesiennym deszczu skąpane i kokosowym sosie tak dla odmiany do tych grzybowych. Bo pewnie większość osób się na nie rzuci.
    Jak zwykle na opak.
    Cała ja!

    Fusili w kokosowym sosie na ostro
    z pałkami kurczaka

    makaron fusili 2 porcje
    puszka mleka kokosowego (400ml)
    po pół łyżeczki przypraw: imbir, kwasek cytrynowy, cynamon, pieprz cayenne, słodka papryka, gałka muszkatołowa
    duża szczypta kminku
    2 ząbki czosnku
    papryczka piri piri

    6 średnich pałek kurczaka
    duża marchew
    pół puszki kukurydzy
    oliwa do smażenia

    Sos i kurczaka przygotowałam dzień wcześniej. W tym celu wszystkie przyprawy, starty czosnek i pokrojoną papryczkę piri piri wymieszałam. Następnie obtoczyłam w nich pałki, zalałam mlekiem kokosowym i całość marynowałam pod przykryciem w lodówce całą noc.

    W dzień spożycia. Makaron ugotowałam na pół al dente. Przepłukałam zimną wodą. Odstawiłam.
    Na rozgrzaną oliwę wlałam mleko, wrzuciłam pałki i całość dusiłam przez 30 min., od czasu do czasu mieszając. W międzyczasie marchew pokroiłam w plastry, kukurydzę odcedziłam. Po pół godzinie dorzuciłam warzywa i całość dusiłam kolejne 30 min. na wolnym ogniu (kurczaka można przełożyć na ten czas do piekarnika, co też uczyniłam). Na koniec dodałam makaron. Wszystko wymieszałam ze sobą. Dopełniłam pałkami kurczaka.

    Zgłoszone przez Magdalena Karolak (bastalena)
    zdjęcie wyślę na maila

    pozdrawiam,
    bastalena

  102. Gratulacje, fajny pomysl na konkurs!

    oto mój przepis:

    Makaronowa zapiekanka ze śliwkami i słodkim serem

    składniki:
    1/2 opakowania makaronu Lubella kolanka
    25 dag twarogu półtłustego
    3 żółtka
    cukier wanilinowego
    6 łyżeczek cukru
    30 dag śliwek
    mały pojemniczek śmietany 18%
    przygotowanie:

    Makaron ugotować al’dente. Żółtka utrzeć z połową cukru i cukrem wanilinowym. Twaróg zemleć i ddodać drugą połowę cukru. Śliwki wypestkować. Blaszkę wysmarowac tłuszczem i posypać tarta byłką. Marakon wymieszać z żółtkami. Połowe marakony przełozyć na blaszkę, na to kładziemy ser i wypestkowane śliwki, przykrywamy druga częścią masy makaronowej. Na wierzchu posypujemy wiórkami masła. Zapiekamy 45 minut.

  103. Zapraszam na pyszny rosół z makaronem i kalafiorem

    Niedzielny rosół to u mnie w domu tradycja, pozycja obowiązkowa a latem podawany jest z pysznym ugotowanym kalafiorem. Smak niesamowity.

    Składniki:
    – kawałek wołowiny
    – kawałek mięsa drobiowego (polecam kurę)
    – kilka marchewek
    – seler korzeń
    – korzeń pietruszki
    – por
    – czosnek
    – cebula zrumieniona nad ogniem
    – sól, pieprz,
    – kminek, kurkuma, bazylia, oregano, tymianek, majeranek
    – ugotowany kalafior
    – makaron nitki – najlepszy własnoręcznie zrobiony ( do jajka dodajemy tyle mąki aż powstanie elastyczne ciasto, wałkujemy i robimy „nitki”)

    Mięso zalewamy zimną wodą, dodajemy obrane warzywa, zagotowujemy. Następnie dodajemy przyprawy i gotujemy na malutkim ogniu ok 3 godzin.
    Podajemy gorący z ugotowanym kalafiorem i makaronem, posypany zieloną pietruszką.

  104. Spaghetti z cukiniowymi wstążkami

    Składniki:
    – oliwa,
    – papryczka chilli,
    – czosnek,
    – imbir,
    – suszone pomidory,
    – cukinia,
    – zielona pietruszka,
    – prażone ziarna słonecznika,
    – makaron spaghetti

    Na rozgrzanej oliwie podsmażyłam posiekane: czosnek, imbir, papryczkę, suszone pomidory. Następnie do takiego sosu dodałam ugotowany makaron i wstążki z cukinii, które zrobiłam obieraczką do warzyw. Wszystko razem wymieszałam posypałam pietruszką i prażonym słonecznikiem. Pycha!!!
    Proporcji nie podaję gdyż można dodać takie ilości jakie kto lubi. Oliwy musi być sporo, bo musi oblepić makaron (można dodać oliwę z suszonych pomidorów).

    Wysyłam zdjęcie.

  105. MAKARON ZE SZPINAKIEM I PARÓWKAMI

    Składniki:
    dużo świeżego szpinaku lub opakowanie szpinaku mrożonego (najlepszy jest brykiet, takiego całkiem zmielonego w ogóle nie polecam)
    1-2 cebule
    czosnek (w zależności od tego czy lubicie, ja daję minimum całą pałkę, a im więcej tym lepiej:))
    parówki (ja daję zazwyczaj około 1 kg, ale można dać mniej)
    1 kulka mozzarelli
    zioła prowansalskie, oregano
    sól pieprz
    makaron typu świderki
    mała śmietana 18%
    1-2 łyżki oleju

    Przygotowanie:
    1. Makaron gotujemy w lekko osolonej wodzie, powinien być aldente.
    2. Parówki pokroić w kostkę lub plasterki.
    3. Cebul pokroić w kostkę i podsmażyć na oleju. Wrzucić szpinak i czosnek. Ogień zmniejszyć i całość dusić pod przykryciem, aż szpinak całkiem się rozmrozi.
    4. Do szpinaku dodać pokrojone parówki (można je wcześniej podsmażyć, ale nie jest to konieczne).
    5. Szpinak doprawić pieprzem i ziołami (ostrożnie z solą). Dodać pokrojoną (lub ręcznie potarganą) mozzarelle wraz z zalewą.
    6. Gdy mozzarella zacznie się „rozpuszczać” dodać śmietanę (czasami dodaję tylko kilka łyżek, a czasami całą małą śmietanę).
    7. Całość wymieszać z makaronem.

  106. MAKARON Z TUŃCZYKIEM

    Składniki:
    puszka tuńczyku (ja wolę ten w oleju)
    cebula (wielkość i ilość zależy od preferencji własnych)
    3-4 duże pomidory
    przecier pomidorowy – 1-2 łyżeczki, by poprawić smak i kolor (można pominąć)
    oregano lub zioła prowansalskie
    pieprz, sól
    makaron (ja używam świderków ale może być każdy inny)

    Przygotowanie:
    1. Makaron ugotować w osolonej wodzie, najlepiej al dente.
    2. Cebulę obrać i pokroić w drobną kostkę.
    3. Tuńczyka odcedzić z wody/oleju (jeżeli wybieracie tuńczyka oleju to proponuję na niewielkiej ilości tego właśnie oleju usmażyć cebulę).
    4. Cebulę smażyć na niewielkiej ilości oleju aż się zrumieni, a następnie dodać tuńczyka i chwilę smażyć razem.
    5. Pomidory zalać wrzątkiem, odczekać chwilę, a następnie odcedzić i obrać ze skórki i pokroić w kostkę.
    6. Do tuńczyka i cebuli dodać pomidory i dusić to na małym ogniu aż pomidory zmiękną.
    7. Do całości dodajemy przecier pomidorowy i przyprawiamy solą, pieprzem i ziołami.
    7. Sos mieszamy z makaron.

  107. MAKARON Z CUKINIĄ I POMIDORAMI

    Składniki:
    1 średnia cukinia
    1-2 cebule
    kilka ząbków czosnku
    4 pomidory (lub więcej w zależności od wielkości cukinii)
    1-2 łyżki oleju
    oregano, bazylia
    sól, pieprz
    śmietana 18% (ilość zależy od ilości sosu, który powstanie, mała śmietana powinna wystarczyć)
    makaron (najładniej wyglądają kokardki)

    Przygotowanie:
    1. Cukinię umyć i pozbawić gniazda nasiennego. Nastepnie zetrzeć na tarce o dużych oczkach (maszynka do mięsa jest bardzo w tym pomocna).
    2. Cebulę obrać, pokroić w kostkę i podsmażyć na oleju.
    3. Do cebuli dodać cukinię, a nastepnie przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Całość posolic i dusić pod przykryciem aż cukinia zmięknie.
    4. Pomidory spażyć i obrać ze skórki, pokroić w kostkę i dodać do cukini. Dusimy kilka minut aż pomidory zmiękną. Dodać zioła i doprawić pieprzem i ewentualnie jeszcze solą.
    5. Do sosu dodać śmietanę i chwilę razem pokusić.
    6. Makaron ugotować w osolonej wodzie, odcedzić dobrze i wymieszać z powstałym sosem.

  108. Dietetyczna zupa truskawkowa

    * makaron nitki
    * 10 dużych truskawek
    * szklanka wody
    * 2 łyżeczki słodkiej śmietanki
    * 2 łyżeczki cukru
    * łyżeczka mąki ziemniaczanej

    —Makaron gotuję do miękkości i rozdrabniam widelcem ( lub czasem kroję na krótkie nitki).

    —Truskawki dokładnie myję, usuwam szypułki.

    —Zagotowuję wodę z cukrem i dodaję do niej truskawki. Doprowadzam do wrzenia. Ugotowane owoce przecieram przez sito ( można zmiksować) i schładzam w lodówce. Mąkę ziemniaczaną rozprowadzam w niewielkiej ilości przegotowanej wody. Następnie dodaję ją do lekko schłodzonych przetartych truskawek. Dokładnie mieszam. Ponownie zagotowuję, dodaję śmietankę.

    —Makaron mieszam z zupą i natychmiast podaję 🙂

    Ps. Jedna porcja zupki ma tylko 100 kalorii 😉

  109. Podaję przepis na moje ulubione danie na słodko. Robiła je moja mama zawsze, gdy tylko pojawiały się pierwsze jabłka na działce. Ja je nieco zmodyfikowałam, dodając śliwki (można też dodać gruszki) i kruszonkę.

    Makaron zapiekany z owocami

    400 g makaronu nitki Lubella
    10 g masła
    2 łyżki cukru
    2 łyżki kaszy manny
    1 płaska łyżeczka cynamonu
    cukier waniliowy
    1-2 jajka
    3 średnie jabłka
    6 śliwek
    kruszonka na wierzch zapiekanki
    margaryna do wysmarowania naczynia żaroodpornego
    bułka tarta do posypania naczynia

    Sposób przygotowania:
    Przygotować kruszonkę z mąki, cukru i masła. Wstawić do lodówki.
    Ugotować makaron al dente. Odcedzić i do ciepłego dodać masło.
    Przygotować owoce. Pokroić na małe kawałeczki. Jajka roztrzepać.
    Do makaronu dodać owoce, jajka, cukier, kaszkę, cynamon i cukier waniliowy. Wymieszać.
    Naczynie żaroodporne (2-litrowe) wysmarować margaryną i posypać bułką tartą (można też zamiennie kaszą manną). Mieszankę wyłożyć do naczynia, wyrównać i posypać kruszonką. Piec ok. 1 godz. w temp. 180-200 stopni. Smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno.

  110. Moimi ulubionymi letnimi owocami są truskawki. Kocham wszystkie potrawy, które je zawierają 🙂 Oto przepis na bardzo prostą i szybką zapiekankę. Jej smak i zapach przywodzą na pamięć letnie, upalne dni

    Lasagne z truskawkami i słodkim sosem

    -12 płatów makaronu lasagne
    – pół kilograma truskawek
    – 2 łyżki cukru
    -1 szklanka słodkiej śmietanki
    -3 jajka
    -pół szklanki cukru pudru
    -cukier waniliowy
    Makaron gotujemy 3 minuty. Odcedzamy i studzimy. Płaty dzielimy na pół. Na każdym pasku układamy truskawki (umyte, pokrojone, zasypane cukrem). Zwijamy w roladki. Układamy w naczyniu żaroodpornym. Zalewamy sosem, powstałym ze zmiksowanych jajek, śmietanki i cukrów. Pieczemy 20 minut w 180 stopniach. Pycha 🙂

  111. Bardzo lubię łączyć makaron lasagne z różnymi dodatkami. Wychodzę z tego różne niekonwencjonalne dania takie jak…

    Makaronowe koszyczki z brokułem

    -12 płatów makaronu
    -marchewka
    -cebula
    -2 filety z kurczaka
    -mały brokuł
    -jajko
    -mała śmietanka
    -ulubione przyprawy: sól, pieprz, gyros, zioła

    Kurczaka kroimy w drobną kostkę. Podsmażamy w gyrosie. Cebulkę kroimy i szklimy. Brokuła i marchewkę obgotowujemy i kroimy na małe kawałki. Łączymy farsz razem. Makaron gotujemy al dente. Każdy płat przekrawamy na pół. Wkładamy do formy na muffinki. Odwijamy brzegi. W środku umieszczamy farsz i zalewamy sosem (zmiksowana śmietanka z jajkiem i przyprawami). Pieczemy ok. 20 minut. Podajemy jako samodzielne danie. Koszyczki świetnie sprawdzą się też jako przystawka na przyjęciu. Znikają zawsze pierwsze. Zachwycają gości wyglądem i smakiem 🙂

  112. A może coś zdrowego, z dużą zawartością witamin i błonnika??? Ten przepis opracowałam po mojej podróży do Włoch- skarbnicy inspiracji, smaków i aromatu 🙂 Danie jest również szybkie, ale jakże aromatyczne i smakowite 🙂 Warto go wypróbować. Uśmiech na twarzy domowników gwarantowany.

    Świderki po włosku

    -opakowanie makaronu świderki Lubella
    -20 dag suszonych pomidorów
    -10 dag czarnych lub zielonych oliwek
    -mały brokuł
    -kilka łyżek nasion słonecznika
    -parmezan
    -zioła prowansalskie
    -sól, pieprz

    Makaron gotujemy al dente. Brokuła lekko obgotowujemy, rozdzielamy na małe różyczki. Czosnek siekamy, oliwki i pomidory kroimy. Makaron mieszamy z czosnkiem, oliwkami i pomidorami. Posypujemy startym parmezanem i prażonymi ziarnami słonecznika 😀

  113. oto mój przepis na potrawkę ze skarbów jesieni 🙂

    Jak to jest zrobione?

    /dla 3-4 osób/

    MAKARON

    300 g makaronu /u mnie Casarecce/

    2 łyżki oliwy

    2 ząbki czosnku

    1 łyżka pestek dyni

    1 łyżka nasion słonecznika

    majeranek

    sól

    pieprz

    MARYNATA

    2 łyżki oliwy

    2 łyżki koncentratu pomidorowego

    2 łyżki miodu

    chili /płatki i mielone/

    sól

    2 liście laurowe

    5 ziaren ziela angielskiego

    majeranek

    2 ząbki czosnku /przeciśnięte przez praskę/

    pieprz czarny

    suszone pomidory /kruszone, suszone płatki/

    GULASZ

    400 g żołądków drobiowych

    400 g serc drobiowych

    250 ml przecieru pomidorowego

    250 ml soku jabłkowego lub cydru

    1 cebula czerwona

    1 papryka

    1 jabłko

    3 śliwki

    1 łyżka brązowego cukru

    1 łyżka oliwy

    sól i pieprz do smaku

    Podroby dokładnie myję i oczyszczam. Mieszam składniki marynaty do połączenia. Dodaję podroby, mieszam do dokładnego pokrycia. Owijam miskę folią, wkładam do lodówki na minimum 2-3 godziny /można na noc/.

    Do garnka z grubym dnem nalewam sok jabłkowy i przecier pomidorowy. Przekładam zamarynowane mięso wraz z marynatą. Zagotowuję. Zmniejszam moc palnika do minimum i duszę około 1,5 godziny.

    W międzyczasie przygotowuję pozostałe składniki dania.
    Cebulę obieram i kroję w piórka. Na patelni rozgrzewam oliwę i podsmażam chwilę cebulę. Zasypuję cukrem brązowym i karmelizuję.
    Paprykę myję i oczyszczam. Kroję w słupki średniej wielkości. Dodaję do cebuli i podsmażam. Dolewam wodę i duszę.
    Jabłko obieram, usuwam gniazdo nasienne i kroję w kostkę.
    Śliwki myję, pozbawiam pestek i kroję w kostkę.
    Owoce dodaję do warzyw na patelni. Duszę około 10 minut. Odstawiam na bok.

    W dużym garnku zagotowuję wodę. Lekko ją solę. Wrzucam makaron. Gotuję 9 minut /zgodnie z instrukcją na opakowaniu/.
    Odcedzam /pozostawiam pół szklanki wody z gotowania/ i przelewam zimną wodą do całkowitego schłodzenia.

    Po upływie 1,5 godziny duszenia dodaję duszone na patelni owoce i warzywa.
    Duszę wszystko razem około 30-40 minut.

    Pod koniec tego czasu rozgrzewam na patelni oliwę. Przeciskam czosnek przez praskę, dodaję pestki dyni i słonecznika. Podsmażam chwilę. Przekładam makaron. Mieszam dokładnie i podsmażam, do ugrzania makaronu. Podlewam delikatnie wodą z gotowania makaronu. Pod koniec smażenia przyprawiam solą, pieprzem i majerankiem.

    Na duży talerz nakładam porcję makaronu. Na środek wlewam jesienny gulasz. Ozdabiam kleksem jogurtu lub śmietany i nitkami chili.

    Smacznego!

  114. Jabłkowa zapiekanka makaronowa

    Składniki:
    – 1 paczka makaronu, ok. 400-500g, np. świderki, ale można użyć dowolnego,
    – 1 szklanka delikatnie roztopionej margaryny,
    – 1/2 szklanki kwaśnej śmietany,
    – 5-6 jajek,
    – 2 szklanki cukru, można użyć trochę mniej,
    – 1 łyżeczka soku z cytryny,
    – 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
    – pół słoika musu jabłkowego ok. 400g,
    – 1/4 szklanki rodzynek,
    – 1/4 szklanki pokruszonych drobno krakersów niesolonych (opcjonalnie),
    – 1 łyżeczka mielonego cynamonu.

    Przygotowanie:
    Rozgrzać piekarnik do 175 stopni C. Przygotować blachę lub naczynie żaroodporne o wymiarach ok. 21×32 cm, mogą być odrobinę inne jeśli ktoś nie ma dokładnie o takich wymiarach, naczynie wysmarować tłuszczem. Przygotować duży garnek lekko osolonej wody, doprowadzić do wrzenia. Makaron ugotować we wrzącej wodzie (przez 8 do 10 minut) aż będzie al dente. Odcedzić.
    W dużej misce wymieszać margarynę, śmietanę, jajka, cukier, sok z cytryny, ekstrakt waniliowy i mus jabłkowy. Wymieszać z makaronem i rodzynkami.
    Jeśli ktoś będzie używał pokruszonych krakersów to trzeba je rozsypać na dnie przygotowanego wcześniej naczynia/blachy. Makaronową mieszaninę przełożyć do naczynia/blachy. Górę posypać cynamonem.
    Piec 45 do 60 minut w nagrzanym piekarniku. Można przykryć folią, jeśli zbyt szybko brązowieje.

  115. Nazwa – Letnia harmonia smaku
    Składniki:
    100-200g Makaron Lubella (kolorowy)
    Kilka listków bazylii
    3-4 duże Pomidory
    1-2 Papryka
    Ogórek
    Cebula
    Ząbek czosnku
    Olej
    Oczywiście wszystko z naszego ogródka (Może prócz oleju):)
    Wykonanie.
    Makaron gotujemy według czasu podanego na opakowaniu (ok 7minut – al dente).
    Na patelnie wlewamy olej, dodajemy czosnek i cebulkę. Chwilę smażymy, po czym dodajemy obrane ze skórki pomidory. Smażymy chwilę, po czym dodajemy pokrojoną w małe, lub duże (zależy od upodobania) paprykę. Przykrywamy na 2-3 minutki i dusimy potrawę. Następnie odlewamy makaron i dodajemy do naszego „sosu” i dusimy razem przez 5 minut. Dodajemy pokrojony w kółeczka ogórek (ze skórką – to bardzo ważne, bo wtedy lepiej odda swój aromat) i szatkujemy kilka listków bazylii. Całość dusimy około 2 minut, aby bazylia oddała swój aromat.
    Podawać to możemy z listkami mięty, lub bazylii.
    🙂

  116. Makaron ze szpinakiem w sosie serowym z kawałkami piersi kurczaka i pomidorkami koktajlowymi

    Dowolny LUBELLA ugotowac wg przepisu. Szpinak(u mnie mrozony) rozmrozic dodac przecisniety zabek czosnku przyprawic wegetą i dodac łyżke lub dwie śmietany. Piers z kurczaka pokroić w kostke polac magii i wrzucic do smazenia na patelnie. Przytować sos serowy wg przepisu na opakowaniu- u mnie jest to „sos serowy z brokułami” Krorr. Nałożyc makaron na talerz wyłożyć kurczaka, obok szpinak i polac to wszystko sosem. Przyozdobić polowkami lub ćwiarkami pomidorków koktajlowych i posypać to wszystko prazonymi pestkami słonecznika! SMACZNEGO:)

  117. Makaron z kurczakiem i brokułami w sosie serowym
    Dowolny makaron ugotowac wg przepisu. Brokuł pokroić w różyczki i ugotować.Piers z kurczaka pokroić w kostke, przyprawic i wrzucic do smazenia na patelnie. Przytować sos serowy wg przepisu na opakowaniu- u mnie jest to „sos serowy z brokułami” Krorr. Nałożyc makaron na talerz wyłożyć kurczaka, obok brokuł i polac to wszystko sosem. Na koniec posypać z wierzchu prazonymi pestkami słonecznika!Smacznego 🙂

  118. Makaron z truskawkami: dowolny makaron(u mnie kokardki) truskawki śmietana bądź jogutr naturalny cukier lub w wersji light słodzik mięta do dekoracji

    Ugotować makaron al dente. Truskawki odszypułkować i umyć. Zmiksować blenderem lub rozgnieść widelcem:) dodać cukier lub słodzik. Makaron odlać i wyłożyć na talerz. Polać musem truskawkowym oraz zrobić kleks z śmietany:) Udekorować wg uznania;) Ja ułożyłam na wierzch przekrojone truskawki oraz listki mięty Smacznego!

  119. „Makaron z pieczarkami”

    Składniki:
    -1/2 paczki makaronu spaghetti
    – 40 dag pieczarek
    – 2-3 plasterki boczku
    – 1/2 kostki rosołowej
    – śmietana
    – 2 łyżki masła
    – szczypiorek
    -sól,pieprz

    Sposób przygotowania:
    Pieczarki kroję na plasterki, podsmażam na maśle. Dodaję boczek pokrojoy w kostkę, zalewam 1/3 szklanką wody z kostką rosołową, oprószam solą i pieprzem. Duszę 15 min, dodaje 2-3 śmietany, zagotowuję. Makaron gotuje wg przepisu na opakowaniu, polewam sosem, posypuje posiekanym szczypiorkiem.

  120. ” Makaron z awokado i szparagami”

    Składniki:
    – 1 op. spaghetti
    – 3-4 owoce awokado
    – 200g szparagów
    – sól,pieprz
    – kilka listków mięty
    – sok z jednej cytryny

    Przygotowanie:
    Makaron gotuję wg instrukcji na opakowaniu, przelewam zimną wodą, osączam.
    Szparagi obieram i uparowuję w garnku.
    Awokado obieram, usuwam pestkę, a miąższ kroję w plasterki.
    Spaghetti mieszam z plastrami awokado i szparagami, skrapiam oliwą z oliwek, przyprawiam solą i pieprzem.
    Posypuję parmezanem.

  121. DANIE GOTOWE W PÓŁ GODZINY!!!

    ” Makaron z sosem szparagowym”

    Składniki:
    – 1 pęczek zielonych szparagów
    – 4 porcje makaronu
    – 20 dag szynki
    – 2 pomidory
    – 1 szklanka śmietanki 30%
    – 50 ml białego wytrawnego wina
    – 1 cebula
    – 2 łżki masła
    – połowa cytryny
    – sól, pieprz

    1. Szparagi gotuję w osolonym wrzątku z dodatkiem cukru i cytryny, schładzam w zimnej wodzie. Odkrawam twarde końcówki i kroję na części.
    2. Na rozgrzanym maśle szklę cebulę, dodaję szynkę pokrojoną w paski, chwilę smażę i zalewam białym winem,a następnie dodaję śmietanę, doprawiam solą i pieprzem.
    3. Gotuję do zgęstnienia sosu, na koniec dodaję pokrojone pomidory. Podaję z ugotowanym makaronem, np. kokardki kub świderkami.

  122. ” OWOCOWE KOLANKA”

    Składniki:
    – 350g makaronu kolanka z falbanką lub kokardki
    – 1 opakowanie mrożonych owoców np. mix malin , truskawek, porzeczek
    – 250g serka mascarpone
    – 1 pomarańcza
    – 2 łyżki brązowego cukru
    – 2 łyżki płynnego miodu
    – cynamon

    Przygotowanie:
    1. Makaron gotuję zgodnie z przepisem. W tym czasie mrożone owoce przekładam do rondla. . Dodaję do nich sok oraz skórkę otartą z pomarańczy. Wsypuję brązowy cukier. Podgrzewam całość na wolnym ogniu 10-12 min aż owoce puszczą sok.
    2. Owoce razem z syropem przekładam na makaron.Łyżką do lodów nakładam na każdą porcję kulkę serka mascarpone. Polewam miodem i posypuję cynamonem. 🙂

    Zamiast mascarpone można podać jogurt grecki albo mielony twaróg. 😉

  123. Makaron ala szarlotka 🙂

    -opakowanie makaronu świderki
    -1 kg jabłek
    – 2 łyżki cukru
    -bita śmietana
    -cynamon
    -cukier waniliowy

    Z jabłek robimy dżem (obieramy, myjemy, kroimy na kawałki, gotujemy z cukrami i cynamonem). Makaron gotujemy al dente. Do naczynia żaroodpornego wkładamy makaron, następnie jabłka. Zapiekamy ok. 25 minut w 180 stopniach. Kroimy jak ciasto. Na wierzchu układamy bitą śmietanę, posypujemy cynamonem. Smacznego 🙂

  124. Skladniki:
    Makaron kokardki
    Kalarepa
    Żółta fasolka szparagowa
    Kalafior
    Czerwona porzeczka
    Młoda marchewka
    Bazylia świeża, pietruszka świeża i świeża szałwia. Sól i pieprz ewentualnie.
    Oliwa z oliwek.

    Makaron gotujemy na al dente. Na oliwie smażymy kalarepe, młodą marchewkę. W miedzy czasie parzymy kalafior i fasolkę. Całość dodajemy na wok’a, podsmażamy do miękkości i mieszamy. Na koniec dodajemy zioła i porzeczkę która nada wyrazistego smaku i fajnej barwy 🙂
    Nie pisałam ilości składników bo wg uznania. Ja daje zawsze najwięcej fasolki bo lubię najbardziej 😉

  125. SAŁATKA Z MAKARONEM I WARZYWAMI 🙂

    Mój brzuszku powiedz przecie,
    Czy makaron jeść chcecie?
    A on odpowiada bez wahania
    Iż uwielbia z makaronem sałatkowe dania.
    A więc trzeba z makaronem pewną sałatkę wypróbować,
    By wspólnie moim podniebieniom zaimponować.
    Polecam Sałatkę z warzywami z makaronem w sosie śmietanowym
    Z efektem smacznym i co najważniejsze zdrowym.
    Najpierw składniki podam,
    A następnie opis przygotowanie dodam.
    -300g makaronu kokardki
    – 1 mały brokuł
    – 1 nieduża cukinia
    – 3-4 marchewki
    – 1 puszka zielonego groszku
    – 1 puszka filetów anchois
    – 4 łyżki śmietany
    – 1 mały śmietankowy serek topiony
    – sól i pierz do smaku
    Jeżeli chodzi o wykonanie,
    Jest prosto i szybko niesłychanie.
    Brokuł umyć i na różyczki małe podzielić,
    Cukinię i marchewkę w talarki pokroić.
    Następnie je ugotować na parze,
    Ohh już o tej sałatce marzeee.
    Groszek z zalewy odsączyć i makaron się gotuj,
    Zgodnie z opakowaniem i następnie się „odcedzuje”.
    Warzywa z gorącym makaronem i groszkiem połączyć,
    Solą i pieprzem doprawić- „załączyć”.
    W rondelku podgrzewać serek topiony i śmietanę,
    Cały czas na wolnym ogniu mieszane.
    Tylko należy uważać by tegoż sosu nie zagotować,
    Teraz polać sałatkę i filetami anchois udekorować.
    Na koniec nie pozostaje nic innego ,
    Jak pożyczyć SMACZNEGO!!

  126. Kiedy z obiadku makaronik mi zostaje, to swym chłopcom placuszki podaję.
    Kiedy mi go zabraknie to,
    Wtedy dwie lub trzy garstki makaronu nitki szybko gotuję,
    I dwa jajka w miseczce roztrzepuję.
    Makaron mieszam dokładnie z jajkami,
    I dowolne dary lata wykorzystuję.
    Do placuszków ugotowane różyczki brokuła dodaję,
    Czasem paprykę i kukurydzę dodaję.
    W wersji mięsnej można szyneczke w kosteczkę pokroić by swych łasuchów zadowolić.
    Na koniec dużą garść świeżej natki dosypuję,
    I z rodzinką makaronowymi placuszkami się delektuję.

  127. Spaghetti ze szpinakiem, pomidorkami i oliwkami.

    400g szpinaku (świeżego lub mrożonego)
    10-15 pomidorków daktylowych lub cherry
    10 zielonych oliwek z papryką
    125 g fety
    1/3 opak. makaronu spaghetti

    oraz:
    100 ml mleka
    200g smietany 12 %
    duża łyżka masła
    2-3 ząbki czosnku
    sól morska i świeżo mielony pieprz

    Szpinak podsmażam na łyżce oleju. Dodaję przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Dolewam mleko. Po 5 minutach dodaję śmietanę i doprawiam do smaku. Ugotowany al dente makaron mieszam z sosem szpinakowym. Przekładam na talerze. Dodaję ser feta , oliwki i pomidorki.

  128. Frittata jajeczno-makaronowa.

    2 łyżki makaronu nitki ugotowanego al dente
    2 jajka
    kilka łyżeczek brokuła ugotowanego al dente
    łyżka tartego sera
    sól
    pieprz
    łyżka grysiku
    łyżka masła do posmarowania foremki.

    Jajka roztrzepuję widelcem i mieszam z resztą składników. Delikatnie doprawiam i przekładam do małej foremki na babeczkę, która uprzednio smaruję masłem. Zapiekam w piekarniku około 20 minut do momentu az jajka się zetną. Podaję z czosnkowymi grzankami.

    pozdrawiam

  129. Spaghetti z pomidorami i tuńczykiem.

    puszka tuńczyka w oleju
    2 malinowe pomidory
    cebula
    ząbek czosnku
    sól
    pieprz
    makaron spaghetti

    Cebulę kroję w drobną kosteczkę i podsmażam na oleju odsączonym z puszki tuńczyka. Pomidory nacinam i zalewam wrzatkiem. Zdejmuję skórkę i kroję w kosteczkę . Dodaję do cebuli. Ząbek przeciskam przez praskę i dodaję na patelnię. Wszystko razem mieszam . Kiedy pomidory dostatecznie zmiękną dodaję tuńczyka. Doprawiam delikatnie solą i pieprzem. Makaron gotuję al dente i mieszam z sosem tuńczykowo pomidorowym. Na koniec dodaję posiekaną natkę pietruszki.

  130. Mój przepis na miłość – uwiodłam nim mojego chłopaka a wyszedł z miszmaszu studenckiej lodówki 😉
    Makaron z kurczakiem w sosie śmietanowo grzybowym ( od 2 do 4 porcji – zależy od głodomora )
    Składniki :
    – Gniazda z 5 zbóż Lubella ( ok 3-4 gniazdka na osobe )
    – Pierś z kurczaka ok. 350 gram
    – Grzyby ( najlepiej świeżo zebrane i oczywiście dokładnie sprawdzone) ok 300-400 gram
    – 5 pieczarek ( najsmaczniejsze są te młode, nie za duże)
    – Śmietana 18% 220 ml.
    – 2-3 ząbki czosnki
    – Czerwona cebula
    Do smaku :
    – Pieprz
    – Sól czosnkowa

    Sposób przygotowania :
    Pokroić pieczarki i grzyby do jednej miseczki . Do drugiej bardzo drobno posiekaną czerwona cebulę i czosnek . Kurczaka pokroić na drobne paski, przyprawić do smaku pieprzem i solą a następnie wymieszać z czosnkiem i cebulą. Nagrzać patelnie z odrobiną oleju. Na nagrzaną patelnie wkładamy kurczaka z cebulą i czosnkiem i podsmażamy na tyle żeby ,,zamknąć” kurczaka ( czyli aż będzie lekko biały ale w środku surowy) . Następnie zmniejszamy nieco ogień i dosypujemy zawartość z miseczki z grzybami . Teraz jest idealna chwila żeby wstawić lekko posoloną wodę na makaron (babcia zawsze uczyła mnie żeby dodać jeszcze kapkę oleju bo makaron się nie skleja 😉 ) Kurczaka i grzyby smażymy a właściwie gotujemy ( bo grzyby puszczą wodę ) na patelni od czasu do czasu mieszając, do momentu aż ,,wody” na patelni będzie już minimalna ilość, wtedy zmniejszamy ogień jeszcze bardziej i powoli dodajemy śmietanę uważając żeby jej nie zważyć. W miedzy czasie do Naszej wrzącej już wody wkładamy gniazda i gotujemy je al dente , czyli ok 10 min . Nasz sos śmietanowy gotujemy przez około 5 min do uzyskania charakterystycznego ciemnobrązowego koloru i przyprawiamy do smaku pieprzem i solą czosnkową. Gotowy makaron wykładamy na talerze i tutaj o wyglądzie potrawy decyduje już tylko własna inwencja twórcza 😉 . Życzę smacznego , może i Wam ta potrawa zdobędzie chłopaka 😉

  131. Szanowni Państwo,
    Przedstawiamy nasz prosty, ukochany i najsmaczniejszy pomysł na makaron. Robimy go bardzo często, a szczególnie syn jest mistrzem w jego przyrządzaniu.

    Oryginalność potrawy polega na kolorze makaronu (czarny) widoczny na zdjęciach, przesłanym na e-maila.
    Składniki na sos:
    szpinak
    olej ziołowy (sami robimy z suszonych ziół)
    szynka ew. inny tego typu wynalazek
    ser pleśniowy
    śmietana
    pomidory suszone (nie w oleju)
    zioła (bazylia, oregano, czosnek, kolorowy pieprz, pieprz kajeński)
    pestki słonecznika (obowiązkowo)
    Wykonanie:
    Na lekko podgrzanym oleju ziołowym rozgrzewam czosnek i pestki słonecznika, drobno pokrojony suszony pomidor, dodajemy szpinak, dodajemy ser, mieszamy, dojemy gęstą śmietanę.
    Lubimy na koniec dodawać świeżą bazylię i oregano.
    Wszystko podajemy na jasnych talerzach, ozdobione liśćmi bazylii, jemy, a na koniec wylizujemy te jasne talerze 😉

    Wersja mięsna na górę sypiemy szynkę podduszoną z cebulką.

    Gotujemy czarny makaron al dente, bez soli, bez oleju..

    Łatwe do codziennego przygotowania i dla naszej rodziny pyszne.
    Anna i Marcin Bliźniakowscy

  132. Makaron z maślaną cytrynową marchewką

    Na koniec lata marchewka jest najsłodsza. Polecam makaron, który robię kiedy nie ma w domu mojego mięsożernego męża.

    na 1 osobę:
    – makaron Lubella pełne ziarno wstążki ( gniazda)

    – 2 marchewki
    – skórka z 1 cytryny(obrana jak jabłko bez białej części) + sok z połowy cytryny
    – pół małego chili
    – 50 gr masła
    – sól
    – mała garść orzechów włoskich

    Makaron pełnoziarnisty gotuję wg przepisu na opakowaniu ( na mnie 2 gniazdka wystarczą).
    Marchewkę obieram a następnie obieraczką do warzyw tnę na cieniutkie wstążki.
    Orzechy podprażam na patelni a następnie siekam na grube kawałki.

    Na patelni rozpuszczam masło wraz ze skórką cytrynową. Jej aromat przeniknie do dania. Dodaje chili pokrojone w krążki. Następnie wrzucam marchewkę, solę do smaku. Kiedy marchewka będzie półtwarda dodaję sok z połowy cytryny. Na patelnię wrzucam ugotowany makaron, chwilę mieszam z cytrynową marchewką. Przed podaniem wyjmuję skórkę z cytryny i posypuję prażonymi orzechami włoskimi.

    Na koniec dnia przygotowuję ten szybki makaron, nalewam lampkę białego wina i odprężam się na dobrym filmie.

  133. Szybka sałatka biurowa

    * 4-5 łyżek ugotowanego makaronu ( kokardki, krótkie rurki lub muszelki)
    * 2 łyżki tuńczyka w oleju
    * pomidor
    * 2 łyżki groszku zielonego
    * drobno posiekana natka pietruszki lub koperek
    * świeżo zmielony pieprz, sól
    * ewentualnie dla ozdoby karbowana sałata

    — W salaterce mieszam wszystkie składniki, doprawiam do smaku. Dekoruję sałatą karbowaną.

    składniki na 1 porcję podałam 🙂

  134. LETNI ORIENT

    Składniki:

    1.makaron Lubella około 200 gramów

    2.bulion drobiowy

    3.sos sojowy

    4.grzyby shitake, suszone – 60 gramów

    5.ocet mirim

    6.wodorosty wakame

    7. Świeży imbir

    8.cebula dymka

    9.Sól i pieprz kolorowy

    Makaron ugotuj, odcedź go i przełóż do miseczek.
    Posiekaj białe części cebuli dymki.
    Zimny bulion zagotuj.
    Dodaj grzyby shitake, wodorosty Wakame, sos sojowy,
    starty imbir, ocet mirim i dopraw według uznania(kwestia ostrości)
    Całość gotuj powoli przez 15 minut.
    Posyp zieloną cebulą dymką pokrojoną w cienkie paski.

    Smacznego wszystkim!

  135. Chłodnik truskawkowy

    * 1/2 kg truskawek
    * paczka drobnego makaronu np. muszelek lub gwiazdek
    * 1/2 litra jogurtu naturalnego
    * cukier waniliowy
    * 3-4 łyki cukru pudru
    * ok. 2 łyżek bitej śmietany
    * mielony cynamon ( niekoniecznie)

    —-Makaron gotuję według przepisu na opakowaniu.

    —-Truskawki po umyciu pozbawiam szypułek i wrzucam do blendera. Następnie dodaję cukier puder, cukier waniliowy i cynamon. Dokładnie miksuję stopniowo dolewając jogurt. Chłodnik wstawiam do lodówki. Podaję z makaronem i kleksem z bitej śmietany 🙂

  136. Kurczak w sosie ze świeżych pomidorów malinowych podany z makaronem pene 🙂

    Składniki:
    2 pojedyncze piersi z kurczaka
    5 dużych pomidory malinowe
    1 ugotowana pietruszka (korzeń)
    3 łyżki oliwy z oliwek
    tymianek
    sok z 2 pomarańczy
    1 łyżka octu balsamicznego
    łyżeczka cukru
    1 szalotka
    świeżo zmielony pieprz
    sól morska
    ząbek czosnku
    1/3 kieliszka różowego wina – jak najjaśniejszego 🙂
    4 łyżki serka mascarpone
    paczka makaronu pene

    Pomidory parzymy gorącą wodą, ściągamy skórkę i kroimy w kostkę
    Cebule, pietruszkę i czosnek siekamy.
    W garnku z grubym dnem rozgrzewamy oliwę i potem dodajemy cukier, pomidory, cebulkę,czosnek i pietruszkę. Podgrzewamy dodając międzyczasie tymianek, sól, ocet balsamiczny i pieprz.
    Gotujemy około 20 minut, potem miksujemy blenderem na gładki sos. Rozcieńczyć wodą lub bulionem. Na końcu dodajemy jeszcze różowe wino i sok z pomarańczy.
    Znowu stawiamy na gazie i wrzucamy umyte, oczyszczone i pokrojone w paski piersi kurczaka.
    Gotujemy przez kolejne 30 – 40 minut. Sos ma zgęstnieć a kurczak ma być ugotowany i soczysty.
    Pod koniec gotowania zabielamy sos serkiem mascarpone.
    Podajemy z makaronem pene i obficie posypujemy ziołami np. mieszanką kolendry i mięty.
    I już, smaczne wspomnienie mijającego właśnie lata 🙂 Kaprys doskonałości smaków 🙂

  137. Makaron z pesto pietruszkowym

    * ok. 40 dag makaronu pełnoziarnistego
    * ok. 5 dag obranych migdałów
    * 4 pęczki natki pietruszki
    * 3 duże ząbki czosnku
    * 150 ml oliwy
    * 1/2 łyżeczki soli, pieprz
    * kilka łyżek startego parmezanu, lub innego twardego sera

    —Natkę pietruszki opłukuję pod bieżącą wodą. Migdały prażę na suchej patelni. Wszystkie składniki dokładnie miksuję w malakserze ( lub blenderze) na jednolitą masę.

    —Makaron gotuję. Odcedzam i mieszam z pesto. Danie posypuję serem 😉

  138. Wstążki fettuccine

    * 1/2 dyni
    * opakow. makaronu wstążki
    * śmietana
    * ok. 5 łyżek masła
    * 3 szalotki
    * 4 łyżki parmezanu
    * natka pietruszki
    * gałka muszkatołowa
    * sól. pieprz

    —-Na patelni rozpuszczam masło, dodaję pokrojone szalotki, przyprawiam i duszę po przykryciem ok. 10 minut. Dodaję pokrojoną w kosteczkę dynię i doprawiam gałą muszkatołową. Duszę jeszcze 15 minut. Dodaję śmietanę, 2 łyżki parmezanu, 2 łyżki posiekanej natki pietruszki, przyprawiam do smaku. Do sosu dodaję ugotowany wcześniej makaron ( al dente) . Danie posypuję parmezanem. 🙂

  139. Słodka lazania z truskawkami 🙂

    * 250 g makaronu lasagne
    * 250 g tłustego twarogu
    * 3 łyżki cukru puder
    * ok. 8000 g truskawek
    * 1 łyżka rumu
    * 6 białek ( sól do ubicia białek)
    * masło do posmarowania formy

    —-Lasagne gotuję, odcedzam i schładzam pod zimną wodą.

    —Twaróg ucieram 2 łyżkami cukru, rumem na gładki krem. Truskawki myję i kroję na pół.

    –Formę do zapiekania lekko natłuszczam masłem. Na dnie rozkładam jedną trzecią odsączonych płatów lasagne, tak by pokryły całą powierzchnię. Smaruję je połową kremu, układam truskawki. Następnie przykrywam następnymi płatami lasagne. Tę czynność powtarzam jeszcze raz.

    —Ubijam sztywną pianę z białek z łyżką cukru. napełniam nią rękaw cukierniczy z końcówką gwiazdki. Wyciskami paski z piany na powierzchnią lasagne. Zapiekam ją w nagrzanym do 185 stopni ok. 15 minut, aż beza się przyrumieni 🙂

    Ps. Czasem na dno formy wlewam odrobinę beszamelu na słodko ( z cukrem waniliowym) i posypuję je np. płatkami migdałowymi 🙂

  140. Spaghetti z pomidorami i kurczakiem
    Składniki:
    – świeży imbir
    – 3 ząbki czosnku
    – pół papryczki chili bez pestek
    – 2 obrane ze skórki pomidory
    – upieczona pierś z kurczaka (mi pozostała z upieczonego całego kurczaka)
    – świeża posiekana bazylia
    – posiekane zielone oliwki
    – makaron

    Podsmażamy na oliwie posiekane: imbir, czosnek, papryczkę. Dodajemy pokrojone w kostkę pomidory i dusimy ok. 10 min. Dodajemy pokrojonego w kostkę kurczaka. Podgrzewamy. Na koniec dodajemy oliwki i bazylię. Chwilkę gotujemy. doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy z ugotowanym al dente makaronem. Smacznego.

    Wysłałam zdjęcie.

  141. Makaron z kurkami i gorgonzolą

    Składniki na dwie porcje:
    250 g makaronu (najlepiej penne)
    200 g kurek
    100 g gorgonzoli
    100 g masła
    mała dymka drobno posiekana
    dwie łyżki śmietanki 30%
    dwie łyżki białego wytrawnego wina (dobrze pasuje chenin blanc)
    parmezan
    świeży szczypiorek
    sól, pieprz do smaku

    Kurki myjemy i gotujemy przez kwadrans w lekko posolonej wodzie.
    Następnie odcedzamy.
    W rondlu rozgrzewamy odrobinę masła, podsmażamy na nim dymkę.
    Następnie dodajemy kurki, zalewamy je winem. Gdy odparuje dodajemy resztę masła.
    Dusimy przez 10-15 minut, w międzyczasie gotując makaron.
    Na koniec dodajemy do sosu śmietankę, gorgonzolę i szczypiorek.
    Już na talerzach posypujemy makaron parmezanem.

  142. Makaron z bobem i szynką dojrzewającą

    Składniki:
    makaron
    szklanka ugotowanego w osolonej wodzie i obranego bobu
    dymka, drobno posiekana
    100 g masła
    50 g dobrej dojrzewającej szynki (np. szwarcwaldzka)
    pieprz
    świeża natka pietruszki, drobno posiekana

    Gotujemy makaron, w tym samym czasie w rondlu na małej ilości masła podsmażamy dymkę i szynkę, następnie dodajemy bób i resztę masła, doprawiamy taki „sos” i dusimy przez kilka minut na małym ogniu.
    Sos podajemy z makaronem na ciepło, można całość posypać tartym parmezanem.
    Natkę pietruszki dodajemy już na talerzu.

  143. Spaghetti z białymi szparagami i lubczykiem

    Składniki na danie dla dwóch osób:
    250g makaronu spaghetti
    pół pęczka białych szparagów
    łyżka soku z cytryny
    50g masła
    sól, pieprz
    odrobina świeżego lubczyku, posiekanego

    Makaron gotujemy w osolonej wodzie, szparagi obieramy, kroimy na kawałki i gotujemy przez 10-12 minut w wodzie z dodatkiem cukru.
    Ugotowany makaron wrzucamy na patelnię, dodajemy masło, sok z cytryny, odcedzone szparagi i przyprawy i dusimy chwilę na małym ogniu mieszając do roztopienia się masła i połączenia składników.
    Na talerzach posypujemy lubczykiem.

  144. Makaron z fenkułem i gorgonzolą w białym winie

    Składniki na danie dla dwóch osób:
    250 g dowolnego makaronu
    jeden nieduży fenkuł
    100 ml śmetanki 30%
    50 ml białego wytrawnego wina (można pominąć, ale zdecydowanie podnosi walory smakowe)
    szklanka bulionu
    50 g gorgonzoli (może być lazur)
    pieprz do smaku
    łyżka oleju do smażenia

    Jako, że fenkuł wymaga stosunkowo długiego czasu duszenia, zaczynamy od sosu, makaron gotujemy na samym końcu.
    Kroimy bulwę wzdłuż na pół, wykrawamy twardą część, resztę siekamy na cienkie piórka.
    Rozgrzewamy olej, wrzucamy fenkułowe wiórki i podsmażamy przez minutę.
    Następnie zalewamy bulionem i dusimy na małym ogniu przez 30 minut.
    W razie potrzeby dolewamy więcej bulionu.
    Pod koniec duszenia powinno zostać niewiele bulionu na dnie patelni/rondla.
    Dolewamy wino, gotujemy przez kolejne 10 minut, następnie dodajemy śmietanę i gorgonzolę.
    Gotujemy do roztopienia sera.
    Doprawiamy do smaku.

  145. AMORE POMIDORE
    czyli makaron z pomidorami, oliwkami i mozzarellą

    Składniki:

    500 g ulubionego makaronu – u mnie dziś: falbanki
    3 dojrzałe pomidory
    1 słoiczek pomidorów suszonych w oliwie (najlepiej – domowych) – lub 2-3 łyżki dobrej jakości oliwy do smażenia i 2 ząbki czosnku posiekane drobno
    1 opakowanie mozzarelli w zalewie
    kilka oliwek, czarnych lub zielonych
    przyprawy: sól, pieprz, papryka, bazylia, tymianek, lubczyk

    Przygotowanie:

    Gotujemy makaron w osolonej wodzie z dodatkiem kropli oliwy. Odsączamy i przelewamy zimną wodą.

    Pomidory parzymy, usuwamy skórkę, wykrawamy gniazda nasienne i miksujemy blenderem z dodatkiem pomidorów suszonych, jeśli takowe posiadamy.

    Część oliwy odsączonej z pomidorów suszonych, razem z przyprawami, podgrzewamy na patelni. Dodajemy do tego zmiksowaną masę pomidorową i podsmażamy na średnim ogniu, aż odparuje nadmiar wody. Pod koniec smażenia dodajemy przyprawy: odrobinę soli, pieprz, paprykę i zioła (mhmmm, bazylia…).

    Odsączoną z zalewy mozzarellę kroimy, to samo czynimy z oliwkami.

    Na makaron nakładamy porcję sosu pomidorowego, posypujemy oliwkami, dodajemy mozzarellę i prószymy odrobiną bazylii – idealna byłaby tu świeża, jeśli ktoś ma pod ręką. 😀

    A później – pożeramy. 😀 Smacznego! 🙂

  146. Zapiekanka makaronowa z kalafiorem w sosie beszamelowym

    Składniki:
    1 kalafior, paczka makaronu o dowolnym kształcie, 2 piesi kurczaka, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, garść pestek dyni, ser mozarella, 1/3 kostki masła, pół szklanki mleka, 2 łyżki mąki, sól, pieprz, papryka.
    Wykonanie:
    Makaron oraz różyczki kalafiora gotujemy według odpowiedniego czasu – tak, aby nie były zbyt miękkie. Naczynie żaroodporne smarujemy oliwą z oliwek, na którym układamy wyżej wymienione odcedzone warzywa. Następnie polewamy je sosem beszamelowym i układamy makaron. Na patelni rumienimy pokrojone w kosteczkę piersi z kurczaka, doprawiając do smaku przyprawami. Po usmażeniu kładziemy je na nasze warzywka pokryte sosem. Kroimy cebulę w prążki oraz czosnek w ząbki i posypujemy nimi naszą potrawę. Na wierzch posypujemy serem mozarella oraz pestkami dyni. Naczynie z zapiekanką wkładamy do piekarnika na około 30 minut w temperaturze 200 stopni. Wyciągamy, kroimy i jeeeeeemy 😉
    Smacznego!

    Zdjęcia wysłałam na @ 🙂 !

  147. Makaron z bobem i zielonym groszkiem w sosie śmietanowo – serowym

    Składniki:
    – 500 g makaronu
    – 1 szklanka świeżego zielonego groszku
    – 1 szklanka ugotowanego i obranego bobu
    – 180 ml śmietanki 30%
    – 2 łyżki serka mascarpone
    – 1/2 szklanki startego parmezanu
    – sól, pieprz

    Przygotowanie:
    W garnku zagotowujemy wodę, wrzucamy makaron i gotujemy al dente.
    Na rozgrzaną patelnię wlewamy śmietankę. Gdy śmietana się delikatnie zredukuje dodajemy serek mascarpone oraz parmezan, całość mieszamy aż ser się rozpuści.
    Dodajemy bób i zielony groszek i trzymamy na ogniu jeszcze kilka minut, aż sos zgęstnieje. Doprawiamy solą i pieprzem.
    Ugotowany makaron dodajemy do sosu, całość delikatnie mieszając. Wykładamy na talerz i posypujemy startym parmezanem..

  148. Sałatka makaronowa z warzywami i serem feta

    Składniki:
    – 300 g drobnego makaronu
    – 500 g pomidorów cherry
    – 2 średnie marchewki
    – 3 nieduże ogórki
    – 250 g ugotowanej ciecierzycy
    – 1 czerwona cebula
    – 3 łyżki posiekanej, świeżej kolendry
    – 3 łyżki posiekanej, świeżej natki pietruszki
    – 3 łyżki posiekanej, świeżej bazylii
    – 250 g sera feta

    Sos:
    – sok z jednej cytryny
    – 3 łyżki oliwy z oliwek
    – 3 łyżki octu balsamicznego
    – 1 ząbek czosnku
    – sól, pieprz

    Wykonanie:
    Makaron ugotować al dente. Marchew umyć, obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Ogórki umyć, obrać i pokroić w grubą kostkę. Pomidorki pokroić na mniejsze kawałki, a cebulę na cienkie piórka. Ser feta rozdrobnić. Wszystkie składniki na sałatkę wrzucić do miski i wymieszać.
    Składniki sosu zmiksować doprawić solą i pieprzem. Sałatkę polać gotowym sosem.

  149. „Makaronowe pożegnanie lata”

    Makaronowe gniazdka „trzy sery”

    10 dag makaronu nitki
    10 dag makaronu grube wstążki
    sól
    2 cebule
    2 ząbki czosnku
    olej do smażenia
    30 dag szpinaku mrożonego
    czarny pieprz mielony
    gałka muszkatołowa mielona
    chili pieprz cayenne
    15 dag salami
    pomidory krojone z puszki
    szczypta cukru
    zioła prowansalskie
    5 dag sera żółtego
    mozarella
    2 łyżki startego parmezanu
    bazylia świeża

    Makarony gotujemy osobno w osolonej wodzie al dente. Odcedzamy i przekładamy do natłuszczonego
    naczynia do zapiekania. Formujemy małe gniazdka. Na patelni rozgrzewamy olej. Obieramy cebulę i czosnek.
    Drobno siekamy. Smażymy połowę. Dodajemy szpinak i dusimy, aż nadmiar płynu odparuje.
    Doprawiamy solą, pieprzem i gałką. Układamy na środku gniazdek.
    Salami zrijamy w różyczki i wbijamy w szpinak. Rozgrzewamy olej i podsmażamy resztę cebuli i czosnku.
    Dodajemy pomidory i duzimy na malym ogniu ok 10 min.
    Doprawiamy ziołami, solą, pieprzem i cukrem,wykładamy na gniazdka. Mozarellę mini odsączamy, kroimy kuleczki na pół.
    Plastry sera żółtego kroimy na mniejsze kawałki. Układamy na zapiekance. Posypujemy parmezanem.
    Pieczemy ok 20 min w 180 st. Dekorujemy bazylią.

  150. Makaron z cieciorką i brokułem, filet drobiowy pieczony w jogurcie i pomidor
    zapiekany ze szpinakiem i mozarellą
    Składniki:
    MAKARON
    400 g pełnoziarnistego makaronu wstążki
    240 g ciecierzycy konserwowej /po odsączeniu puszki 400 g
    300 g brokułu
    2-3 łyżki śmietany kremówki /36%/
    majeranek
    3 ząbki czosnku
    1 łyżka oliwy
    pieprz
    sól
    FILET Z KURCZAKA
    700 g filetu drobiowego
    2 cebule czerwone
    200 ml jogurtu naturalnego
    łyżki oliwy
    sól
    pieprz
    ulubione zioła (u mnie przeciśnięty przez praskę czosnek, bazylia, oregano, ostra papryka)
    POMIDORY FASZEROWANE
    5 pomidorów
    150 g szpinaku mrożonego
    100 ml śmietany kremówki /36%/
    3 ząbki czosnku
    250 g mozarelli /2 kulki/
    bazylia
    sól
    pieprz
    Przygotowanie
    Zagotowuję wodę w dużym garnku.
    Solę i wrzucam makaron.
    Gotuję około 7-8 minut.
    Odcedzam /zostawiam kubek wody z gotowania/ i przelewam zimną wodą, żeby całkowicie go schłodzić. Odstawiam na bok.
    Brokuł dzielę na małe różyczki. Gotuję w lekko osolonej i osłodzonej wodzie do pół-twardego stanu. Odcedzam.
    W dużym garnku rozgrzewam łyżkę oliwy.
    Przeciskam czosnek przez praskę i chwilę smażę.
    Wrzucam brokuł i podsmażam.
    Po około 3 minutach wlewam wodę z gotowania makaronu. Podgrzewam 2-3 minuty.
    Dodaję śmietanę i mieszam. Dodaję makaron.
    Mieszam do momentu aż pokryje się sosem. Przyprawiam pieprzem i solę.
    Duszę chwilę.
    Odcedzam cieciorkę. Dodaję do makaronu i mieszam.
    Doprawiam do smaku solą i pieprzem.
    Na koniec dodaję majeranek.
    Piekarnik rozgrzewam do około 180 stopni C.
    Filet myję i oczyszczam z ewentualnych błonek. Kroję w średniej wielkości kostkę.
    Ulubione przyprawy mieszam z oliwą i nacieram mięso dokładnie. Odkładam na około 15 minut.
    Dodaję jogurt naturalny, mieszam i odstawiam.
    Pomidory myję. Odkrawam górną część /odkładam na bok/, miąższ dryluję łyżeczką.
    Odwracam każdego pomidora na kilka minut do góry nogami na ręczniku papierowym, żeby pozbyć się jak najwięcej wilgoci.
    Szpinak podgrzewam na patelni. Przyprawiam przeciśniętym przez praskę czosnkiem, solą i pieprzem. Mieszam ze śmietaną. Odstawiam na bok.
    Mozarellę kroję w plastry i półplastry /kawałki, które zmieszczą się w pomidory/.
    Cebulę obieram i kroję w krążki.
    Pomidory odwracam. Wnętrze przyprawiam solą, pieprzem i bazylią.
    Układam plasterek mozarelli w pomidorku. Każdego wypełniam szpinakiem.
    Blachę wykładam papierem do pieczenia. Na połowie układam pomidory, na drugą część przekładam pierś z kurczaka.
    Na mięsie układam cebulę.
    Wkładam formę do piekarnika i zapiekam około 25 minut.
    Po tym czasie wyjmuję naczynie, nakładam na szpinak po kolejnym plastrze mozarelli. Posypuję bazylią, solą i pieprzem.
    Przykrywam odciętym wcześniej wierzchem pomidora.
    Zapiekam jeszcze około 10 minut.
    Gorący makaron przekładam na misę /jeśli używamy szklanej lub porcelanowej, to warto ją podgrzać, np. wrzątkiem/.
    Pomidory układam na tacy.
    Kurczaka mieszam z cebulą, układam na półmisku.
    Podaję i zapraszam do smakowania!

  151. Na „Makaronowe pożegnanie lata” proponuję pyszną, zdrową, lekką i prostą sałatkę makaronową z dojrzałymi w słońcu truskawkami, winogronem i świeżą, zieloną rukolą:
    Potrzebujemy:
    – 1 opakowanie makaronu Lubella Penne
    – 1 czerwoną cebulę
    – opakowanie świeżej rukoli
    – truskawki i winogrona

    Domowy sos winegret:
    – 10 łyżek oliwy z oliwek
    – 6 łyżek octu balsamicznego białego
    – sól i świeżo zmielony kolorowy pieprz

    Makaron ugotować al dente i przełożyć do dużej, najlepiej szklanej (wygląda bardzo efektownie) miski. Do chłodnego makaronu dodać umytą i osuszoną rukolę i pokrojoną w pióra czerwoną cebulę. Truskawki i winogrona umyć, przekroić na połówki i dodać do makaronu. Wszystkie składniki sosu wymieszać i polać nim makaron. Sałatkę krótko i szybko wymieszać i podawać:)

    Bardzo polecam i zachęcam do wypróbowania:)
    Aneta

  152. Cannelloni nadziewane ricottą i karczochami w pomidorowym sosie

    Sos:

    80 dag pomidorów w puszce
    cebula
    2 ząbki czosnku
    sól
    pieprz
    2 łyżki oliwy z oliwek
    bazylia otarta

    Nadzienie:

    10 szt cannelloni makaronu rurki
    25 dag sera ricotta
    3 dag mąki pszennej
    żółtko
    5 dag startego parmezanu
    sól
    pieprz czarny mielony
    2 łyżki oliwy z oliwek
    2 karczochy

    Przygotowyjemy sos: Rozgrzewamy oliwę. Obiermy cebulę i czosnek i drobno kroimy.
    Szklimy na oliwie. Dodajemy pomidory z puszki i gotujmey razem ok 15 min. Doprawiamy.
    Karczochy odsączamy z zalewmy i lekko wyciskamy kroimy na drobno. Ser przekładamy do miski, dodajemy mąkę, parmezan, oliwę, żółtko.
    Dodajemy karczochy i doprawiamy solą i pieprzem, Dokładanie mieszamy. Nadziewamy cannelloni farszem i układamy w natłuszczonym naczyniu do zapiekania.
    Zalewamy wszystko sosem i pieczemy ok 30 min w nagrzanym piekarniku do 180 st. Przed podaniem posypujemy parmezanem i dekorujemy bazylią.

  153. Chiński kurczak z paprykowo – cytrynową nutką

    30 dag fileta z kurczaka
    sól
    chili
    pieprz cayenne
    2 łyżki oleju do smażenia
    10 dag makaronu nitki
    cebula biała
    papryka żółta
    papryka czerwona
    1 łyżka soku z cytryny
    1 łyżka sosu chili z cytryną
    2 łyżki sosu sojowego
    1 łyżka miodu płynnego
    2 łyżki szczypiorku usiekanego
    2 łyżki pestek dyni
    10 dag pieczarek

    Filet z kurczaka myjemy, osuszamy, kroimy w paski.
    Oprószamy solą, pieprzem. Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy kurczaka na złoto.
    Makaron gotujemy w lekko osolonej wodzie według przepisu na opakowaniu. Odcedzamy.
    Na patelnię po smażeniu mięsa wrzucamy pokrojoną w drobną kostkę cebulkę, paprykę, całe pieczarki i smażymy razem, aż warzywa będą miękkie.
    Wrzucamy spowrotem mięso, dodajemy sok z cytryny, sos chili, sos sojowy, miód i odrobinę wody.
    Mieszamy wszystko, dusimy 5 min i mieszamy z makaronem. Ozdabiamy pokojonym w paski szczypiorkiem.

  154. Tagliatelle ze szpinakiem i szparagami

    20 dag makaronu tagliatelle
    50 dag szpinaku mrożonego
    3łyżki śmietany 18 proc
    sól
    pieprz
    czosnek granulowany
    gałka muszkatołowa mielona
    1 słoik szparag konserwowych
    parmezan starty do posypania
    20 dag pieczarek
    2 łyżki masła

    Makaron gotujemy al dente w osolonej wodzie. Odcedzamy, przelewamy zimną wodą i odstawiamy.
    Szpinak (siekany mrożony) rozmrażamy na patelni, przesmażamy i dodajemy śmietanę.
    Mieszamy i doprawiamy do smaku solą, pieprzem, czosnkiem i gałką.
    Szparagi odcedzamy z zalewy, połowę kroimy na kawałki, a resztę układamy na talerzach w całości.
    Mieszamy makaron ze szpinakiem, szparagami. Wykładamy na talerze posypujemy parmezanem. Podajemy z pieczarkami usmażonymi na maśle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *