Domowy ser sałatkowy. Domowy ser do sałatek i kanapek. Ten ser jest rodzajem białego sera, który moja babcia robiła ze świeżego mleka krowiego i kwasku cytrynowego, gdyż w okresie PRL cytryny były dostępne w sklepach tylko na Boże Narodzenie.
Ja mleko na ser sałatkowy zakwaszam sokiem z cytryny. Ten ser sałatkowy robię od bardzo dawna, a proces jego przygotowania jest bardzo łatwy. Ma bardzo wysoką zawartość białka i potasu, jedocześnie ma bardzo małą ilość kalorii, więc doskonale nadaje się do jedzenia przez osoby na diecie. Najczęściej wykorzystuję go do sałatek, nadaje się na kanapki, jest zwarty, nie kruszy się, świetnie się go kroi, można go grillować. Aby zrobić ok. 200 gram sera potrzebne są 2 litry tłustego mleka min. 3,2 % i ok. 6 łyżek soku z cytryny. Podobny ser jadłam w Berlinie w indyjskiej restauracji nazywał się panir, czy paneer, można go też porównać do sera włoskiego capri.
A to jest najzwyklejszy domowy biały ser sałatkowy. Jego smak można zmieniać dodając podczas formowania przyprawy lub zioła. To jest wersja sera o naturalnym smaku.
Składniki na ok. 200 gram sera białego:
– 2 litry tłustego świeżego mleka, ja wykorzystuję 3,2 % w butelce (nie może to być mleko UHT!)
– sok z cytryny ok. 6 łyżek, 2-3 łyżki na litr mleka
Jak przygotować domowy ser sałatkowy? Mleko wlewamy do dużego garnka, podgrzewamy na dużym ogniu. W momencie kiedy mleko zaczyna się gotować, zmniejszamy ogień, wlewamy sok z cytryny i cały czas mieszamy. Podczas wlewania soku mleko zacznie się ścinać, wtedy wyłączamy gaz, mieszamy i studzimy. Oddziela się żółta serwatka, oraz zaczną się tworzyć widoczne grudki sera, które same oddzielą się od serwatki.
Ja mam specjalny pojemnik do przygotowania sera, pojemnik z sitem wykładamy gazą, bardzo ostrożnie przelewamy zawartość garnka. Stawiamy na jakiś czas na innym pojemniku, aby cała serwatka odciekła. Następnie pojemnik zamykamy i dokręcamy sprężynę, aby ser sprasować, ser w takim pojemniku zostawiamy na ok. 2 godz.
Gdy nie macie specjalnego pojemnika do robienia sera, to przygotujcie ser kanapkowy na sicie wyłożonym gazą, gdy serwatka odcieknie, ser zawijamy w gazę i obciążamy czymś ciężkim, aby odsączyć resztę płynu z sera, aby ser nabrał określonego kształtu! Przechowujemy ser w lodówce do 2-3 dni. Doskonale smakuje z pieczonym burakiem.
Dzięki za posty pomysł na ser. A jeżeli chciałoby się użyć kwasku cytrynowego to ile należałoby go wziąć ?
Na 2 litry mleka 2 płaskie łyżeczki kwasku rozpuszczonego w kilku łyżkach wody.
Lub zwykłego octu spirytusowego – 1 łyżka na 1 litr mleka.