Wędliny domowe przygotowujemy w miarę naszych potrzeb na różne sposoby. Kiełbasa Mielonka to domowy przysmak, który przygotowujemy regularnie w słoikach. Domowa pyszna mielonka drobiowa lub mielonka wieprzowa nie ma nic wspólnego z produktami sklepowymi, które są z reguły najniższego sortu z produktów MOM, aromatów, barwników i tym podobnych sztucznych dodatków. To taki produkt, który w sklepie raczej omijamy, gdyż nie jest najwyższej jakości. Gdy otwarto u nas market BM, zaopatrzyłam się w nim w wiele produktów do wyrobu wędlin, w tym nadziewarkę i osłonki białkowe. Rozmiarów osłonek było sporo, ale my kupiliśmy na razie tylko białkowe o średnicy 55 mm, aby je przetestować. Przed wykorzystaniem do wędlin taką osłonkę białkową należy zamoczyć w osolonej wodzie na ok. 15 minut (1/2 szklanki soli na 1 litr wody o temp. ok. 25 stopni), potem bez problemu nadziewa się je masą mięsną, kiełbasa wygląda jak ze sklepu, gdyż ma bardzo regularny kształt.
Nasza domowa mielonka jest ze 100% mięsa wieprzowego, a przygotowana w osłonkach lepiej sprawdza się na kanapkach niż ta ze słoika, dlatego zachęcamy byście zrobili ją sami w domu, gdyż to nic trudnego, a przyprawy dobierzcie sobie sami według preferencji smakowych.
Mielonka w osłonkach wędliniarskich
1,5 kg łopatki wieprzowej
1 łyżka soli peklowej
1 łyżka soli
2 łyżeczki pieprzu młotkowanego z kolendrą
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka czosnku granulowanego
1 łyżka majeranku
5 łyżeczek żelatyny
osłonka białkowa wędliniarska do 100 stopni C, średnica 55 mm, ok. 2 mb
Łopatkę wieprzową kroimy w kostkę posypujemy solą i cukrem, peklujemy w lodówce przez 24 godziny. Następnego dnia mięso mielimy w maszynce na grubym sitku ok. 8 mm. Przyprawy mieszamy w 100 ml wody, dodajemy do zmielonego mięsa, dokładnie mieszamy z mielonym mięsem. Doprawiamy wędliny przyprawami w ilości swoich preferencji smakowych (u nas taka gramatura jak powyżej). Dodajemy suchą żelatynę, mieszamy ponownie i napełniamy wcześniej namoczone osłonki białkowe formując batony o długości ok. 25-30 cm. My napełnialiśmy osłonki nadziewarką (szybko i wygodnie), ale maszynka do mielenia mięsa bez ostrza też się nada.
Zagotowujemy wodę, chwilkę czekamy aż woda przestygnie i parzymy ok. 60 minut w temperaturze 75 stopni. Podczas parzenia sprawdzamy temperaturę wody termometrem i ewentualnie włączamy gaz aby temperatura była cały czas ta sama. Po godzinie wkładamy mielonki w osłonkach pod zimną, bieżącą wodę i studzimy ok. 15 minut, następnie po wytarciu ręcznikiem papierowym, wieszamy kiełbasy aż całkowicie wystygną, potem wkładamy do lodówki. Przed wykorzystaniem ściągamy osłonki białkowe, a mielonkę kroimy w plastry. Dzięki dodatkowi żelatyny domowa mielonka ma delikatną otoczkę z galaretki.W lodówce tak przygotowana kiełbasa mielonka wytrzyma kilka dni.
Smacznego!
Czy można tę mielonkę zrobić w słoikach? jeśli tak to ile pasteryzować?
Pingback: Pieczony filet z kurczaka na kanapki - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię