Wędlina drobiowa ze słoika

Aby przygotować wędlinę drobiową nie jest potrzebny szynkowar, wystarczy słoik, mięso i przyprawy, utrwala się wędlinę poprzez pasteryzowanie słoików. Wędlina ze słoika przygotowana tym sposobem jest pyszna, bez konserwantów, wspomagaczy.
Często robię kiełbasę słoikową przy okazji przygotowywania domowej białej kiełbasy, albo pasztet do słoika.  Ale ostatnio wymyśliłam sobie, że przygotuję w podobny sposób wędlinę drobiową z udek kurczaka, ale nie z mielonego mięsa tylko z krojonego.Kurczak doskonale nadaje się do tego typu wyrobów domowych. Bardzo lubię galaretkę, która wytwarza się podczas przygotowywania tej wędliny domowej.

Wędlina drobiowa ze słoikaWędlina drobiowa ze słoika

Składniki:
4 udka kurczaka
1 łyżka majeranku
1 łyżeczka soli peklowe
1/2 łyżeczki soli jodowanej
1/2 łyżeczki suszonego czosnku
2 ziarna ziela angielskiego
1 liść laurowy
1/2 łyżeczki pieprzu cytrynowego
1 łyżeczka suchej żelatyny

Udka z kurczak luzujemy z kości, ściągamy skórę, mięso kroimy w kostkę, ja doprawiłam mieszanką przypraw przygotowaną z :1 łyżki majeranku, 1/2 łyżeczki suszonego czosnku, 2 ziarenek rozkruszonego ziela angielskiego, 1 listka laurowego, 1 łyżeczki soli peklowej +trochę zwykłej soli, 1/2 łyżeczki pieprzu cytrynowego (przyprawy to kwestia naszych upodobań, możecie wykorzystać coś innego) dodajemy 1 łyżeczkę suchej żelatyny, mieszamy wszystko.  Mięso wkładamy ciasno do umytych, suchych słoików do 3/4 wysokości (najlepiej prostych, nie będzie wtedy problemu z wyciągnięciem mięsa),  dokładnie zakręcamy nakrętki i ustawiamy w wysokim garnku. Ja na dno garnka zawsze kładę ściereczkę, aby odizolować słoiki od dna garnka. Nalewamy wodę do 3/4 wysokości słoików, przykrywamy pokrywką, zagotowujemy wodę i pasteryzujemy pierwszy raz ok. 60 minut na małym ogniu. Zostawiamy w garnku do ostygnięcia, następnie pasteryzujemy 45 minut i znów zostawiamy słoiki w garnku aż ostygną. Czas pasteryzacji zależy od wielkości słoika. Potem wstawiamy słoiki z wędliną drobiową do lodówki.

Wędlina drobiowa ze słoika jest idealna do kanapek. Wiemy co jemy.

Wędlina drobiowa ze słoikaWędlina drobiowa ze słoika

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Print Friendly

24 myśli nt. „Wędlina drobiowa ze słoika

  1. Powiem szczerze, że nigdy takiej wędliny ze słoika nie robiłam, ale przepis mnie zachwycił i został juz wydrukowany i zamierzam w najbliższym czasie zrobić. Możesz tylko zdradzić ile słoiczków wyszło z tej porcji??

  2. A ile czasu można przechowywać tą wędlinę – oczywiście w zamknięciu 🙂 Czy konieczne jest jej przechowywanie w lodówce? Czy nie popsuje się będąc kilkanaście godzin poza lodówką?

    • Jeśli pasteryzacja przebiegła prawidłowo, a masz jakieś chłodne pomieszczenie w mieszkaniu to pewnie, że może stać poza lodówką. Ja nie robię jakiś wielkich ilości, więc mieszczą mi się w lodówce.

  3. Robiłam i jest przepyszne ☺ Oczywiście nie była bym sobą jak bym trochę w przepisie nie pozmieniała. Zrobiłam z mięsem mieszanym czyli dałam i udka i pierś.

  4. Pingback: Łopatka mielona ze słoika - Damsko-męskie spojrzenie na kuchnię

  5. Po łopatce przyszła kolej na wędlinę kurczakową 😀 Okazało się że jest jeszcze lepsza niż łopatka.Mój 7 letni syn zajadał się mieloną łopatką a jak spróbował tej wędliny to tylko się pyta czy jest jeszcze kurczaczek 😀 Z tej porcji mi wyszło 2 słoiki po 300 ml i jeden 200 ml.I zastanawiam się czy następnym razem nie zrobić jej w jelicie ,myślę że łatwiej byłoby kroić.

  6. Chciałabym zrobić taka wędlinę, ale ze zmielonego miesa drobiowego. Nie mam pojęcia czy to w ogóle wyjdzie. Proszę o podpowiedź.

  7. Jutro wypróbuję przepis, mam dość sklepowej wędliny. do dzisiaj peklowałam i piekłam mięso,ale myślę, że czas to zmienić. dziękuję za przepis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *